Spořící účty pro děti

Dobrý den, ráda bych pro své dítě založila spořící účet. Můžete mi poradit podle čeho se řídit a podle čeho vybírat? Jaký účet je u vás nejoblíbenější? Moc děkuji :) Procházková

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Hlavním kritériem pro výběr spořícího účtu je především výše úrokové sazby. Následně je potřeba zjistit, zda se k účtu váží nějaké poplatky, s čímž souvisí i pečlivé pročtení obchodních podmínek. Rovněž záleží na parametrech, jaké chcete, aby Váš účet měl - zda ho například chcete mít vedený v CZK či jiné měně.

Pro lepší představu o nabízených účtech doporučujeme využít našeho přehledu spořících účtů. Velmi populární jsou oba spořící účty od Zuno či Equa bank spořicí účet.

V případě, že plánujete spořit Vašemu dítěti na vzdělání, případně jako přilepšení lze využít i prostředky, častokrát mnohem výnosnější. Jednou z možných variant je investovat do globálních akciových fondů. Pokud plánujete takto dlouhodobě spořit vyplatí se využívat akciové fondy, které investují po celém světě. Tyto fondy jsou rizikové na krátkém časovém horizontu (klidně i při investici na 5 let) a mohou přinášet ztrátu a je potřeba počítat s významnou kolísavostí hodnoty. Jak se bude přibližovat potřeba vybrat peníze, postupně naspořené peníze přesunujte do bezpečnějších přístavů jako jsou například dluhopisové fondy, spořící účty, případně pak z uspořených peněz založte stavební spoření. Tato strategie má velkou šanci překonat inflaci. V zásadě se v minulosti zatím nikdy nestalo, aby akciová investice na 20 let nepřinesla významné zhodnocení (při skutečně dlouhodobé investici lze počítat s nominálním zhodnocením cca. 10 %)

Druhou možností je založit stavební spoření a zde ukládat prostředky. Ideální je pokud vkládáte 20 tis. Kč ročně respektive 1 700 Kč měsíčně, abyste dosáhla na maximální státní podporu. Tato státní podpora je při příspěvku 20 tis. Kč ročně 2 000 Kč. Dále si dávejte pozor na výši cílové částky. Z té se totiž odvozuje poplatek za uzavření stavebního spoření (nejčastěji 1%).

Vhodné informace naleznete v následujícím článku.

Hezký zbytek dne.

Hana Procházková

28. Apr. 2014

Byla pro Vás odpověď užitečná?

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Další dotazy z kategorie Spořící účty