Osobní bankrot I. díl – kdy na něj máte nárok?

 

Zadluženost českých domácností nezadržitelně stoupá. Bohužel se stává, že někteří lidé nedokáží správně odhadnout své finanční možnosti. Vyhlášení osobního bankrotu je jednou z mála šancí, jak se neutopit v dluzích.

Osobní bankrot Vzít si půjčku není v dnešní době nic neobvyklého. Díky spotřebitelským úvěrům pořídíte zboží i služby ve chvíli, kdy se nedostává financí. Podle údajů České národní banky přesahuje celková zadluženost domácností u bankovních i nebankovních společností úctyhodný bilion korun. Při takovéto míře zadlužení se stává, že někdo není schopný dostát svým závazkům. Nejčastěji dlužníci padají do dluhové pasti při nečekané ztrátě zaměstnání. Řešit dluh další půjčkou je hloupost. Přiznejte svou chybu a zkuste u soudu požádat o vyhlášení osobního bankrotu.

Osobní bankrot není pro každého

Od prvního ledna 2008 umožňuje insolvenční zákon institut oddlužení. Jenže vyhlásit osobní bankrot nemůže každý. Dluh nesmí vzniknout v důsledku podnikání. Z toho důvodu je určen pouze pro fyzické osoby. Jestli jste osoba samostatně výdělečně, musíte hledat jiné řešení, i kdyby dluh s vaším podnikáním neměl nic společného. Typicky se oddlužují závazky plynoucí ze spotřebitelských úvěrů od bankovních i nebankovních společností.

Oddlužení není zcela růžový a bezbolestný proces. K soudu dodáte návrh na prohlášení insolvence a požádáte, aby dluhy byly řešeny formou oddlužení. Soud rozhodne, zda se závazek bude řešit prodejem majetku nebo splácením podle splátkového kalendáře. Abyste mohli vyhlásit osobní bankrot, musíte být zaměstnaní a vydělávat dostatečné peníze. Během pěti let musíte být schopni splatit minimálně 30 % závazků. Výši splátek stanovuje opět soud. Počítejte však s tím, že během tohoto období budete žít z životního minima.

Požádejte o odlužení onlineKalkulačky oddlužení

Splňujete podmínky pro oddlužení?

Zajímá vás, zda splňujete podmínky pro oddlužení? Kalkulačka vám jednoduše spočítá, zda máte šanci na vyhlášení osobního bankrotu. Získáte orientační přehled o měsíční splátce, kolik peněz zbyde pro vás a o celkové sumě, kterou za pět let zaplatíte.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0