Penzijní připojištění v kostce

 

Každý pořád mluví o penzijním připojištění, pojištění na důchod nebo doplňkovém pojištění a Vy pořád nevíte, co si pod tím představit? Připravili jsme pro Vás jasné a stručné vysvětlení, které Vám představí smysl a výhody penzijního připojištění.

starší pár 

Možná už Vás také mnohokrát napadlo, že byste neměli jen spoléhat na stát a měli byste se sami postarat o to, abyste se v důchodu měli dobře. Řešením je ukládání včasné peněz stranou ideálně tak, aby navíc docházelo i k jejich zhodnocování. Samozřejmě můžete zvolit jakýkoli běžný spořicí účet nebo se můžete pustit do investování. Výhodnou a bezpečnou formou spoření je ale také penzijní připojištění, do kterého Vám přispívá pravidelně také stát, může Vám do něho přispívat zaměstnavatel, rodina nebo další osoby.

Odpověděli jsme na nejčastější dotazy ohledně penze Přejít do článku

Penzijní připojištění neboli doplňkové penzijní spoření

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření je v principu jedna a ta samá věc. Jedná se o dobrovolné dlouhodobé spoření, které má lidem sloužit jako možnost zabezpečit se na dobu důchodu. Ve stručnosti jde o to, že člověk během svého produktivního života (v době, kdy normálně pracuje) pravidelně střádá do penzijního fondu, ze kterého pak v důchodovém věku pravidelně čerpá doplňkové finance ke svému státem přidělenému důchodu.

Případně si za určitých podmínek může vybrat částku celou a nakládat s ní podle svého uvážení. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma produkty je ten, že o penzijním připojištění se hovoří u smluv uzavřených do 30. 11. 2012, zatímco všechny pozdější smlouvy jsou uzavřeny již jako doplňkové penzijní spoření a vztahují se na ně nové podmínky stanovené v rámci důchodové reformy.

Co nabízí penzijní připojištění?

Penzijní připojištění je jednou z nejbezpečnějších a nejvýhodnějších forem spoření, jelikož jsou podmínky jasně stanoveny zákonem a stát také dohlíží na hospodaření fondů. Pro řadu lidí je velkou výhodou penzijního připojištění možnost spořit po malých částkách, ale i přesto mít nárok na všechny výhody spojené se spoření a to i včetně nároku na státní příspěvek. Ten je u smluv uzavřených do 30. 11. 2012 přidělován při spoření již 100 Kč za měsíc (stát pak přispívá 50 Kč měsíčně) a u smluv uzavřených později pak od 300 Kč za měsíc (stát pak přispívá 90 Kč měsíčně). S výší Vašeho spoření samozřejmě roste i částka přispívaná státem a to až do výše 150 Kč, resp. 230 Kč u spoření podle reformovaných podmínek.

Proč byste měli penzijní pojištění uzavřít?

 

Výhody penzijního připojištění

  • bezpečné spoření garantované státem
  • měsíční státní příspěvek až 230 Kč (od 30. 11. 2012)
  • možnost příspěvku od zaměstnavatele
  • po 15 letech možnost výběru až 50 % úspor
 

Faktem bohužel je, že státní důchody v České republice jsou stále velmi nízké. Navíc je vzhledem k nepříznivému vývoji poměru počtu osob důchodového věku a počtu osob v aktivním věku prognóza do budoucna spíše nepříznivá, takže se nedá očekávat, že by se důchodová situace v České republice v dohledné budoucnosti nějak výrazně zlepšila. Většinu lidí proto s nástupem do důchodu čeká výrazné snížení životní úrovně a často i problém pokrýt i ty nejnutnější životní náklady. Tedy pokud nemají vlastní úspory či jiné zdroje příjmů. Penzijní připojištění je vzhledem k možnostem bezpečného a postupného spoření menších částek v kombinaci s možností postupného vyplácení v době důchodu ideálním zdrojem pravidelného příjmu, kterým si můžete měsíčně přilepšovat ke státem vyplácenému důchodu.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0