Nejlepší spoření pro děti

 

Nadarmo se neříká, že investice do dětí je vkladem do budoucnosti. Jen studium na vysoké škole vyjde na desetitisíce korun. Chcete svým dětem poskytnout nejlepší možné podmínky ke vstupu do dospělého života? Víme, jak na to.

spořicí prasátko 

Dřív letělo házení korunek do prasátka, ale dnes máte na výběr celou řadu dalších možností. Než si ale vyberete, doporučujeme si ujasnit priority, a říct si, co od spoření očekáváte. Odpovězte si na následující otázky. Jak dlouhou dobu chcete spořit? Preferujete snadný a rychlý přístup k naspořeným prostředkům nebo si naopak přejete, aby byly finance pod zámkem až do dospělosti dítěte? Rozhodování samozřejmě ovlivní i míra výnosnosti. Obvykle platí, že čím vyšší riziko podstoupíte, tím vyšší je potenciální zisk.

Jestli máte jasno v předcházejících bodech, čeká vás ještě jedno rozhodnutí. Budete investovat a spořit pod svým jménem nebo jménem svých dětí? Pokud mají finance fungovat i jako železná zásoba pro případ nouze, pak raději spořte pouze sami za sebe. Peníze, které vložíte na účet svých ratolestí, se považují za dar a vy na ně ztrácíte nárok. Rodiče nejsou majitelé prostředků, jen jejich správci. Pokud například vyberete peníze ze stavebního spoření, jedná se o bezdůvodné obohacování a můžete se dostat do konfliktu se zákonem.

Sjednejte si spořicí účetSjednat spořicí účet

Jaký produkt je pro vás nejvýhodnější?

Banky a různé investičních společností nabízejí desítky produktů, které obvykle nesou jména zvířátek nebo květin a jsou určené speciálně pro děti. Vybrat si ale můžete i z klasického portfolia. Jak se ale v tom všem vyznat a který produkt, je tím nejlepším právě pro vás? Pojďme si všechny společně představit a ujasnit si jejich výhody a nevýhody.

Investiční životní pojištění

Mimo pojistné ochrany zahrnuje životní pojištění i možnost investování. Je to běh na dlouhou trať, který přináší výsledky až po několika letech, ale výsledná částka může být v mnohých případech velmi zajímavá. Velkou výhodou investičního životního pojištění je to, že si sami zvolíte, jakou míru rizika chcete podstoupit a také kolik korun měsíčně chcete platit. Ziskovost investice se odvíjí od zvolené strategie. Každý rok si také můžete odečíst až 12 000 Kč z daní. Naopak jako velké mínus lidé berou hlavně velmi špatný přístup k naspořeným penězům. Vybírat můžete nejdříve po 2 letech a ve většině případech se to vůbec nevyplatí. Nejlepší je počkat než naspoříte cílovou částku.  

malé dětiDěti jsou naše budoucnost. Vyplatí se do nich investovat. 

Spořicí účty

Ze srovnání spořicích účtů je patrné, že úrokové sazby klesly relativně nízko. Takže zhodnocení vložených financí není nikterak ohromující. Nicméně je to výhodnější, než nechat peníze doma v kasičce. Úročit se dají pouze relativně nízké částky v úrovni dolních desítek tisíc korun. Vkládat navíc nemusíte pravidelně a peníze máte skoro pořád po ruce, kdyby bylo potřeba. Stačí si je přeposlat na běžný účet. Přidanou hodnotou tohoto typu zhodnocování peněz je výchovný rozměr. Dítě se pod vaším dozorem může naučit odpovědnému hospodaření s penězi a finanční gramotnosti.

Stavební spoření

Další možnost jak ušetřit peníze pro své potomky představuje stavební spoření. Kromě peněz od rodičů se k naspořené částce připisuje zajímavý státní příspěvek. Ten činí až 10 %. Také máte téměř nulové riziko, garantované zhodnocení a po uplynutí 2 let můžete ze spoření kdykoliv čerpat. Mezi nevýhody, že se zakládá minimálně na 6 let (při předčasném zrušení přijdete o státní podporu) a nemožnost změny investiční strategie. Před dosažení 18 let ho lze vybrat jen se souhlasem soudu (pokud je psáno na jméno dítěte).

Najděte si nejvýhodnější stavební spořeníPřejít do kalkulačky
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1