Fenomén Pokémon GO: Kde se vzal a kolik spotřebuje dat?

 

Zaznamenali jste v posledních týdnech zvýšený počet lidí, kteří po ulicích běhají s chytrým mobilním telefonem v ruce a horlivým výrazem ve tváři? Pak jste pravděpodobně narazili na lovce Pokémonů. Propadli hře Pokémon GO vaši potomci? Lovíte barevná stvoření sami? Nebo prozatím nevíte, o čem je řeč? Ať už patříte do kterékoliv skupiny, pojďte se s námi podívat fenoménu Pokémon GO na zoubek.

Výhodou hry Pokémon GO je skutečnost, že hráče nepřipoutává k počítačovému monitoru. Zdroj: reprofoto YouTube.com 

 

Kde se vzal pojem POKÉMON?

V japonštině nese původní videohra označení ポケットモンスター (Poketto Monsutā), v angličtině pak Pocket Monster, tedy kapesní příšerka či příšerka do kapsy. Mezinárodní označení Pokémon tak vzniklo spojením těchto slov.

 

Pokémoni se v českém prostředí poprvé objevili v roce 2000, kdy televize Nova začala vysílat seriál Pokémon. Hlavními hrdiny animovaného příběhu zasazeného do fiktivního světa byla barevná stvoření s nejrůznějšími schopnostmi, která jsou vysoce inteligentní a rozumí lidské řeči, a jejich trenér jménem Ash Ketchum.

Trenéři s sebou zpravidla nosí pokéball, který vzhledově připomíná červený míč a slouží k odchytu a přechovávání divokých pokémonů. Podobně jako jiné národy ve světě si i české publikum, respektive především jeho nejmladší část, pokémoní svět rychle zamilovalo. Jednoznačně nejoblíbenějším a nejpopulárnějším pokémonem se u nás stal žlutý rozesmátý Pikachu, Ashův věrný přítel.

Co je to Nintendo?

Jde o vlivnou japonskou společnost, která se zabývá výrobou a distribucí videoher a herních konzolí. Založena byla už v roce 1889 a ve svých začátcích se specializovala na výrobu hracích karet, které později vystřídaly hračky. Celosvětový věhlas však Nintendo získalo právě díky herním systémům a videohrám. Z dílen Nintenda vzešla například dnes již legendární hra Super Mario Bros či herní konzole Game Boy. Nintendo stojí spolu s americkou softwarovou firmou Niantic i za vývojem hry Pokémon GO.

PikachuNejproslulejším pokémonem je pravděpodobně Pikachu. Zdroj: reprofoto YouTube.com 

Japonský kult zasáhl celý svět

Kořeny pokémonů ovšem sahají až do roku 1995, kdy japonská společnost Nintendo představila videohru Pokémon a s ní také složitě strukturovaný smyšlený svět, v němž dochází k neustálemu boji mezi dobrem a zlem. Není náhodou, že kreslený kult vznikl právě v Japonsku. Pro japonskou kulturu je totiž obliba animovaných příběhů nejen pro děti, ale i pro dospělé charakteristická. Popularitu pokémonů potvrzuje například skutečnost, že podobizna žlutého Pikachu zdobí i několik souprav rychlovlaku Šinkansen.

Pokémoni chytili druhý dech. A to ve velkém stylu!

Popularita pokémonů, která vrcholila před 15 lety, postupně vyprchala, a tak Pikachu, Bulbasaur, Charmander či Ash pomalu upadli v zapomnění. Období jejich velkého návratu odstartovala 2. června letošního roku opět společnost Nintendo, která zveřejnila interaktivní aplikaci Pokémon GO, díky níž se pokémoni přesunuli z televizních obrazovek a herních konzolí na displeje chytrých telefonů

 
Připravuje vás lov pokémonů o data? Vyberte si tarif s pořádnou porcí internetu!

A nejen to - specifikem Pokémon GO je, že pracuje s tzv. rozšířenou realitou. Že nevíte, o co jde? To není divu, jedná se o poměrně nový technologický výkřik. Aplikace, kterou si během dvou měsíců stáhlo přes 100 milionů lidí z celého světa, chytře propojuje smyšlený svět pokémonů s tím reálným. Ostatně, podívejte se sami:

Mobilní aplikace, co vás vytáhne na vzduch

Předností Pokémon GO je skutečnost, že hráče alias lovce nutí vyrazit do terénu. Pokémoni, které je třeba úspěšně zasáhnout pokéballem, se totiž díky chytrému telefonu a online mapám nahodile pohybují v reálném prostředí. A tak musí trenéři, kteří chtějí nové pokémoní chráněnce, lovit na čersvém vzduchu. A mnohdy i neplánovaně ujít několik kilometrů, a tak si i zlepšit fyzičku.

Zajímavostí je, že nejnáruživějšími hráči nejsou děti, jak by leckdo mohl předpokládat, ale často příslušníci generace, která v dětském věku zažila první boom Pokémonů po roce 2000. Na lovu kreslených postaviček tak můžete bez potíží potkat i třicátníky.

BEZ ČEHO SE HRÁČ POKÉMON GO NEOBEJDE?

Existuje pár věcí, bez kterých by správný lovec pokemonů zkrátka neobejde. Které to jsou?

  • Smartphone s operačním systémem Android či iOS,
  • plnou baterii, popřípadě záložní powerbanku (hra je mimořádným žroutem energie),
  • mobilní tarif s datovým balíčkem.

Kolik dat na hraní Pokémon GO potřebujete? „Spotřeba dat samozřejmě záleží na každém hráči. Obecně lze říct, že se hodinová spotřeba během hledání pokémonů pohybuje okolo 10 MB,“ říká Václav Veselka, SEO specialista portálu Ušetřeno.cz a nadšený lovec pokemonů. 

Taková hodnota sice není závratně vysoká, ale je třeba počítat s tím, že Pokémon GO je podle mnoha hráčů poměrně návyková záležitost. A tak se hraní během jediného dne může protáhnout i na několik hodin. Pak už se může využívání aplikace prodražit, případně hrozí, že ji přeruší vyčerpání datového limitu. Pokud tomu chcete předejít, můžete se rozhlédnout po tarifu se štědřejší datovou dotací.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 13
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png