Češi často nevědí, kolik mají naspořeno či za co utrácí

 

V jakých oblastech svých financí nemají lidé tak úplný přehled? Ukázalo se, že mnohdy nevědí, kolik přesně mají naspořeno, jak vysoký je aktuální zůstatek na jejich účtu či kolik vlastně měsíčně utratí. Zjistila to anketa, do které se zapojilo více než 200 čtenářů našeho magazínu. Cílem bylo odhalit Achillovu patu rodinného účetnictví.

peněženka s penězmiKoruna sem, koruna tam. Lidé často nemají přehled ve svých výdajích. 

Kdo má přehled o každé koruně, ať hodí kamenem. Takových lidí nejspíš nebude příliš mnoho. Velkou část Čechů zapisování svých útrat omezuje. Dopadá to tak, že kolikrát ani netuší, jakým množstvím peněz přesně disponují. Pokud jde ale o závazky, v těch už Češi tolik netápou. Výši měsíční splátky hypotéky či spotřebitelského úvěru znají téměř všichni oslovení respondenti.

V čem Češi nejvíce tápou?

Anketa našeho portálu ukázala, že Češi často nemají přehled o tom, kolik mají naspořeno. Přiznalo se k tomu 19 % respondentů. Konkrétní představu mají pravděpodobně ti, kteří si spoří na konkrétní věc. Jestliže si ale Češi automaticky posílají část výplaty na spořicí účet, mají sice přehled o měsíčním vkladu, na celkově naspořenou částku se ale dívají spíše výjimečně. Většinou ve chvíli, kdy potřebují využít nastřádané peníze k nějakému účelu. Třeba jim přestane fungovat pračka nebo by si rádi pořídili nový nábytek.

Přehled Čechů ve financích | Ušetřeno.cz 

Mizivý přehled o finanční situaci nekončí ale jen u spoření. 15,5 % respondentů nezná přesně zůstatek na svém běžném účtu. Možná i proto, že jen málokdo si udržuje přehled o příjmech a výdajích. Kdo dnes chodí s notýskem a zapisuje si útratu i po drobném nákupu či návštěvě kavárny? Navíc bezkontaktní platby kartou jsou tak rychlé, že peníze doslova mizí před očima. Stačí přiložit, počkat na pípnutí a je to. Člověk ani nespočítá, kolikrát tento zvuk za měsíc uslyší, a tak několik drobných nákupů může v součtu udělat překvapivou částku.

Anketa to ostatně jen potvrdila. Své měsíční výdaje nezná téměř 19 % Čechů. Ve většině případů nejsou na vině pravidelné výdaje, v těch mají podle ankety přehled. Zádrhelem jsou spíše nahodilé útraty. Tu posezení s přáteli, tam výlet do ZOO. Přesně takhle se ztrácí přehled ve financích.

Nastolit pořádek dokáže dobře vedený rozpočet 

Rodinné finance lidé často začínají řešit až ve chvíli, kdy jim teče do bot. Jenže to je zbytečně pozdě. Problémům s penězi lze poměrně snadno předcházet vedením rodinného rozpočtu, který odhalí všechna slabá místa. Mnohdy pak stačí drobné škrty a stres z napjatého rozpočtu je minulostí.

Než si na pravidelné zapisování účtů zvyknete, bude to chtít pevnou vůli. Nadšené začátky totiž často střídá pohodlnost a evidovaných útrat ubývá. Nepodléhejte ale vlastní lenosti a setrvejte! Odměnou vám bude dokonalý přehled o toku peněz ve vaší rodině, který může i znásobit množství ušetřených peněz. Jistě totiž začnete více přemýšlet nad tím, zda danou věc opravdu potřebujete.

Jak si vést rodinný rozpočet

Na papír i do chytré aplikace

K zapisování účtů postačí klidně i tužka a papír. Mnoho lidí využívá k vedení svých účtů i tabulku v Excelu, který dokáže automaticky propočítat všechny příjmy a výdaje. Hitem poslední doby jsou ale mobilní aplikace na správu financí. Můžete si je zdarma stáhnout do svého chytrého telefonu, sdílet s rodinou a spravovat i pohodlně z počítače. Tento způsob je navíc nejjednodušší pro rychlé zapisování útrat. 

Odborníci radí vydržet se sledováním svého finančního chování alespoň čtyři měsíce. Po této době už by se vám měly vykrystalizovat zbytečné výdaje. A i když si možná říkáte, že nepotřebujete obracet každou korunu, je rozhodně dobré vědět, jak si vaše rodina na finančním poli stojí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8