Nebankovní hypotéky

 

Potřebujete financovat bydlení, zrekonstruovat byt, nakoupit vybavení pro domácnost nebo prostě jen půjčit větší obnos peněz? Pokud jste s žádostí o hypotéku neuspěli u banky, můžete využít možnost hypotéky nebankovní. V našem článku se podíváme na jejich podmínky a na základní rozdíly oproti hypotéce v bance.

V případě, že jste si někdy vzali půjčku a nesplatili ji včas, nebo úvěr zrovna čerpáte, jste zapsáni v tzv. registru dlužníků. Zde jsou údaje o vás vedeny ještě další 3 roky po řádném splacení půjčky. Pro banku to však může být při žádosti o hypotéku důvod k zamítnutí. Stejně může dopadnout při žádosti v bance i člověk, který nesplňuje přísná kritéria pro posouzení příjmu. V takovém případě se můžete zkusit obrátit na společnost poskytující nebankovní hypotéky. Na trhu je jich celá řada. Pro srovnání hypoték na trhu můžete využít naši hypoteční kalkulačku.

 

Výhody nebankovních hypoték

  • Snadné a rychlé vyřízení
  • Posouzení žádosti o hypotéku bez nahlížení do registru dlužníků a bez posuzování příjmů u účelové i neúčelové hypotéky
  • Hypotéka na vyplacení exekuce nebo konsolidaci půjček
 

Nebankovní hypotéky mají přísnější podmínky než půjčky v bance, neboť jsou pro poskytovatele rizikovější. Jsou zde vyšší úroky a společnosti vyžadují záruku v podobě zástavy nemovitosti, ať již vaší nebo ručitele z vašeho okolí. Můžete tak pro čerpání nebankovní hypotéky zastavit nemovitost někoho ze své rodiny, nebo z okruhu přátel (s jejich svolením). Nebankovní hypotéku můžete získat pouze do max. 70% výše ceny této nemovitosti. Za to Vám ale nebankovní poskytovatelé hypoték nabízejí, že při posuzování Vaší žádosti nebudou přihlížet k údajům v registru dlužníků a nepožadují po Vás prokazování příjmů.

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

Nejčastější využití nebankovní hypotéky je na koupi nemovitosti nebo její rekonstrukci. Společnost Vám ale půjčí pouze 50-70% z ceny nemovitosti. Zbývající částku musíte čerpat z vlastních zásob nebo si její vypůjčení vyřídit jinde. Zároveň poskytovatel hypotéky požaduje ručení touto nemovitostí. Pro účely koupě družstevního bytu do osobního vlastnictví, (převodu dekretu na byt), půjčují společnosti pouze přibližně 30% hodnoty bytu.

 

Nevýhody nebankovních hypoték

  • Vyšší úroky
  • Zapůjčená částka pouze do max. 70% ceny nemovitosti
  • Ručení nemovitosti
  • U družstevních bytů půjčky pouze do 30 % ceny nemovitosti
 

Pokud je nebankovní hypotéka vázána na konkrétní účel, je potřeba poskytovateli detailně doložit využití všech zapůjčených finančních prostředků. Zároveň však máte možnost žádat o hypotéku neúčelovou. Zde nemusíte dokládat, jak jste s prostředky naložili. Využití může být např. na koupi automobilu, na studium v zahraničí nebo na konsolidaci jiných půjček či vyplacení exekucí. S účelovou hypotéka má ta neúčelová to, že v obou případech ručíte nemovitostí.

Stejně jako banky půjčují i nebankovní poskytovatelé hypotéky na dobu až 30 let. Nebankovního poskytovatele hypotéky si však vybírejte pečlivě a pouze mezi ověřenými společnostmi s kladným hodnocením. V rejstříku firem si zjistěte základní údaje, včetně historie. Musíte totiž vědět naprosto přesně, komu se chystáte svěřit do zástavy svou nemovitost.  Nikdy neplaťte nikomu nic dopředu a neručte svým bydlením, dokud nemáte potvrzeno, že hypotéku skutečně získáte. Smlouvu a obchodní podmínky si vždy před jejich podpisem pečlivě prostudujte a případné nejasnosti si s protistranou vysvětlete. Podmínky smlouvy musejí být srozumitelné a oboustranně výhodné.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0