Nad čím se zamyslet, než začnete investovat

 

Češi se postupně učí, že stavební spoření a termínované vklady mají hlavně dlouhodobě udržet hodnotu peněz a ochránit je tak před inflací. Existuje nějaký další způsob, jak své volné finance zhodnotit? Lákají vás přísliby velkých výnosů? Někteří již správně pokukují po různých investičních produktech v nabídkách bank, odvážnější možná projíždí webovky soukromých fondů. Rádi byste také začali, ale bojíte se, že o své peníze přijdete? Zkuste si zodpovědět otázky v našem článku a uvidíte, zda nastal váš čas a je pro vás vhodné s investováním začít.

jak začít investovat 

Většina lidí v dnešní společnosti má v hlavě takového malého červíka, co jim pořád našeptává, že by měli mít víc. Ať už je to z obavy o budoucnost svou nebo svých dětí, z touhy po vlastní nezávislosti nebo drahém autě a diamantovém náhrdelníku. Člověk se chce prostě mít dobře. Jenže jak na to?

Přestože jsme, co se týče investic, jako národ velmi opatrní, začínáme se postupně oťukávat. Nechcete, aby vám ujel vlak? Dřív, než si nainstalujete příslušné aplikace, zavoláte nějakému soukromému investorovi nebo se pustíte bezhlavě do nákupů akcií, zvažte, zda jste na takový adrenalinový sport skutečně připravení. Zodpovězte si následující otázky a na konci článku budete vědět, zda do vlaku už nastoupit nebo raději počkat na další.

 

Podívejte se na náš slovník základních pojmů, co by měl znát každý před svou první investicí.

 

1) Můžete si to dovolit?

Máte svůj rozpočet pod kontrolou? Nebudou vám peníze někde chybět? Než se ponoříte do světa investic, zamyslete se, zda si můžete dovolit dávat peníze do projektu, kde vám nebudou okamžitě k dispozici a nemusí se nutně ve finále ani dostatečně zhodnotit. Máte rezervu? Stejně tak se zamyslete, kolik ze svého života jste schopní investování obětovat. Nejdříve je totiž nutné se spoustu věcí naučit, a to zabere čas a energii. Zároveň jde i o psychickou zátěž, na kterou prostě někteří nejsou stavění.

2) Proč to děláte?

Existuje pro vás nějaký konečný cíl, nebo chcete jen koukat, jak křivka roste a zase klesá, a přitom si okusovat nervózně nehty? Pro některé lidi je investování spíše jako hazard, a to může být nebezpečné pro ně i pro jejich okolí. Peníze se promění jen v čísla, co jsou v jednom momentě zelená a v dalším červená. Snadno se pak o ně přijde. Nastavte si konkrétní a dosažitelný cíl, jenž vás bude motivovat zacházet s financemi rozumně. Vytvořte si strategii s pomocí investičního makléře, ujistěte se, že všemu rozumíte a chápete rizika, kterým se při obchodování vystavujete.

jak investovat 

3) Jaká jsou vaše očekávání?

Máte pocit, že do celého projektu nasypete nějaké drobné a za chvíli budete plavat v trezoru plném peněz jako strýček Skrblík? Tak to pozor. Připravte se, že svět, život a trhy jsou nepředvídatelné. V jeden moment jde všechno jako po másle a v tom příštím se nějaký pán na druhé straně světa špatně vyspí a máme tu obchodní válku gigantů. Zamyslete se, zda jsou vaše očekávání přiměřená a nevydáváte se pouze na cestu k bolestivému zklamání. Investujte vždy jen tolik, kolik jste ochotní ztratit a na zlatý bazének myslete s velkou opatrností.

Nejhorší je emocionálně nevyrovnaný investor. Z pravidla kupuje na vrcholu a prodává při prvním větším poklesu. To je ovšem přesný opak dobré strategie.

4) Vydržíte?

Nejde jen o to, kolik peněz zainvestujete. Důležitým faktorem je samozřejmě také, jak dlouho plánujete do projektu peníze dávat. Máte zájem jen o jednorázový vklad nebo chcete vytvářet svůj základ postupně po několik let? Zpravidla jsou dlouhodobé investice bezpečnější, za to povedená krátkodobá investice může mít lepší zhodnocení. 

5) Jste ochotní riskovat?

Každá investice představuje určité riziko. Ať už se jedná o nemovitosti, podílové fondy nebo komodity. Zjistěte, jaké jsou vaše dispozice, zda vydržíte velkou psychickou zátěž a dokážete se vyrovnat se ztrátou. Začněte pomalu a ověřte si, jak zareagujete ve vypjaté situaci. Nesmíte se nechat rozhodit poplašnými zprávami v médiích, buďte nad věcí a hlavně nezapomeňte diverzifikovat.

 
Bankovní společnosti s vámi všechno proberou a na základě vašeho profilu investora nabídnou odpovídající investiční produkt.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1