7+1 ztřeštěných způsobů, jak vyrobit elektřinu

 

Zásoby fosilních paliv se tenčí, ale bez energie se naše civilizace neobejde. Co nás má zachránit? Elektřina ze zmrzliny, dřiny ve fitness centru nebo ze hry na golfovém hřišti. Nevěříte?

Čím víc zmrzliny, tím víc ekologické elektřiny.Čím víc zmrzliny, tím víc ekologické elektřiny. 

Mezi tipy, jak originálně ušetřit za elektřinu, se nám zatoulal i jeden aprílový žert. Poznáte ho?

1) Zmrzlina: Dejte si další kopeček pro čisté životní prostředí

Dáte si kornoutek vanilkové nebo ampérové? Ne, takhle to nefunguje, zmrzlinu s šimravou příchutí elektrického proudu skutečně nikde neochutnáte.

V Nizozemí ale funguje továrna na nanuky a jiné mražené pamlsky, která využívá zmrzlinový odpad z výroby k tvorbě elektrické energie. Zbytkové mléko, smetana, sirup a kousky ovoce se v biodigestoři setkají s miliony mikroorganismů, které zmrzlinový odpad rozloží, takže vzniká bioplyn. Spalováním bioplynu továrna získává ekologicky čistou elektřinu.

2) Fitness centra: Větší svaly snižují účet za elektřinu

Do „zelených“ posiloven nechodí svalovci jenom tvarovat své bicepsy. Rotopedy a další „mučící“ nástroje zůstávají připojené k elektrickým generátorům, aby přeměnily dřinu sportovců (tedy kinetickou energii) na elektřinu. Například, když vydržíte 30 minut šlapat do pedálů na cyklotrenažéru, rozsvítíte na hodinu žárovku. Zelené posilovny najdete v USA, Austrálii nebo v Hongkongu.

3) Golf: Správným úderem nabijete mobil

Nemusíte se ale jenom potit v posilovně, speciální zařízení na přeměnu pohybové energie můžete nasadit také na golfovou hůl. Po pár švizích na golfovém hřišti vám upravený držák zvládne nabít telefon i na pár hodin.

Ekologická elektřina golf 

Když ale připočteme i náklady na členství v golfovém klubu, elektřina ze zásuvky vás vyjde mnohem levněji.

4) Diskotéky: Malá elektrárna na tanečním parketu

Protančit divokou noc na diskotéce můžete i pro dobro lidstva. Třeba když to pořádně rozjedete v Clubu Watt v Rotterdamu, kde mají podlahu z piezoelektrického křišťálového skla.

Při stlačení a nárazech totiž piezoeleketrický materiál vytváří slabý elektrický proud. Tanečníci svými kreacemi na parketu „vydupou“ energii pokrývající 60 % celkové spotřeby nizozemské diskotéky. Zkrátka kde se paří, tam se dobře daří.

5) Výtah: Rozjede se jen, když ho naplníte k prasknutí

V jedné šetřivé čínské firmě „vystlali“ piezoelektrickými deskami i podlahu výtahu, který jezdí v šachtě desetipatrové budovy. Se skrblením to ale možná trochu přehnali, protože dostatek energie na jízdu z přízemí až do posledního podlaží výtah získá jen tehdy, když se do něj nasouká všech deset cestujících.

6) Električtí úhoři: Rozsvítí vánoční stromeček

Tato téměř slepá ryba vypouští elektrický šok o síle 400 až 600 Voltů, když chce omráčit svou kořist. V japonském obchodním centru se toho rozhodli využít. Zatímco si elektrický úhoř spokojeně plaval v akváriu a krmil se, elektrody z nádrže posílaly elektřinu světelnému řetězu na vánočním stromku.

Šetřete na výdajích za elektřinu chytřeS levným dodavatelem

Než si na zahrádce postavíte malý rybníček na chov elektrických úhořů, nezapomeňte na to, že ryby budete muset krmit, takže nakonec moc peněz neušetříte.

ANKETA: Který netradiční způsob výroby elektřiny je podle vás aprílový žert?

Hlasujte a správnou odpověď odhalíte pod tímto obrázkem.

7) Fotbalový míč: Nahradí domácí lampu

Obyčejný kopačák trik nedokáže. Ale speciálně upravený míč vyždímá za 30 minut hry „šťávu“ na 3 hodiny svícení LED žárovky. Zařízení uvnitř míče totiž sbírá energii při každé přihrávce či střele na branku.

Když pak do otvoru v míči zapíchnete rameno svítidla, provizorní lampa je na světě. Šikovná mičuda přináší světlo rodinám v rozvojových zemích, kde často chybí spolehlivé elektrické vedení.

8) Nebožtíci v krematoriu: Při pohřbu vás zahřejí

V britském městě Durham jdou za úsporami energií doslova přes mrtvoly.

Ve zdejším krematoriu totiž nainstalovali turbíny, které odvádějí nevyužité teplo při spalování mrtvých těl zpět do budovy, aby se prohřála. Z jednoho kvalitně spáleného lidského těla prý získáte 150 kilowatthodin energie. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8