Silnice smrti: Znáte nebezpečné úseky českých silnic?

 

Silnice smrti u nás moc nehledejte. Z mezinárodního srovnání 180 zemí vyplývá, že Česká republika patří k zemím, kde jízda autem není hazardem se životem. Ve světě jsme se umístili na 36. místě a v Evropě na 17. místě žebříčku nejbezpečnějších silnic. Víte ale, které úseky našich silnic si vyberou nejvyšší daň na životech?

silnice smrtiNa českých silnicích zemřelo vloni 583 lidí. 

Pojišťovna Allianz zkoumala celkovou bezpečnost na silnicích mnoha zemích po celém světě na základě poměrně složitého „vzorce silniční úmrtnosti“ na 100 tisíc obyvatel. Kde se při řízení máte bát o život, a ve které zemi je jízda autem bezpečná skoro jako cesta letadlem?

Nejbezpečnější evropské silnice brázdí řidiči ve Švédsku

Česká republika se s koeficientem 7,6 umístila na 17. příčce mezi evropskými státy. Z okolních zemí jsou na tom lépe než u nás v Německu (6. místo s koeficientem 4,7) a v Rakousku (9. místo; 5,3). Horší statistiku a tedy menší šanci na přežití v silničním provozu naopak vykazuje Slovensko (20. místo; 9,4) a Polsko (26. místo; 11,8). Nejlépe jezdí v Evropě motoristé ve Švédsku (3,0), Velké Británii (3,7) a na Maltě (3,8). Celosvětově dopadla nejhůř Dominikánská republika (koeficient 41,7), před Thajskem (38,1) a Venezuelou (37,2). Pro zajímavost – Rusko má koeficient 18,6 a USA 11,4.

Nejčastějšími obětmi dopravních nehod se podle šetření stávají mladí lidé ve věku od 15 do 29 let bez ohledu na ekonomickou vyspělost země.

Silnice smrti v ČR: Hledejte je ve středních Čechách

Nejvíce nebezpečné silnice podle počtu dopravních nehod najdeme ve Středočeském kraji. Tento kraj obsadil čtvrtinu míst z nejnebezpečnější dvacítky, dvě z jeho pěti umístění se vešla dokonce do první desítky. Po třech příčkách pak obsadily kraje Královéhradecký, Olomoucký a Zlínský, dvě si na své konto připsal Moravskoslezský kraj.

Nejvíce životů ale vyhaslo na nebezpečné silnici nedaleko Lipníku nad Bečvou

Nejrizikovějším místem vůbec se ukázala být křižovatka silnic I/47 a II/637, kam se řidiči dostanou po výjezdu z centra Lipníka nad Bečvou ulicí Na Horecku směrem na městskou část Trnávka, která vede dál na Olomouc. V posledních třech letech se zde stalo sedm vážných nehod.

Chcete mít výhodnější povinné ručení? Zjistit ceny na trhu

Na druhém místě děsivé statistiky skončila křižovatka u Nové Vsi ve Středočeském kraji před nájezdem na dálnici D8 ve směru na Prahu, resp. silnice I/16, s pěti vážnými nehodami ve sledovaném období. Na jejím místě jsou dnes již dva kruhové objezdy a zdejší nehodovost by tak měla podstatně klesnout.

A jako třetí nejkritičtější místo se do statistik zapsal úsek silnice I/35 v Milovicích u Hořic v Královéhradeckém kraji, a to v několikasetmetrovém pásmu v okolí benzinové stanice při příjezdu do obce směrem od Stračova.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0