Často kladené dotazy

 

Zajímáte se o možnost změny dodavatele, vývoj cen plynu nebo možnosti úspor? Chcete si být jisti, že všemu rozumíte, než se pro změnu rozhodnete? Následující seznam často kladených dotazů by Vám měl zodpovědět vše, co budete potřebovat vědět.

 

1. Kdo všechno může změnit dodavatele plynu?

Dodavatele plynu si může změnit úplně každý. Zákon z 1. ledna 2007 říká, že svého dodavatele plynu si svobodně mohou vybrat všichni zákazníci, t.j. legitimní odběratelé plynu.

2. Kolikrát a jak často mohu dodavatele plynu měnit?

Kolikrát budete dodavatele měnit není nijak omezeno, jak často lze změnu provést naopak definuje zákon, který říká, že změnu lze provést vždy jednou za 6 měsíců.

3. Jak změním dodavatele?

Změna dodavatele spočívá ve 2 hlavních krocích - je třeba ukončit smlouvu se stávajícím dodavatelem a následně uzavřít smlouvu s dodavatelem novým. Změnu lze provést i přes portál Ušetřeno.cz, kde za Vás vše zdarma vyřídíme - přečtěte si přesný postup jak změnit dodavatele plynu.

4. Jak dlouho provedení změny trvá?

Výpověď smlouvy podle vyhlášky z roku 2011 můžete podávat k libovolnému dni, obvykle tedy ke dni, kdy je výpověď společnosti doručena. Proces změny by pak měl trvat 10 pracovních dnů. Nicméně do celkové doby převodu je nutné započítat také smluvně stanovenou výpovědní lhůtu, která je určena ve smlouvě se stávajícím dodavatelem (obvykle 3 měsíce).

"Provedení změny dodavatele přes portál Ušetřeno.cz je pro klienta zjednodušením a úsporou času, protože mu zdarma poskytneme kompletní servis - od spočítání úspory na základě aktuálních cenových nabídek, po asistenci při zařizování změny a vyřízení potřebných formalit, přes následnou klientskou péči, v rámci které klienta sami upozorníme, pokud se pro něho vyskytne nová výhodnější nabídka."

- David Nevečeřal, ředitel portálu Ušetřeno.cz

5. Je změna dodavatele zpoplatněna?

Není. Zákon říká, že změna dodavatele jako taková musí být prováděna zdarma. Je to tedy běžná praxe, nicméně existují společnosti, které toto nařízení obcházejí tzv. aktivačními a deaktivačními poplatky, které klientům účtují.

6. Vyplatí se mi změna dodavatele plynu?

Zda se Vám změna skutečně vyplatí, záleží na několika faktorech jako je Vaše roční spotřeba plynu, Váš stávající dodavatel a nový dodavatel, ke kterému chcete přejít. Ušetří všichni, kdo najdou dodavatele s výhodnější cenovou nabídkou než je ta od jejich stávajícího dodavatele. Naše kalkulačka spotřeby plynu Vám rychle ukáže, kolik u kterého dodavatele můžete ročně ušetřit.

7. Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem?

Dodavatele plynu je možné změnit, zatímco distributora ne. Dodavatel je obchodník s plynem, který ho přeprodává koncovým zákazníkům jako komoditu a určuje neregulovanou část ceny plynu. Na českém trhu jich působí několik desítek a lze si z nich vybírat. Naopak distributor plynu zajišťuje transport a distribuci plynu mezi zdrojem a koncovým zákazníkem. Distributor dále provozuje distribuční soustavu, kterou se plyn dopravovuje. Distributora si nelze vybrat, jelikož je přidělený podle lokality zákazníka.

8. Nezůstanu během změny bez dodávek plynu?

Určitě ne. Změnu prakticky zaznamenáte jen tak, že Vám začnou chodit nové zálohové faktury za plyn od nového dodavatele. Prakticky se pro Vás nic nezmění a nutná není ani výměna plynoměru. Na plynulost dodávek nemá změna dodavatele žádný vliv.

9. Co to znamená dodavatel poslední instance?

Dodavatel poslední instance je označení dodavatele plynu, který má za určitých podmínek povinnost dodávat plyn domácnostem a malým zákazníkům za ceny regulované Energetickým regulačním úřadem. Slouží jako pojistka pro klienty, kteří z různých důvodů nemají svého dodavatele plynu, na kterého ale mají ze zákona nárok.

Náš tip!

Dojde-li u Vás k poruše nebo výpadku v dodávkách plynu, obracejte se vždy na distributora, který se o distribuční soustavu stará. Liší se vždy podle konkrétní lokality (v ČR to může být E.ON, Pražská plynárenská nebo RWE)

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4