Často kladené dotazy

 

Chcete si být jisti, že všemu okolo povinného ručení rozumíte, než se odhodláte k jeho uzavření nebo ke změně pojišťovny? Pročtěte si následující seznam otázek a odpovědí, ve kterém byste měli najít odpověď na vše, co Vás zajímá.

 

1. Proč je výhodné sjednat povinné ručení online?

Při sjednání povinného ručení online šetříte především čas, protože vše zařídíte od počítače v kteroukoli denní i noční dobu a bez jediné osobní návštěvy na pobočce. Na Ušetřeno.cz si ve srovnávací kalkulačce navíc přehledně porovnáte všechny nabídky, a můžete si tak snadno vybrat tu nejvýhodnější. Pojištění lze online také okamžitě zaplatit, což znamená, že obratem obdržíte dočasnou Zelenou kartu, se kterou ihned můžete začít jezdit.

2. K čemu je povinné ručení a proč ho musím mít?

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. Povinnost ho uzavřít je předepsána zákonem, jehož porušení se trestá pokutou, trestím stíháním a také povinností uhradit všechny způsobené škody. Povinné ručení je ale především ochrana všech řidičů, protože nehodu může způsobit úplně každý, a bez pojištění je jen málo osob schopno nést náklady za způsobené škody.

3. Kde všude je moje povinné ručení platné?

Povinné ručení je platné po celé ČR i ve většině zemí Evropy. Přesný seznam zemí je vždy uvedena na Zelené kartě, kterou jste k pojištění dostali.

4. Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, což znamená, že kryje náklady, které Vy jako pojištěná osoba způsobíte. Nekryje ale škodu na Vašem majetku. Od toho je třeba zařídit právě havarijní pojištění, které Vás kryje pro případ nehody ať už Vámi způsobené nebo nezpůsobené.

5. Je možné pojišťovnu změnit nebo od smlouvy odstoupit?

Ano, obojí je za určitých podmínek možné. Existuje několik způsobů a možností, jak a kdy vypovědět stávající smlouvu, což je nutným krokem před uzavřením smlouvy nové. Přesný postup Vám vždy sdělí Vaše pojišťovna, nicméně možnosti výpovědi smlouvy jsou např. výpověď ke konci pojistného období, výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy, výpověď kvůli prodeji vozu, atd. Přesný výčet a postup najdete v článku Přehled: Výpověď smlouvy a změna pojišťovny.

6. Čím prokazuji, že mám uzavřeno platné povinné ručení?

Tzv. Zelenou kartou. Zelená karta je doklad (skutečně zelený), který obdržíte spolu se smlouvou o uzavřeném pojištění a dalšími formuláři. Tento doklad byste s sebou měli vozit v autě při každé jízdě, jelikož ho budete muset předložit např. při silniční kontrole. Při sjednávání pojištění online obdržíte obratem dočasnou Zelenou kartu, kterou si vytisknete a která Vám bude sloužit jako legitimní doklad až do chvíle, kdy od pojišťovny obdržíte regulérní Zelenou kartu.

7. Co když si povinné ručení neuzavřu?

Povinné ručení je povinné pojištění pro všechny majitele registrovaných motorových vozidel. Jedná se o pojištění předepsané zákonem, takže je i postih za jeho neuzavření pevně stanoven. Vedle pokuty až do výše 40 000 Kč je to také riziko trestního stíhání, povinnost uhradit veškerou způsobenou škodu včetně léčebných nákladů a také platit České kanceláři pojistitelů příspěvek do garančního fondu za každý den, kdy Vaše vozidlo nemá pojištění.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0