Nabíjení telefonu. Spočítali jsme, na kolik vás vyjde
- Analýza
- Zveřejněno: 7.6.2015|
- Autor: Silvie Olbrichová |
- Kategorie: Energie - Elektřina
V dnešní době už dávno neplatí, že mobilní telefony slouží jen k volání či posílání SMS zpráv. Kdepak. Chytré mobily jsou důmyslné mašinky, které toho zvládnou mnohem víc. Jenže taková kancelář v kapse taky něco žere. Spočítali jsme kolik.
Nabíjení se na vašem vyúčtování ani neprojeví!
Jednou týdně zastrčit do telefonu koncovku nabíječky a tím to hasne. Tak tomu bylo před dávnými lety. Mobily měly obdivuhodnou výdrž. Aby také ne, když se využívaly zejména ke svému původnímu účelu. Dovolat se, poslat rychlou zprávu a to stačí.
Jenže dnes je to už jiné. Chytré mobilní telefony nabízejí mnohonásobně více funkcí - nahradily diář, fotoaparát i malou kancelář. Díky mobilnímu internetu jsme na síti odkudkoliv. Ale má to samozřejmě háček. Čím více telefon využíváme a zatěžujeme, tím rychleji mu dochází dech. Výdrž baterií (přesněji řečeno akumulátorů) u chytrých telefonů prostě nebývá jejich silnou stránkou. Nabíjení každý den je proto zcela běžné. Projeví se to na nějak na našem rodinném rozpočtu?
Ukázkové příklady
Vypočítali jsme pro vás, na kolik přibližně vyjde nabíjení telefonů. Máme se bát, nebo se tomu smát?
Chytrý telefon s dotykovým displejem
Díky vysokému využití je zcela běžné, že výkonného chytrolína musíte dobíjet každý den. V lepším případě co dva dny.
Za předpokladu, že jedno nabití spotřebuje zhruba 0,01 kWh, nabíjí se každý den, aktuální cena elektřiny je 4,83 Kč za kWh a účinnost nabíječky budeme počítat na 70 %, nám vychází:
- Jedno nabití: 0,063 Kč
- Roční spotřeba: 23 Kč
- Když nabíjíte co dva dny: 11,5 Kč
Jednoduchý telefon s klávesnicí
Postačí vám základní mobil, se kterým se dovoláte a sem tam naťukáte pár zpráv? Takový telefon nemusíte většinou dobíjet denně, běžně stačí 3× týdně.
Za předpokladu, že jedno nabití spotřebuje zhruba 0,004 kWh a nabíjí se každé tři dny, aktuální cena elektřiny je 4,83 Kč za kWh a účinnost nabíječky budeme opět počítat na 70 %, platí.
- Jedno nabití: 0,025 Kč
- Roční spotřeba: 3 Kč
Ceny jsou orientační. Konečná spotřeba se liší se v závislosti na konkrétním typu mobilního telefonu.
Nabíječka nonstop v síti. Na kolik vás vyjde?
Máte ve zvyku nechat si nabíječku na mobilní telefon zapojenou v zásuvce? Jenže říká se, že stand by režim přece něco stojí. Máme tedy po každém nabití vytáhnout nabíječku ze sítě? Odborníci tvrdí, že na spotřebě elektřiny se to projeví zcela minimálně.
Specialisté z Centra energetického poradenství PRE dokonce zkoumali, jak se projeví spotřeba nabíječky, která je zapojená do sítě, ale nenabíjí telefon. Výsledek? Spotřeba byla neměřitelná, přístroj ukázal 0,000 kWh.
Jestli některé nabíječky spotřebovávají v tomto pohotovostním režimu energii, tak se podle odborníků jedná o haléřové, maximálně korunové položky ročně. Přesto ale radí, aby se nabíječky ze zásuvky vytahovaly, ostatně to se dočtete i v manuálu. A to hlavně z pohledu bezpečnosti – zvyšují totiž riziku zkratu a požáru. Stává se to sice v ojedinělých případech, ale ta možnost tady stále je. A u neoriginálních nabíječek se povážlivě zvyšuje. Chcete to riskovat?
TIP | Tipy, jak minimalizovat spotřebu baterie
|
Další články, které by Vás mohly zajímat

Kdo je distributor elektřiny
