15 novoročních předsevzetí, která vám ušetří peníze

 

Ušetřit více peněz – ach, jak lákavé předsevzetí! Přinášíme vám 15 tipů, díky kterým budete na konci roku peníze prohrabovat vidlemi.

Jak ušetřit penízeKorunka ke korunce a je vyděláno! 

I ta největší novoroční předsevzetí už s sebou automaticky přináší i milý vedlejší efekt – velkou úsporu peněz. Přestáváte kouřit? Výborně! Za rok ušetříte až 30 000 Kč. Chcete omezit konzumaci velkého množství jídla? Skvělé! I tady je velký prostor pro úsporu! A tak bychom mohli pokračovat dál. A budeme. Máme pro vás totiž dalších 15 předsevzetí, která moc vůle a odhodlání nezaberou, bezbolestně ušetříte. I tisíce.

1. Přestanu utrácet za zbytečnosti

Tyto ušetřené peníze pošlu rovnou na spořicí účet s výhodným úrokem a nulovými poplatky. A jakmile si na to navyknu, nastavím si trvalý příkaz, který mi bude každý měsíc šetřit bezbolestně pár stokorun.

2. Budu si to vyšlapovat po svých

Auto vyměním za vlastní nohy, ty posviští i bez benzínu. A na jaro vytáhnu kolo a šlápnu do pedálů. Nejenže si zlepším fyzičku a šetřím životní prostředí, ale můžu ušetřit až 2 000 Kč měsíčně. A pokud to mám do práce přece jen daleko, využiju městskou hromadnou dopravu a výhodné měsíční či čtvrtletní jízdenky. Vyplatí se mnohem více než jednorázové jízdenky!

3. Nebudu přikládat polínko do ohně

Raději si obléknu místo tílka mikinu a snížím teplotu svého domova alespoň o jeden stupeň. Hned totiž ušetřím 6 % energie a navíc dám sbohem všem roztočům, kteří přetopené místnosti přímo milují. A pokud budu chtít saunu, jednoduše si zajdu do wellness centra nebo se schovám pod teplou peřinu.

Konečně změním dodavatele energií.Srovnat dodavatele

4. Najdu zapadlý second hand a budu chodící originál

Zeptám se svých přátel a známých a zapátrám i na internetu, abych objevila ten nejlepší second hand se spoustou zánovního oblečení a doplňků. Nejenže jsou ceny výrazně nižší než v běžných obchodech, ale navíc objevím takové kousky, které jen tak někdo nemá. A kolikrát i světových značek!

oblečení na šňůřeBudu hledat originální kousky za pár korun. 

5. Láhev s vodou nedám z ruky

A vodu si napustím z kohoutku, protože díky tomu ušetřím i 300 Kč měsíčně. A to není všechno. Pravidelným pitným režimem budu udržovat své tělo v bezvadné kondici, dovolím své pleti zazářit a budu mít daleko více energie. A navíc budu šetřit planetu od zbytečného plastového odpadu.

6. Budu více platit hotově

Jak snadné je platit s bezkontaktní platební kartou! Stačí dvě vteřiny a je hotovo. Právě takhle mi ale utíká spousta peněz. Budu proto více platit hotovými penězi, protože u nich si umím daleko lépe představit hodnotu nákupu. Peníze tak zbytečně neutíkají, ale mám nad nimi větší kontrolu.

Přestanu platit vysoké bankovní poplatky. Srovnat bankovní účty

7. Každý den hodím drobné do prasátka

Ulehčím své peněžence. A to doslova, protože kovové mince dávají peněžence zabrat. Každý den hodím pár korun do rodinného prasátka nebo nějaké pěkně ozdobené skleničky. Pokud každý den odložím desetikorunu, budu mít za rok 3 640 Kč!

8. Skončím s vysedáváním u počítače

Nejenže vysedáváním u počítače ztrácím drahocenný čas, který bych mohl věnovat své rodině a přátelům, ale také krmím toho žrouta energie. Čtyři hodiny denně, to už je více než 1 000 Kč ročně. A při společném koukání na rodinný film vložím disk do DVD přehrávače. Snížím spotřebu až o 80 % oproti přehrávání v PC.

vysedávání u počítačeNebudu do noci vysedávat u počítače. 

9. Budu chodit nakupovat s plným břichem a seznamem

Ještě než zamířím na velký nákup potravin, najím se. Protože hladové oči vybízejí k impulzivním nákupům. A účet za nákup pak může být i dvojnásobný. A taky si nezapomenu připravit nákupní seznam, který vytvořím podle toho, co mi v lednici chybí. Budu tak mít jistotu, že mi nic nebude chybět a naopak ani přebývat.

Nákup zboží na splátky důkladně zvážím. Srovnat půjčky

10. Přestanu věřit na duchy

Opravdu není nutné, aby bylo všude rozsvíceno. Ze tmy na mě nikdo nevyskočí. A pokud se přece jen bojím tmavých místností, vždy si rozsvítím tam, kde právě jsem. Samozřejmě úspornými žárovkami.

11. Konečně utáhnu ty povolené kohoutky

Kap, kap, kap. Nejenže mě tento zvuk přivádí k šílenství, ale za týden to udělá 40 litrů. A pár stovek ročně. Proto vyměním těsnění nebo požádám opraváře, aby mi s tímto problémem pomohl.

vodovodní kohoutek pozlacenýPořádně utáhnu kohoutky. 

12. Budu poznávat krásy naší vlasti

Dovolená u moře? Vždyť i u nás je tak krásně a navíc levně! Letos mě nechají katalogy cestovních agentur do exotických letovisek chladným a vyjedu s rodinou na Šumavu nebo do Beskyd. Nadýcháme se horského vzduchu, odpočineme si od starostí a ušetříme za letenky, pohledy i předražené suvenýry, na které se stejně jen práší.

A svým blízkým budu volat levněji. Srovnat tarify

13. Dám se na poctivou domácí stravu

Restaurační stravu vyměním párkrát za týden za poctivé domácí jídlo. To mohu připravit i své druhé polovičce a společně ušetříme na jídle až 200 Kč denně. A navíc přesně vím, co se v jídle skrývá a že byly suroviny skutečně čerstvé. Mohu to stejné říct i o restauracích, které během obědové pauzy navštěvuji?

14. Nevynechám ani jednu oslavu

Narozeniny babiček a tetiček či svatby sestřenice přes tři kolena – nic si nenechám ujít. Na takových akcích jsou plné mísy obložených chlebíčků, dortíků a všemožných dobrot. Takže se zdarma najím, posílím mezilidské vztahy a ještě ušetřím!

hostina na oslavěNa každé oslavě ochutnám vše. 

15. Konečně si splním svůj velký sen

Letos si konečně nadělím to, po čem tak dlouho sním! Stanovím si jasný cíl i konkrétní částku, kterou potřebuji a podle svých možností si budu každý měsíc spořit. Jako motivace mi poslouží vytisknutá fotografie na ledničce či tapeta plochy s vysněným dárkem. Snáze tak odložím peníze, když vím, na co jsou.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3