ČTÚ zasahuje: Konec protahování přenosu čísla mezi operátory

 

Podle zákona má přenos telefonního čísla mezi operátory trvat max. 4 dny. V realitě se ale u mnohých společností protáhne tato lhůta klidně na 2 měsíce. Operátoři využívají vlastního právního výkladu, což chce ČTÚ jednou provždy zarazit.

V roce 2014 své telefonní číslo přeneslo k novému operátorovi 752 tisíc uživatelů.  

Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který funguje jako takový šerif mezi pistolníky na trhu s mobilními i internetovými tarify, dlouhodobě upozorňuje na to, že praxe těchto pistolníků, jinými slovy mobilních operátorů, při přenášení čísel je na pováženou.

Přenos čísla: 4 dny mohou trvat i 744 hodin

Podle zákona má přenos čísla mezi operátory zabrat nejvýše 4 pracovní dny ode dne zákazníkovy žádosti. Kámen úrazu „na divokém západě českých mobilních služeb“ ale neleží v samotné realizaci přenesení čísla, ale spíše v právním výkladu některých operátorů.

Ti před tuto 4denní lhůtu pro přenos telefonního čísla totiž strčí ještě výpovědní lhůtu, a pak i trpělivější jedinci mohou ztrácet svůj ledový klid.

Ušetřete za volání i SMS s výhodnějším tarifemKalkulačka tarifů

Zákazník tak často musí protrpět dvouměsíční prodlevu mezi okamžikem, kdy operátor obdrží žádost o změnu poskytovatele služby, a okamžikem, kdy klient u nového operátora může službu se svým telefonním číslem využívat.

Mohou lepší zákony zatočit s pistolníky na českém trhu?

ČTÚ chce proto dotlačit zákonodárce k úpravě Zákona o elektronických komunikacích, aby podobný výklad neumožňoval. Doba pro přenos čísla mezi operátory i výpovědní lhůta by měly být posuzovány zcela samostatně, aniž by se tyto lhůty nějak navzájem ovlivňovaly. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
Oblíbení mobilní operátoři