Netopíte zbytečně? 4 důvody, proč vám uniká teplo

 

Letošní zima je prozatím podobně mírná jako ta uplynulá. To znamená, že i účty za energie budou přívětivější. Přesto Česko, než naplno vypukne jaro, podle meteorologů postihne ještě několik mrazivých dní. To znamená, že budete muset na sklonku zimy ještě trochu přitopit. Podívejte se proto na nejčastější chyby, kvůli kterým nejčastěji plýtváte teplem.

Čeká nás jaro, nebo ještě pár mrazivých dnů?Mrznete? Podívejte se, jestli vám zbytečně neuniká teplo. 

1. Udržujete vyšší teplotu, abyste nepouštěli kotel naplno

Udržujete doma v rámci úsporných opatření neustále vyšší teplotu, abyste po příchodu domů nemuseli vytápět na plný výkon? Možná vás to překvapí, ale efekt je zcela opačný. Představa, že při topení naplno spotřebujete více energie, je mýtus, pokud tedy netopíte uhlím nebo dřevem. Spotřebu naopak zvyšuje časté spínání kotle, ke kterému bude nutně docházet, pokud bude po celý den nastaven například na 19 či 20 °C. I ze sebelépe zaizolovaného domu totiž uniká určité množství tepla, a proto se bude interiér v průběhu celého dne střídavě zahřívat a ochlazovat.

Řešení

„Chcete-li mít doma po příchodu vytopeno například na 21 °C, tak v době nepřítomnosti snižte teplotu klidně na 16 až 17 °C. Topení nechte zapnuté na vyšší stupeň třeba jen hodinu, dvě před příchodem z práce, vysvětluje expert na energie Tomáš Suchý.

Topte levněji s výhodnějším dodavatelemSrovnání dodavatelů plynu

2. Topíte jako diví, jenže pod stolem

Pokud se vám zdá, že sice topíte dost, ale pořád se nějak nemůžete dočkat kýženého tepla, možná jsou na vině zakryté radiátory. Jestliže se radiátory musí krčit za skříní, není divu, že mrznete. Tento problém samozřejmě nezpůsobuje jen nábytek, ale i jakákoliv jiná bariéra – třeba závěsy či odložené prádlo. „U zakrytého topení se obvykle uvádí snížení účinnosti okolo 10 %, i když samozřejmě záleží na míře zakrytí,“ potvrzuje Suchý. I když ceny energií ovlivnit nedokážete, můžete jít úspoře naproti.

Řešení

Snažte se svou domácnost uspořádat tak, aby radiátory zůstaly shora i zepředu odkryté. Posuňte nábytek a roztáhněte závěsy. Kromě příjemného sluníčka do místností propustíte i teplo.

3. Chcete léto po celý rok

Milujete léto, a proto si letní teplotu doma zachováváte po celý rok? Pak věřte, že vytápět v zimě na 23 nebo více stupňů je nerozum. Nižší teplota domácnosti je v zimě přirozená a nikomu neuškodí. Zbytečné přetápění představuje jednak velké plýtvání energiemi, ale podle lékařů také výrazně škodí zdraví. A navíc: každý stupeň Celsia, o který zvýšíme teplotu v interiéru, navýší spotřebu energie o 6 procent.

Řešení

Myslete na své zdraví i peněženku, a proto si kraťasy nechte na léto. Upravte také teplotu v jednotlivých místnostech. Ideální teplota v ložnici, pokud v ní jen přespáváte, se pohybuje okolo 18 °C. Teplotu v kuchyni zase navýší vaření. V obývacím pokoji, kde trávíte nejvíce času, si klidně přitopte na příjemných 21 °C. Teplotu můžete bez výčitek srazit také v chodbách a neužívaných místnostech.

TIP

I toto by vás mohlo zajímat

 

4. Milujete čerstvý vzduch

Nešvar mnoha českých domácností, zvláště pak těch panelákových, možná dobře znáte: topení puštěné naplno doplňuje okno otevřené na ventilačku, protože čerstvý vzduch je potřeba. Zkrátka „topíte pánu bohu do oken“, jak se dříve říkalo. Jistě, větrání je sice zdravé, ale malá skulinka vám příliš čerstvého vzduchu do místnosti nepropustí. Zato skrze ni uteče spousta drahocenného tepla, a tedy i peněz.

Řešení

Nechceme vás nabádat k tomu, abyste nevětrali, naopak. Ale provádějte tento úkon krátce a intenzivně – otevřít okno dokořán, nechat vzduch, aby se vyměnil, a zase zavřít. „Na zimní větrání se obvykle doporučuje maximálně 6 minut větrání třikrát či čtyřikrát denně,“ radí Tomáš Suchý.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé