Od r. 2015 dostanou povinné energetické štítky i trouby a varné desky

 

EU pokračuje v boji se žrouty energii i v roce 2015. Po ledničkách, pračkách, televizích i vysavačích musí lepit štítky na své zboží i výrobci elektrických i plynových trub, odsavačů par a varných desek. Kromě toho by údaje o spotřebě energie měly být zveřejněny i na stránkách e-shopů a zároveň se objevovat i v reklamách na výrobky. Změní nařízení EU ceny spotřebičů?

trouba na pečení 

Z energetického štítku přilepeného na trouby, digestoře a varné desky by zvědavý kuchtík či hospodyňka od ledna 2015 měli vyčíst údaje o energetické třídě výrobku nebo průměrnou roční spotřebu energie.

Tyto informace by podle nařízení EU měly být také viditelné při propagaci spotřebičů (např. na letácích, v reklamních spotech aj.). Stejná povinnost se zavádí i pro internetové obchody. V září 2015 do skupiny zařízení s povinnými energetickými štítky přibydou i ohřívače vody.

Zmizí z trhu nejlevnější trouby nebo varné desky?

Kritici evropského nařízení poukazují na to, že rozšíření povinnosti opatřit spotřebič štítkem vystrnadí z obchodů právě nejlevnější výrobky. Příznivci tento krok naopak vítají, protože se domnívají, že z trhu zmizí především méně kvalitní spotřebiče.

Odebíráte levnou elektřinu i plyn?Porovnat ceny energií

Nicméně, i nejméně energetické účinné trouby, odsavače par nebo varné desky budou pravděpodobně k dostání v českých obchodech i po 1. lednu 2015. Dá se předpokládat, že obchodníci se těmito výrobky předzásobili a budou nějakou dobu tyto zásoby zákazníkům ještě nabízet, než se vyprodají.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé