Zpátky do minulosti: Jak to chodilo v pravěku mobilních telefonů?

 

Dámy a pánové, držte si klobouky. Vezmeme vás na dobrodružnou cestu zpátky do minulosti, kdy zemi ještě brázdili pravěcí Nokiasauři a jejich odvěcí nepřátelé Alcatelozilly. V té době ještě neexistovalo žádné LTE, komunikace jednotlivých klanů tak probíhala skrze speciální analogové a později GSM sítě, které spravovaly slavné rody Eurotelovců a Paegasů, později také Oskarovců. Jak se v té době žilo? Jaké byly zvyky a obyčeje? Pojďte s námi zavzpomínat >>

zpátky do minulosti - raketa 

Loni to bylo 25 let od toho slavného momentu, kdy se první mobilní telefon v ČR vyklubal na svět. Ani trochu se nepodobal těm, které používáme dnes, ale už tehdy jsme tušili, že bude výjimečný. Jak probíhala jeho evoluce? Jak ovlivnil životy lidí? A jaká je hudba budoucnosti? Na to se na naší dnešní cestě zaměříme. 

První zastávka: Období předmobilní

Vystupte, prosím, ze stroje času. Zahajujeme naši exkurzi. Po pravé straně se nachází malé děti, které právě staví bunkr na stromě, vedle nich si větší kluci hrají čutají s míčem a děvčata skáčou přes švihadla. Na tom, že půjdou odpoledne na hřiště se dohodli už ve škole, nikdo to na poslední chvíli nemohl zrušit esemeskou. 

Na levé straně si můžete prohlédnout dospělé jedince, kteří se bez mobilních zařízení musejí obejít v práci. A jde jim to bravurně. Komunikují mezi sebou především verbálně a na všem se snaží dohodnou předem. V nenadálých situacích pak nepanikaří, jejich známí vědí, že když se zdrží, ozvou se hned, jak to bude možné. Nebombardují je textovkami a nevolají každé 2 minuty.  

citace Já už si sotva vybavuji, jak se bez mobilu organizovala součinnost více lidí hlavně při práci. Měl jsem mobil hned, jak ztratil velikost kufříku a mohl se nosit v kapse. Ale mimo něj jsem ještě nosil kapesní počítač, foťák, walkmana, nebo discmana na hudbu, malou svítilničku atd. Teď už mám jen ten mobil. Super. Když by mi byl i mobil velký, mám ještě hodinky, ve kterých je počítač, mobil, foťák, kamera, mp3 přehrávač atd. Jen mám moc velké prsty na klávesnici a slabý zrak na minipísmenka. Bylo jistě zajímavé zažít dobu bez mobilů. Ale některé generace zažily dobu bez televize. Jiné bez rozhlasu. Některé bez automobilů. Nebo bez parního stroje. Také byly generace, které zažily dobu bez knihtisku. Některé zase poznamenala znalost výroby železa, jiné vzpomínají na to, jak lidé neměli oheň.

- Jiří Libánský v diskuzi na i60.cz

Pozorně si prohlédněte také člověka na výletě s mapou, právě hledá, kudy se nejrychleji dostane zpět do svého hotelu. Na jízdní řád jednotlivých dopravních prostředků se musí bohužel podívat až na příslušné zastávce. Kde v případě, že mu to ujede, stráví několik desítek minut čekáním. 

Období mobilního rozvoje. Vystupovat!

Netlačte se. Na každého se dostane. Druhá zastávka naší výpravy do minulosti bude v době, kdy začal mobilní rozvoj. Nejdříve se podíváme na zrod legendární hry Snake neboli Had, kterou si úplně poprvé mohli lidé zahrát v roce 1998 na telefonu Nokia 6110. Taky si ji pamatujete? Pokračujeme dál, v tomto sále si můžete prohlédnout zadní stránky časopisů, na kterých se nachází obrázky a názvy melodií spolu s kódem pro jejich stažení. Jejich cena se pohybovala kolem 50 až 150 Kč. K vidění jsou i seznamy podporovaných mobilních zařízeních o délce zhruba ruličky toaletní papíru, nadneseně řečeno. Stahování později nahradilo skládání tónů dle návodu přímo v telefonu. Šikovní jedinci tak ušetřili pěkných pár kaček.

Také zde najdete ukázku tzv. „socek“, zpráv, které se zpravidla posílaly ve chvíli, kdy uživatel neměl dobitý kredit. Jejich prostřednictvím žádal o zavolání. Pamětníci si určitě vybaví i věčné prozvánění, které se také používalo jako prosba o zpětný hovor z důvodu akutního nedostatku kreditu. 

tip Chcete vědět o rozvoji mobilních telefonů víc? Největší milníky od roku 1991 do 2016 jsme pro vás shrnuli v přehledné infografice >>

Opomenout nesmíme ani rozsáhlou sbírku šňůrek na krk, na kterých se telefony nosily, a výměných krytů s nejrůznějšími motivy, díky kterým váš telefon mohl každý den vypadat jinak. Vitrínka uprostřed sálu pak obsahuje jedinečné „véčko“, telefon se specifickým otevíracím systémem a doplněk každého správného frajera či posh girl.     

funkcionality chytrého mobilního telefonu 

Přítomnost: Zlatý věk mobilů

Lidí vlastnících mobilní telefon neustále přibývá. Podle průzkumu analytické společnosti Cisco bude do roku 2021 vlastnit bezdrátové telefonní zařízení do roku 2021 5,5 miliardy lidí, tedy 70 procent světové populace. To je o 100 milionů více než osob, které mají zřízený bankovní účet, a o 200 milionů více než těch, jež mají ve svých domovech tekoucí vodu.   

  
K mobilu to chce nadupaný tarif. Jen tak si ho užijete naplno. Pomůžeme vám najít ten pravý!

Mobily s sebou nosíme do práce, používáme je na cestách, jsou naším diářem, hodinkami, fotoaparátem i navigací a mp3 přehrávačem v jednom. Platíme jejich prostřednictvím nákupy, posíláme splátky půjčky. Měříme jejich pomocí kvalitu svého spánku, tepovou frekvenci i délku trasy, kterou jsme uběhli. Vlastně jsou jako naše třetí ruka. Neobejdeme se bez nich. A pořád kupujeme novější a výkonější.

Hudba budoucnosti: Jak to bude s telefony za dalších 25 let

Naší dnešní expedici zakončíme nahlédnutím do budoucnosti. O iPhonu X, který se bude odemykat pomocí Face ID, jste už jistě slyšeli. Koneckonců ten si budete moci koupit už 3. listopadu tohoto roku. Jak se ale technologie budou vyvíjet dál? Hodně se mluví o modulárnosti a ačkoliv první pokusy dopadly katastrofálně, určitě se od tohoto nápadu neupouští. Dalšími věcmi, na které se můžeme těšit, jsou holografický displej, možnost recyklace a baterky, jež není nutné nabíjet.

tip Umělá inteligence pro vás existuje jen v amerických filmech a snech? Už je ale na dosah! Společnost Huawei na začátku září představila novou éru inovací inteligentních telefonů.

Těšíte se, nebo máte strach, že náš život budou za několik málo let řídit mobily? Že nám budou určovat, co a kdy máme jíst, co a kde máme nakoupit, co v máme dělat v práci, po práci... Všichni budou mít chytré telefony, ale vědomostí už tolik ne. Jak vidíte budoucnost vy?

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6
 

 
Oblíbení mobilní operátoři