Jak postupovat při navýšení hypotéky? Je lepší refinancovat nebo si vzít druhou?

 

Nelíbí se vám zašlá fasáda, chcete dostavět podkrovní byt nebo zaparkovat auto v nové garáži? Málokdo si umí nalinkovat život na dlouhé roky dopředu. Navíc požadavky na kvalitní bydlení se neustále mění. Co dělat, když potřebujete navýšit hypotéku?

navýšení hypotéky 

Navýšení hypotéky není vůbec tak složitý proces, jak se může na první pohled zdát. Úrokové sazby dělají rády kotrmelce, inflace někdy utíká jako Usain Bolt, jindy stojí na místě. Zkrátka od podepsání vaší smlouvy se mohla výrazně změnit ekonomická situace, proto už vám nikdo neposkytne dodatečné prostředky na hypotéku za stejných podmínek. Jaký postup se vyplatí zvolit, když chcete navýšit hypotéku?

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

Navýšení hypotéky refinancováním nebo novým úvěrem?

Máte na výběr ze dvou možností. První varianta spočívá v refinancování hypotéky. Další příležitost získání dodatečných peněz spočívá v uzavření druhého hypotečního úvěru. Paušálně nejde říct, která varianta je lepší. Záleží na konkrétní bance, situaci a nabídce.

Chcete nezávaznou konzultaci zdarma?Jdu do toho!

Jak dosáhnout na atraktivní nízké úroky? Refinancováním

Princip refinancování spočívá ve splacení stávající hypotéky novou. Předčasné splacení hypotéky vám umožní získat výhodnější úrokovou sazbu, která je v současné době extrémně nízká. Hlavně však můžete upravit parametry nového úvěru, včetně jeho navýšení. Jenže při refinancování narazíte na jeden malý, ale podstatný zádrhel. Refinancovat se vyplatí pouze v období končící fixace. Pokud byste se rozhodli refinancovat mimo tuto dobu, zaplatíte vysoké penále.  

refinancování hypotéky 

Kdy se vyplatí refinancovat? 

Spojení více úvěrů v jeden vám může ušetřit tisíce korun. Je třeba ale kalkulovat s výdaji, které jsou s refinancováním spojené. Například poplatek za zástavní smlouvu na katastru nemovitostí, za podání na výmaz zástavního práva původní banky a různé administrativní poplatky. Pokud si tohle všechno spočítáte a výsledná úspora je 50 Kč, je jasné, že je naprosto zbytečné složitý koloběh refinancování absolvovat. U spousty klientů, ale sloučení půjček může znamenat výraznou úsporu na úrocích i zmenšení výsledného přeplatku celého úvěru. V tomto případě vzhůru do toho.

Příklad z praxe

Klient má dva úvěry v jedné bance (hypotéku a spotřebitelský úvěr).

Hypotéka:
 • splatnost 13 let a 10 měsíců
 • sazba 5,19 % p.a.
 • zůstatek na konci fixace: 1 560 000 Kč
 • splátka: 11 803 Kč
Spotřebitelský úvěr:
 • splatnost: 2,5 roku
 • sazba: 11,9 % p.a. (RPSN 17,02%)
 • zůstatek k datu refinancování: 124 000 Kč
 • splátka 4 885 Kč
Nově navrhnuté řešení refinancováním:
 • splatnost 13 let a 6 měsíců
 • sazba 1,61 % p.a.
 • splátka 11 841 Kč
 • oproti původnímu spotřebitelskům úvěru klient přeplatí o 50 754 Kč méně
 • produkt je zcela bez poplatků za zřízení.

Zdroj: článek z finance.idnes.cz

Ušetřete díky refinancováníSpočítat úsporu

U druhé hypotéky nemusí stačit váš příjem

 

Víte, že v roce 2015 došlo k uzavření 104 639 hypotečních úvěrů? Většina z nich bude letos zralá na refinancování.

 

Banky zařídí navýšení hypotéky i jinak. Často vám nabídnou zřízení nové hypotéky za relativně výhodných podmínek. Háček se ale schovává hned v několika věcech. Zaprvé, při uzavírání druhého úvěru na bydlení se řada lidí potýká s podmínkou dostatečného příjmu. Zadruhé v případě, že chcete pouze pár set tisíc, můžete mít potíže s překročením limitu minimální výše úvěru. Nicméně najdete také banky, které na tomto požadavku netrvají.

Jak je to se zajištěním úvěru? Pokud je hodnota nemovitosti dostatečná, neměla by mít banka problém se zajištěním obou hypotečních úvěrů jednou nemovitostí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 169