Rekordní nárůst pokrytí LTE v Evropě jsme zažili loni u nás

 

Pomalé vlaky, děravé dálnice i nekvalitní potraviny v supermarketech. Zdá se vám, že ve všem Češi za Evropou zaostávají? Není to pravda, třeba pokrytí sítí LTE se v minulém roce rozšiřovalo nejrychleji právě u nás. Na kolik procent pokrytí LTE v ČR stouplo?

 

Jediný rok stačil, aby Česká republika v rozsahu pokrytí vysokorychlostním mobilním připojením 4G LTE předehnala evropský průměr.

Pokrytí LTE podle země v roce 2014

Pokrytí LTE v ČR a v EvropěZdroj: agentura IHS, legenda: červená: pokrytí v roce 2014, modrá pokrytí v roce 2013 

Zatímco na konci roku 2013 si signál čtvrté generace mohlo užít asi jen 12 procent českých domácností, na konci roku 2014 už to bylo přibližně 92 procent. Evropský průměr se přitom pohyboval těsně pod hranicí 80 procent. Vyplývá to z údajů agentury IHS, která pro Evropskou komisi porovnávala pokrytí 4G LTE ve všech členských státech Evropské unie.

Na českém internetu nás čekají světlé a rychlé zítřky

Rok 2014 zasvětili čeští mobilní operátoři masivním investicím do budování sítí 4G LTE. Výstavba nových sítí pokračuje nezmírněným tempem také v letošním roce a pokrytí se tak dále rozšiřuje a zahušťuje.

Najděte si levný internet do mobilu Srovnat ceny

Reálné rychlosti mobilního připojení se běžně pohybují v desítkách Mbps. Vysokorychlostní připojení k internetu je tak lidem k dispozici i na místech, kde byl až dosud jen signál sítí druhé generace (GSM).

Jen desetina Čechů „sviští“ na LTE

Vysokou rychlost připojení však zatím využívá jen přibližně 10 procent majitelů mobilních telefonů. Aby totiž mohli přednosti 4G LTE vyzkoušet naplno, potřebují telefon, který technologii 4G LTE podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace. Tu nabízí všichni tři operátoři svým klientům zdarma. Při výměně klasické SIM karty za USIM se nemění telefonní číslo.

Označení „LTE podporováno“ ještě není sázka na jistotu

Při výběru telefonu či tabletu je třeba dát pozor na to, jakou frekvenci přístroj podporuje. Některá zařízení totiž sice LTE podporují, ale třeba jen v jiných pásmech, než která se využívají v Evropě.

Zaměřte se na konkrétní kmitočtová pásma. Ani popisek FDD LTE není stoprocentní zárukou. Zatímco ve světě se používají hlavně kmitočty 1800 a 2100 MHz, u nás můžete narazit i na 800 a 900 MHz. Například Vodafone využívá pro LTE 900 MHz, ale tato frekvence mnoha alternativním značkám chybí. Problémy hrozí zejména u čínských chytrých telefonů.

"Prodejci mobilů to rádi opomíjejí zmínit, dokonce i u velkých obchodů narazíte na obecný popisek 'LTE podporováno'. Po zasunutí SIM pak zjistíte, že jste stále na 3G síti, protože přístroj není s kmitočtem 900 MHz kompatibilní.”

- Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu

U klasických výrobců mobilů, kteří se orientují hlavně na Evropu a Ameriku, na tento neduh však narazíte v minimální míře. Pokud uvádějí LTE, v drtivé většině podporují všechny čtyři důležité frekvence.

TIP

Mapa pokrytí rychlým internetem

Zjistěte, kde proudí LTE, 3G či 2G internet. Díky aktuálním datům budete stále v obraze.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png