Peněžní výzvy 1. díl: 52týdenní výzva

 

Chtěli byste si ušetřit na dovolenou nebo nový telefon, ale z výplaty vám sotva zbyde na jídlo? Nejlepším trikem ke spoření je návyk. Ne nadarmo se totiž říká, že zvyk je železná košile. Stačí opakovat činnost v pravidelných intervalech a za okamžik se přistihnete, jak ji vlastně vykonáváte automaticky. Podobným způsobem se dá přistupovat i k šetření. V našem seriálu se budeme věnovat různým inspirativním i konzervativním výzvám, kde je hlavním cílem něco uspořit.

peněžní výzva 

Nejrozšířenější peněžní výzvou je tzv. „52týdenní výzva“. Jedná se o plán, podle kterého si ukládáte určitou částku do kasičky každý týden. Cílem je naučit se ukládat si peníze a zároveň mít fyzický důkaz toho, jak se úspora navyšuje. Za normálních okolností je samozřejmě nejvýhodnější vkládat peníze na spořící účet a získávat výhodný úrok z částky. V tomto případě však jde o něco jiného. Pointou výzvy je mít peníze na očích a vidět, jak postupně plní kasičku. Pořiďte si proto průhlednou dózu.

dárek k vánocům  Skvělou odezvu má výzva u rodičů, kteří se snaží vysvětlit dětem, že koupit novou herní konzoli a horské kolo k Vánocům, není jen tak. Dohodněte se s potomkem, že mu budete ukládat peníze každý týden do sklenice na jeho vysněný dárek. Všechny výdaje navíc se mu ovšem budou z kasičky odebírat. Chce po vás v obchodě sladkost nebo novou hračku? Nabídněte, že mu ji koupíte, ale o utracenou částku snížíte budoucí vklad.

 

Všeho s mírou. Pokud ze závažného důvodu peníze potřebujete okamžitě vybrat, tak to udělejte. Výzva má sloužit k vybudování zvyku, jestliže se vám nabídne jedinečná příležitost, tak nestojí za to ji promarnit a následně litovat.

 

Během výzvy do sklenice určené na šetření budete vkládat každých sedm dní částku navýšenou o určitou hodnotu. Řekněme, že se rozhodnete začít na pěti korunách. První vklad do kasičky je tedy 5 Kč, další týden je to 10 Kč, třetí týden 15 Kč atd. Můžete do ní samozřejmě dávat i peníze navíc, pokud vám nějaké na konci měsíce zbydou. Neměli byste z ní ovšem žádné odebírat před koncem 52týdenní lhůty. V tom je ta výzva.  

Jak na to?

  • 1) Stanovte si cíl. Nejlépe se šetří, když víte, že vás čeká na konci odměna.

  • 2) Samozřejmě je nutné si nastavit realisticky dosažitelnou konečnou částku a k ní odpovídající týdenní vklady

  • 3) Vytiskněte si plán šetření na papír a přilepte ho na průhlednou kasičku.

  • 4) Začněte šetřit.

  • 5) Jakmile do sklenice vložíte peníze, škrtněte si týden ve vytisknutém plánu, kde uvidíte, kolik už máte uspořeno. 

  • 6) Nepolevte v šetření 52 týdnů.

  • 7) Vyberte si sladkou odměnu nebo pokračujte v šetření a vybudujte si finanční rezervu.

52týdenní výzva existuje v mnoha různých variantách. Liší se finanční náročností a způsobem ukládaní peněz. My jsme si pro vás připravili několik plánů k vytisknutí. Celou výzvu můžete také obrátit a začít nejvyšším vkladem a končit tím nejmenším. To už je na vás. 

Nejsnazší varianta

Tato možnost je určená pro každého. Ideální je pro děti nebo osoby s velmi napnutým rozpočtem, které mají obtíže vytvořit si i jen minimální finanční rezervu. Finální, a tudíž nejvyšší částka, která se ukládá, dosahuje 260 Kč. Ve výsledku budete mít našetřeno 6 890 Kč. To už může vytrhnout trn z paty.

52 týdenní výzva 5 kč 

Středně obtížná varianta

Jedná se o dvojnásobnou částku, tudíž první vklad do kasičky je 10 Kč a poslední 520 Kč. Na konci roku budete mít v kasičce našetřeno 13 780 Kč

52 týdenní výzva 10 Kč 

Nejnáročnější varianta

V původní verzi se šetřilo v dolarech, proto se v nejobtížnější možnosti každý týden zvyšuje ukládaná částka po 25 korunách. Tady už možná raději vážně využijte spořící účet. Poslední vklad totiž dosahuje 1 300 Kč a ve finále si našetříte 34 425 Kč.

52 týdenní výzva 25 Kč 

Hodně štěstí a silnou vůli při šetření.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8