58 procent českých domácností obtížně vychází s penězi

 

Nejvíce českých domácností mělo problémy utáhnout rodinný rozpočet ze svého příjmu v roce 2012. Tehdy se podle šetření CVVM s financemi trápilo 69 % českých domácností. Letos s penězi obtížně vychází stejně jako loni 58 % českých rodin. Kolik procent lidí si může dovolit nakupovat zdravější potraviny nebo trávit dovolenou v zahraničí?

zelenina v supermarketuPříjem 94 % českých domácností dostačuje na pokrytí základních potřeb. 

Jak vnímají lidé svou ekonomickou situaci? Cítí se bohatí, nebo chudí? Takové otázky kladli pracovníci Centra při výzkumu veřejného mínění (CVVM) při anketě, kterou prováděli letos v říjnu. Na reprezentativním vzorku 1045 dotázaných zjistili, že více než polovina českých domácností (57 %) se nepovažuje ani za chudou, ani za bohatou domácnost.

Naopak 8 % by se označilo za velmi bohaté či bohaté. Na druhé straně máme 34 % chudých domácností (27 % spíše chudých a 7 % velmi chudých domácností.)

Do finančně velmi obtížně situace se dostala třetina lidí

Počítáte každou korunu, abyste ušetřili na výdajích rodinného rozpočtu? Podobně se cítí zhruba třetina obyvatel České republiky. Podle průzkumu se totiž 33 % lidí muselo potýkat s velmi obtížnou finanční situací. Jde o velmi mírné zlepšení oproti minulému roku, kdy se stejně vyjádřilo 34 % respondentů. Historicky nejhorším byl rok 2012, kdy se do finančních nesnází dostalo 39 % českých domácností.

Tři pětiny lidí obtížně vychází se svými příjmy

Jedna otázka se týkala toho, jak snadno či obtížně lidé vycházejí se svým příjmem.

  • Pro 10 % je to velmi obtížné
  • Pro 14 % obtížné
  • Pro 34 % spíše obtížné
  • Pro 28 % spíše snadné
  • Pro 10 % snadné
  • Pro 2 % velmi snadné
  • (2 % nevěděla, jako odpovědět)
TIP

Zkuste naše tipy, jak ušetřit peníze v rodinném rozpočtu

Jak ušetřit při:

Anebo si vyberte levného dodavatele energií podle naší kalkulačky.

 

Příjmy domácností nestačí na podporování dětí a rodičů

Z výsledků je patrné, že příjem naprosté většiny domácností (94 %) umožňuje uspokojovat základní potřeby (jídlo, oblečení, běžné potřeby). Problém s financováním i jenom základních potřeb má asi 6 % dotázaných.

tabulka průzkum: příjem domácnosti dostačuje na 

Příjem domácností pak už méně stačí na financování koníčků a zájmů členů domácnosti, s čímž podle vlastního vyjádření nemá problém téměř třípětinová většina (58 %) respondentů a jejich domácností, zatímco dvě pětiny (40 %) v tomto ohledu deklarují nedostatek prostředků z příjmu domácnosti.

Příjem většiny domácností však už spíše nebo úplně neumožňuje spořit, podporovat děti a rodiče, nakupovat kvalitnější či zdravější potraviny, pravidelně trávit dovolenou v zahraničí či nakupovat luxusní zboží.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3