Člověk v nesnázích: Nemám peníze na splácení půjčky

 

Ztráta zaměstnání, nemoc, menší příjmy, nenadálé výdaje – to vše vám může zkomplikovat život a rozhodit rodinný rozpočet. Jak postupovat, abyste se neocitli v dluhovém pekle? Odložte si splátku nebo si domluvte splátkový kalendář.

Nemám peníze na splácení půjčky Nehrajte mrtvého brouka a začněte problémy se splácením řešit co nejdříve. Mluvte s bankou

Když máte potíže se splácením, rozhodně nečekejte na první upomínky. Chce to aktivní přístup. První a zásadní tip zní: okamžitě informujte banku. Nejlépe se snažte situaci řešit ve chvíli, kdy vám problémy teprve hrozí. Vyhnete se úrokům z prodlení a zpoplatněným upomínkám.

Před návštěvou banky si dopředu připravte podklady, které prokáží vaši finanční tíseň. Může to být například:

  • nemocenský lístek,
  • potvrzení z úřadu práce,
  • potvrzení o snížení příjmu od zaměstnavatele.

Vstřícný postoj není samozřejmost

Každý případ řeší banky individuálně. Obecně lze říct, že mají pro lidi v nouzi pochopení. I v zájmu samotné banky je, aby klienti pravidelně spláceli a nedostali se do nejisté exekuce.

Když ztratíte zaměstnání nebo máte zdravotní problémy, budou samozřejmě otevřenější než u notorických neplatičů. Kdo se dostal do problémů kvůli tomu, že si koupil například exotickou dovolenou na dluh, musí očekávat ráznější přístup bankéřů.

TIP

Myslete na zadní vrátka

  • Odborníci doporučují, naspořit si rezervu ve výši 2 až 3 měsíčních rozpočtů domácnosti.
  • Pojištění schopnosti splácet je účinná prevence před nenadálým výpadkem příjmů. Ochrání vás před ztrátou zaměstnání nebo pracovní neschopností. Je však třeba počítat s tím, že pojištění půjčku prodraží.
 

Možností, jak se vypořádat s nesplacenou půjčkou je několik:

  • odložení splátek o několik měsíců,
  • snížení splátek a vytvoření nového splátkového kalendáře,
  • konsolidace (sloučení) půjček.

Jak odložit nebo snížit splátku

Nárok na změnu splátkového kalendáře není automatický. Většina poskytovatelů úvěrů vám splátky odloží nebo změní jejich výši až na základě individuální domluvy. Posuzují především výši úvěru, historii klienta nebo rodinné zázemí. Existují však i výjimky, které tuto možnost mají přímo ukotvenou ve smlouvě.

Banka Podmínky Poplatky
Česká spořitelna 2x ročně jde odložit řádnou měsíční splátku nebo ji snížit až o 50 %. Zdarma
ČSOB Odložení splátek až o 3 měsíce. 500 Kč (v rámci Flexi balíčku zdarma)
HomeCredit Za každých 12 měsíců splácení má klient nárok na odložení 1 splátky. Tuto službu je nutné sjednat dopředu. 39 Kč měsíčně
mBank S mPůjčkou Plus jde změnit termín, snížit nebo odložit splátku až o 6 měsíců. 300 Kč
UniCredit Bank Odložit splátku lze až 5x (nejdříve ale po 10 měsících splácení). Zdarma

Při podání žádosti o změnu splátkového kalendáře nesmíte být ve zpoždění se splácením úvěru. Nezapomeňte také na fakt, že po celou dobu odkladu budete splácet úroky z úvěru.

Záchranný kruh si říká konsolidace půjček

Splácíte několik úvěrů naráz a přijdou vám současné splátky příliš vysoké? Pak by vás mohla spasit konsolidace půjček. Získáte jednu velkou zastřešující půjčku, kterou se splatí všechny stávající dluhy. Většinou se podaří snížit úroky a klesnou měsíční splátky.

O kolik vám klesnou splátky půjček po konsolidaci? Kalkulačka konsolidací

Na druhou stranu se prodlouží doba splácení a může dojít k tomu, že úvěr výrazně přeplatíte. Pozor, banky konsolidaci nepovolí nenapravitelným dlužníkům, kteří mají záznam v registru.

TIP

Nemáte peníze ani na zaplacení nájmu, vody, plynu a elektřiny? Přečtěte si článek o tom, co dělat, když nemáte peníze na zaplacení energií.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6