Pachové ohradníky: Konec vyděšeným očím na silnicích

 

Každý řidič ví, jak nebezpečný je střet se zvěří. Přestože nás dopravní značky na jejich výskyt upozorňují, stačí malá nepozornost anebo rychlé nohy zvířete a neštěstí je na kapotě. Zvlášť za snížené viditelnosti je to otázka sekund. Právě proti střetu zvěře s vozidlem bojuje projekt Pachové ohradníky, který funguje pod záštitou nadace pojišťovny Generali.

Pachový ohradníkDíky pachovým ohradníkům ubývá vyděšených očích před vaším autem. 

Pachové ohradníky chrání na vybraných (zejména lesních) úsecích silnic řidiče před srážkami se zvěří. Jedná se o prostředky na bázi pachových repelentů, které slouží k vytvoření pachových bariér. Snižují riziko střetu motorových vozidel se zvěří až o 80 %. Obzvláště srážky s vysokou zvěří totiž mívají tragické následky a mohou ohrozit i život posádky auta.

Základem pachového ohradníku je speciální, ekologicky odbouratelná pěna, která se nanáší na dřevěné kůly, stromy či keře podél silnic. Účinná látka je pro zvěř výrazně odpudivá, obsahuje směs pachu člověka, spáleniště a predátora (medvěda, rysa či vlka). Zvyšuje ostražitost zvířete, které dokáže daleko rychleji reagovat na blízké nebezpečí.

pachový ohradníkPěny s pachovými stopami bývají částo na podobných dřevěných kůlech. 

Přestože nenahradí drátěné pletivo ani zeď, podle pojišťovny Generali je pachový ohradník jednoznačně považován za nejefektivnější prostředek ke snížení počtu střetů vozidel se zvěří. I samotná myslivecká sdružení, která mají instalaci ohradníků ve své kompetenci, si je chválí a uvádí výrazný pokles střetů a dopravních nehod spojených s nevítanými návštěvníky silnic.

Pomáhají i zemědělcům ochránit úrodu

Na stejném principu fungují i pachové ploty, které slouží zemědělcům zejména k ochraně zemědělských plodin, stromků a okrasných dřevin, na kterých si zvěř ráda pochutnává či je přímo devastuje. To s sebou pochopitelně nese také nemalé škody na úrodě, která může mít pro některé zemědělce i fatální důsledky.

Pachové ploty a ohradníky bývají v nabídce i pro konkrétní druhy zvěře. Zemědělec tak díky pěně se speciálním pachovým repelentem dokáže bojovat proti divočákům, kteří způsobují škody na loukách a polích, anebo třeba proti srnám, které rády okusují plody.

TIP

Chraňte svou úrodu

Pachové ohradníky a jiné odpuzovače si můžete koupit i vy. Ochrání váš pozemek proti divočákům, srncům, kunám i liškám. Seženete je i za pár stovek.

 

Pachové stopy časem vyčichají

Ohradníky a ploty mají jen jedinou nevýhodu, a to poměrně vysokou náročnost na údržbu. Aby plnily svou funkci, musí myslivecké spolky jakožto správci komunikací pachové stopy obnovovat – zhruba jednou za 1-2 měsíce v závislosti na klimatických podmínkách. A i to stojí nemalé peníze, na kterých se podílí kromě Nadace Generali také kraje a v častých případech i samotná myslivecká sdružení.

Tam, kde ohradníky chybí, pomůže pojištění

Přestože stále přibývají úseky, kde instalace pachových ohradníků pomáhá zvyšovat bezpečnost silničního provozu, nemůžeme na ně spoléhat plošně. Stále existuje více nechráněných míst, kde zvíře neodláká pletivo, zeď ani pachové stopy. A manévrování je někdy daleko nebezpečnější než srážka, která přináší tragické následky i velké škody na automobilu.

I povinné ručení myslí na riziko střetuSrovnat povinná ručení

Pro tyto smutné příhody je dobré být pojištěn. Kromě havarijního pojištění pokrývá riziko střetu se zvěří také povinné ručení některých pojišťoven. Stačí zvolit to správné a vaše auto bude na podobné události připraveno.   

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7