Nejlevnější půjčka: Kdy si vybrat úvěr a kdy raději kreditní kartu?

 

Kde si půjčit peníze, když se objevily nečekané výdaje domácnosti? Možností se nabízí více, ale každá varianta má své pro a proti. Zjistěte, v jakých případech je rozumnější sáhnout po kreditní kartě a kdy je levnější vzít si spotřebitelský úvěr.

kreditní kartaCo ukrojí větší část z rodinného rozpočtu při půjčování peněz; úvěr nebo kreditka? 

Stejně jako v případě výběru mezi dovolenou u moře nebo na horách, flirtování s pohlednou blondýnkou nebo brunetkou či volbou domácího mazlíčka mezi kočkou a psem ani v duelu mezi kreditními kartami a spotřebitelskými úvěry jednoznačná odpověď neexistuje.

Vždy záleží na individuální finanční situaci a osobních preferencích. Podíváme se na příklady situací, kdy je výhodnější vzít si půjčku a kdy naopak ušetříte s kreditní kartou.

Kreditka, nebo úvěr? Záleží, kolik si půjčujete a na jak dlouho

Když si potřebujete půjčit malé finanční obnosy na krátké období, sáhněte spíše po kreditní kartě. Zatímco chcete zalepit větší finanční díru, kterou budete moci splatit až za pár let, raději si dívejte po nabídce poskytovaných úvěrů. Hlavním důvodem je rozdílná výše úrokových sazeb u těchto dvou typů úvěrovového financování.

Při půjčování peněz za vším hledej úrok

U kreditních karet můžete dosáhnout dokonce na nulový úrok, když stihnete vrátit vypůjčené peníze do konce bezúročného období. To trvá obvykle 45 až 55 dní, ale podmínky u různých kreditek se mohou lišit. Naopak jakmile majitel kreditní karty zaspí bezúročné období, vyhoupne se jeho úrok nad průměrně nabízené úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů. U kreditek se úroky pohybují v rozpětí od 17 do 27 % p. a., ale u výhodného spotřebitelského úvěru můžete využít sazby kolem 10 % p. a. Navíc u seriózních poskytovatelů úvěrů málokdy překročíte 20% úrokovou sazbu za rok, případně i roční procentní sazbu nákladů (RPSN).

Když potřebujete pořádnou finanční injekci, můžete narazit u kreditek na překážku úvěrového limitu. Často bývá úvěrový limit stanovován jako trojnásobek čistého měsíčního příjmu majitele kreditky. Taková částka nemusí každému stačit.

Sběratele bonusů, výhod a slev budou lákat kreditky

Kdo rád prošmejdí všechny možnosti, jak získat u obchodníků nějakou tu slevu, uvítá také možnosti, které nabízí kreditní karty. Každá kreditka se trochu liší, ale vesměs poskytují různé slevy při nákupu zboží i služeb u spřízněných společností. Kromě slev některé kreditní karty mohou prodlužovat záruční lhůty u vybraných výrobků.

Oblíbenou výhodou kreditek je také služba cashback, kdy z provedeného nákupu přes kreditku dostáváte část peněz zpátky (obvykle kolem 1 až 2 % ze zaplacené částky).

Chcete získat slevy při placení kreditkou? Srovnat kreditky

Pro a proti kreditních karet

 • Možnost využít bezúročné období
 • Široká nabídka slev a věrnostních programů
 • Vracení určitého procenta z nákupu díky službě cash back
 • Vysoké úroky po promeškání bezúročného období
 • Krátká doba pro vrácení vypůjčených peněz
 • Nižší úvěrové limity
 • Sjednání možné pouze s určitou výší stabilního příjmu

Kdo chce mít půjčku pod kontrolou, sáhne po klasickém úvěru

Jestli chcete dopředu přesně vědět, kolik za vypůjčené peníze zaplatíte každý měsíc, uvažujte raději o spotřebitelském úvěru. Vyhnete se riziku promeškaného bezúročného období, které by vám půjčku mohlo pořádně prodražit. Podle výše měsíční splátky dopředu víte, kolik peněz na vyrovnání svého dluhu budete potřebovat, takže snadno můžete naplánovat další příjmy a výdaje rodinného rozpočtu.

Peníze, které potřebujete, máte s úvěrem téměř ihned k dispozici. U kreditní karty byste mohli při větších částkách narazit do úvěrového stropu. 

Ušetřete s výhodnou půjčkou od solidní firmyVybrat půjčku

Pro a proti spotřebitelských úvěrů

 • Vhodné pro vypůjčení vyšších obnosů než u kreditek
 • Nižší úrokové sazby
 • Snadná predikce budoucích výdajů na splácení půjčky
 • Možnost zvolit si délku splácení úvěru
 • Širší dostupnost pro žadatele než v případě kreditek
 • Absence dalších slev a výhod
 • Neexistence bezúročného období
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1