Musí poplatky za TV a radio platit všichni odběratelé elektřiny?

 

Česká televize a Český rozhlas přišly na kuriózní způsob, jak hledat neplatiče koncesionářských poplatků. Výzva k úhradě poplatků překvapila 200 tisíc odběratelů elektřiny, protože podle zákona kdo odebírá proud, má určitě televizor i rádio. Co musíte udělat, když televizi skutečně doma nemáte?

televizeJednání České televize a Českého rozhlasu při honu na neplatiče někteří nepovažují za etické. 

Veřejnoprávní média využila skulinku v zákoně a vyžádala si od dodavatelů elektrické energie seznam jejich zákazníků. Dodavatelé je České televizi a rozhlasu museli poskytnout, protože zákon jim tuto povinnost skutečně ukládá. Poté oslovili 200 tisíc potencionálních neplatičů k úhradě koncesionářských poplatků.

 
Výše koncesionářských poplatků

Televizní poplatek: 135 Kč měsíčně

Rozhlasový poplatek: 45 Kč měsíčně

 

Při tomto postupu se klidně může stát, že někomu dorazí dopis vyzývající k úhradě poplatků třeba na chatě, kde nemá ani televizi ani rádio. Přesto na takovou výzvu musíte nejpozději do 30 dnů reagovat, jinak se automaticky stanete plátci koncesionářských poplatků. České televizi a Českému rozhlasu je třeba zaslat formulář s čestným prohlášením, že odběratel nesplňuje podmínky vymezující poplatníka televizního či rozhlasového poplatku.

Kdo je osvobozen od placení koncesionářských poplatků?

  • Jednotlivci, jejichž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15 násobek životního minima (tedy 7332 korun) nebo domácnosti, kde souhrnný čistý příjem jejich členů nepřesahuje součet částek životního minima těchto členů (výše životního minima závisí na počtu členů domácnosti a věku nezaopatřených dětí)
  • Domácnosti, kde žijí pouze slepí a hluší lidé
  • Cizinci, kteří nemají povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu
  • Školy
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3