Nová zelená úsporám rozdává opět peníze

 

Letos začalo další kolo dotačního programu Nová zelená úsporám. Peníze míří hlavně na zateplování a výstavbu energeticky nenáročných domů. Kdo a za jakých podmínek má nárok na milionové dotace?

zateplení domuDíky programu zelená úsporám získáte peníze na zateplení nebo na nový kotel. Zelená úsporám je rozsáhlý dotační program z dílny Ministerstva životního prostředí, ve kterém se točí miliardy korun. O bezproblémový chod se stará Státní fond životního prostředí. Finanční podpora míří na úspory energií a na využití obnovitelných zdrojů v rodinných a bytových domech. Větší energetická účinnost a menší spotřeba se má pozitivně promítnout do životního prostředí.

Jedná se již o třetí kolo dotačního programu. Nová zelená úsporám funguje od dubna 2014. Příjem žádostí do první výzvy končí posledním říjnem nebo vyčerpáním dotací. Nicméně program bude pokračovat až do roku 2020. Česká republika získává zdroje na subvence především z prodeje emisních povolenek.

Na co lze použít peníze z programu Nová zelená úsporám 2014

 

Státní fond životního prostředí rozdělí na dotacích 1,9 miliardy korun. Příjem žádostí končí už 31. října nebo vyčerpáním financí.

 

Státní fond životního prostředí financuje zateplení rodinných domů. Podporuje výměnu starého neekologického vytápění za kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo solární systémy. Peníze lze čerpat také na stavbu pasivních domů. Se subvencováním v současnosti nemůžou počítat majitelé bytových domů a veřejných budov. Podle plánů ministerstva by se to mělo změnit v průběhu roku 2015.

Seznam odborných dodavatelů, výrobků a technologií

Nejenom pobíratelé finanční pomoci musí splnit přísné požadavky. Peníze z programu zelená úsporám lze čerpat pouze na výrobky a technologie, které splňují ekologické normy a jsou zapsány v seznamu. Podobně jsou na tom i firmy. Dodavatelé, kteří chtějí figurovat na seznamu vyvolených, musí požádat o zapsání. Tento úřednický úkon je bezplatný, ale je potřeba splnit stanovené podmínky a ekologickou šetrnost výrobků doložit řadou certifikátů.

Topte levněji! Najděte levného dodavatele.Srovnat ceny plynu

Jak získat dotaci krok po kroku

  • Nejprve potřebujete odborníky, kteří vám zpracují odborný posudek a projektovou dokumentaci. Seznam energetických specialistů naleznete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
  • Se svými plány musíte seznámit příslušný stavební úřad. Jestli mají úředníci námitky k projektu, upravte ho ve spolupráci s projektantem.
  • Podejte elektronickou žádost o dotaci. Budete potřebovat údaje z odborného posudku, které naleznete v krycím listu technických parametrů.
  • Kromě elektronické žádosti musíte doručit Státnímu fondu životního prostředí celou řadu dokumentů v písemné podobě. Jedná se o podepsanou žádost, výpis z katastru, souhlas spoluvlastníka objektu, projekt, energetický posudek s krycím listem a další.
  • Úředníci vás budou informovat, zda je potřeba odstranit nějaké nedostatky.
  • Pokud je vaše žádost schválena, musíte si zajistit odborný technický dozor.
  • Sami si vyberete materiály a dodavatele. Musíte ale vycházet ze seznamu schválených firem a výrobků.
  • Stavební práce musí probíhat přesně podle odborného posudku. Ukončení rekonstrukce nebo stavby musíte doložit. Státní fond provede kontrolu.
  • Jestli je vše v pořádku, získáte během 90 dní dotaci.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé