Každá pátá exekuce je nařízena na důchod nebo sociální dávky

 

V letošním roce opět roste počet nařízených exekucí. Zároveň se zvyšuje podíl důchodů a sociálních dávek mezi příjmy, jež jsou zatíženy exekučními srážkami. To znamená, že dluhy se přesunují k nejchudším obyvatelům. Dlouhodobě také stoupá procento nevymožených dluhů. V loňském roce jich bylo dokonce více než polovina.

exekuceLetos v září bylo nařízeno více než 74 tisíc exekucí. 

Když porovnáme prvních 9 měsíců v roce letos a loni, počet nařízených exekucí narostl o 102 tisíce na celkových 667 tisíc exekucí. Rekordní počet exekucí z roku 2011 ale nejspíš překonán nebude. Tehdy jich soudy nařídily dohromady 959 tisíc.

Dluhy trápí čím dál víc důchodců i sociálně slabých

Zatímco v letech 2007 až 2011 se do dluhové pasti dostalo průměrně 7 % lidí, kteří pobírali důchod nebo některou ze sociálních dávek, v posledních dvou letech se zadluženost nejchudších obyvatel rapidně zvýšila. V roce 2012 se uvalené exekuce týkaly v 15 % případů důchodů či dávek a v loňském roce to bylo dokonce 18 %.

vývoj počtu exekucí 

Roste počet nedobytných dluhů

V roce 2009 se exekutorům nepodařilo vymoci necelých 25 % dluhů. Každý rok toto procento o něco poskočilo, až se v loňském roce vyhouplo na závratných 53 % nedobytných dluhů z celkového počtu všech nařízených exekucí. U každé druhé exekuce se tedy věřitelé nedostali ke svým penězům.

Exekutoři v roce 2013 nenavštěvovali nešťastníky jenom kvůli vysokým dluhům. Dokonce 50 % exekucí bylo loni nařízeno kvůli menším dluhům do výše maximálně 10 tisíc.

Nespadněte do dluhové pasti, zkuste konsolidaci půjček Porovnat nabídky

V Česku dostávají exekutoři královské odměny

Server datová žurnalistika porovnával, kolik zaplatí dlužník za dluh ve výši 1 020 Kč, pokud se mu nepodaří vyhnout se exekuci. Zatímco v německém soudním systému by takový dluh díky dalším soudním a exekučním nákladům vzrostl na trojnásobek, u nás se celková dlužná částka zvýší dokonce 17 krát.

Největší podíl výdajů českého dlužníka stiženého exekucí by připadl na odměnu exekutora (necelých 45 % z konečné částky k zaplacení ve výši 17 360 Kč). Naopak německý exekutor by dostal pouze necelých 19 % z celkové částky k úhradě. Odměny exekutorů u drobných dluhů se ale v poslední době podařilo snížit změně vyhlášky.

skladba dluhu a souvisejících nákladů 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0