7 nejčastějších mýtů o vytápění

 

Už je to tu zas. Topná sezona začíná. Seznamte se s nejčastějšími chybami a pověrami, které zvedají účty za vytápění do astronomických výšin.

mýty o vytápěníTopná sezona má být letos dlouhá. Vyhněte se nečastějším chybám. 1. Udržovat stálou teplotu je levnější než místnost znovu vytápět

Držet celý den v bytě pokojovou teplotu je pošetilost. Po dobu nepřítomnosti se ekonomicky vyplatí snížit teplotu a po návratu obyvatel domov znovu vyhřát. Moderní programovatelný termostat se postará o vaše pohodlí a finance. Když snížíte teplotu o 1 °C, můžete ušetřit až 6 % energie. Důležité je, aby stěny extrémně nevychladly. Například ideální teplota na spaní se pohybuje kolem 17 a 18 stupňů.

2. Na konci topné sezony se musí vypustit voda z radiátorů

Jakmile vypustíte vodu z potrubí, dostane se tam vzduch. Radiátory začnou rezivět zevnitř. Po delší době vznikají drobné praskliny, díky kterým se otopná soustava zavzdušňuje a klesá její výkon. Korozi nejlépe odolávají litinové radiátory.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

3. Všichni dodavatelé jsou stejní zloději, je jedno, od koho odebírám energii

Domácnosti si mohou svobodně vybrat svého dodavatele od roku 2006. Od té doby na trh vstoupila celá řada nových energetických společností. Přetahovaná o zákazníka má světlou stránku. U některých dodavatelů můžete ušetřit zajímavé částky.

Například pokud elektřinou nebo plynem topíte, pak se rozdíly v cenách pohybují v řádech několika tisíc korun za rok. V případě vaření a svícení se jedná o stokoruny. Sami se můžete přesvědčit v kalkulačce cen elektřiny a ve srovnání dodavatelů plynu.

4. Tepelná čerpadla ochlazují zahradu

Strach ze zimy na zahradě pramení z principu fungování tepelného čerpadla. To si bere tepelnou energii z venkovního prostředí a okolí tím pádem ochladí. Nicméně se nejedná o žádné extrémní výkyvy. Sluneční paprsky a proudění vzduchu si se sníženou teplotou hravě poradí. Obavy nejsou na místě.

5. Tepelná čerpadla v mrazech nefungují

Značková čerpadla, která odebírají teplo ze vzduchu, nevyřadí z provozu ani třeskuté mrazy. Efektivně pracují do -15 °C. Zima má však logicky dopad na účinnost. Proto se s tepelným čerpadlem instaluje i další zdroj tepla. Často se jedná o elektrokotel, který pokryje výpadky.  

6. Elektřina je čistý zdroj tepla

Pravdou je, že nezásobujete své sousedy smradlavým kouřem jako při topení uhlím. Jenže pokud elektřina nepochází z obnovitelných zdrojů (například solární kolektory), pak se jedná o velmi neekologický způsob vytápění. Během výroby a přenosu elektřiny k vám domů se ztratí až 75 % energie. K výrobě stejného množství tepla se spotřebuje 4x více paliva, než kdyby se využilo napřímo. Vyhřívat rozlehlý nezateplený dům přímotopy je extrémní plýtvání. Navíc se nejedná o jeden z nejdražších zdrojů tepla.

Seznam tepelných zdrojů podle organizace Greenpeace (řazené od nejekologičtějších po nejhorší):

  • solární tepelné kolektory
  • kotel na dřevo nebo biomasu
  • tepelné čerpadlo na elektřinu z obnovitelných zdrojů
  • infrazářič na elektřinu z obnovitelných zdrojů
  • kotel na zemní plyn
  • tepelné čerpadlo na elektřinu z konvenčních zdrojů
  • ústřední topení (teplárna spalující uhlí)
  • kotel na uhlí
  • infrazářič na elektřinu z konvenčních zdrojů
  • přímotop
Topte levněji! Najděte levného dodavatele Srovnat ceny plynu

7. Moderní kotle se nemusí udržovat

Prohlídka plynového kotle servisním technikem může odhalit nedokonalosti na zařízení. Ani nejlepší zařízení na trhu nefungují věčně. Trvale nízkou spotřebu, efektivní účinnost a bezpečnost provozu zajistí pouze pravidelná údržba kotle. Nejvhodnější jsou logicky letní měsíce. Návštěva servisního technika stojí několik stokorun.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé