Obáváte se vyúčtování elektřiny?

 

Pronásledují vás ve spánku nezaplacené faktury za elektřinu? Zažeňte hororové sny. Dodržujte praktické rady zkušených „šetřilů“. Už se nikdy nebudete muset třást, když ze schránky vykoukne faktura od dodavatele elektřiny.

zásuvky  Jak se budou vyvíjet ceny elektřiny v příštím roce, vám nikdo s velkou přesností nepředpoví. V současné době se poplatky za 1 kWh blíží pětikorunové hranici. Proto vyvstává otázka, kde se dá ušetřit. Nejvíce trápí stoupající poplatky odběratele s vysokou spotřebou. Tedy ty, kteří využívají elektrickou energii na topení, ohřev vody i vaření.

 

Správné vytápění

Mezi nečastější způsoby vytápění elektřinou patří tepelná čerpadla, akumulační vytápění, a poměrně neefektivní přímotopy. Pokud používáte nějaké z těchto zařízení nebo vlastníte elektrický bojler, sjednejte si dvoutarifní sazbu. Možná vám tento název nic neříká. Znáte pojem noční proud? Princip je podobný. Určitý časový úsek k vám proudí levná energie, kterou následně nahradí dražší. V současné době je však název noční proud zavádějící. Protože levný proud neodebíráte pouze v noci jako kdysi, ale intervaly se střídají v průběhu celého dne.

Sjednejte si levnou elektřinu      onlineSpočítat levnější elektřinu

V období levné elektřiny ohříváte vodu, topíte. Samozřejmě se vyplatí v tomto čase vysávat, prát, vařit či žehlit. Drobnou nevýhodou je přizpůsobování životního rytmu časovému harmonogramu, což někteří mohou považovat za nepřekonatelnou překážku. Podrobný rozpis dodávek levné elektrické energie obdržíte od svého dodavatele.

Rady a tipy

Na závěr praktické rady, jak ušetřit za elektřinu.

  • Nenechávejte podřimovat přístroje v pohotovostním režimu. Jedná se o tiché, ale za to velké žrouty elektřiny.
  • Netopte víc než je třeba. Snížením pokojové teploty o 1 °C ušetříte až 6 % energie.
  • Větrejte krátce zato intenzivně.
  • Na každý hrnec patří poklice. Při vaření bez pokličky se spotřeba zvětšuje o 150 až 300 %.
  • Na pouhé ohřívání jídla je určena mikrovlnka.
  • Lednička a mrazík nesmí stát u tepelného zdroje. Každý stupeň Celsia se projeví o 4 % větší spotřebou.
  • Odmrazujte. Pokud se v mrazničce vytvoří souvislá vrstva ledu, roste spotřeba energie.
  • Používejte LED žárovky, které jsou ještě úspornější než kompaktní zářivky a neničí je časté zhasínání.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0