Kdy jindy dělat dobré skutky než o Vánocích. Darujte letos „skutečný dárek“ i vy

 

Dobré skutky mohou mít mnoho podob a rozměrů. Nikdy však nejsou příliš malé ani nevítané. Vylepšíte si díky nim karmu a co je na tom to nejlepší, ještě někoho potěšíte. Možná dokonce tak, že bude mít na tváři smích od ucha k uchu a v očích třpyt štěstí větší, než mívají malé děti, když strhávají barevnou mašli z poníka, kterého právě dostaly k narozeninám. A přesně o tom přece Vánoce jsou, o rozdávání radosti. Cítíte to taky tak? Darujte letos jeden ze „skutečných dárků“ prostřednictvím nějaké neziskovky, chvilku svého drahocenného času, nebo jen dobrou náladu. Jak? Kolik lidí něco takového na svátky vůbec dělá? A proč to má smysl? Právě o tom je dnešní článek >>

 

Předvánoční čas nás mnohdy nutí přemýšlet nad tím, co je opravdu důležité. Například když si to vykračujeme pulzujícím městem s dárkovou taškou plnou v kilometrové frontě pracně vystátých šperků z Pandory. Všude to ševelí adventem. Ze stánků se line vůně trdelníků, klobásek, langošů i pečených kaštanů a turisti i místní se ve stylu tučňáků dychtivě posouvají do středu náměstí, aby si s kelímkem svařáku v ruce udělali tradiční selfie u stromečku. A v tom je zahlédneme...  

Skupinku bezdomovců s chlupatým psím křížencem jak se v polohybernovaném stavu krčí u jedné z laviček. Trochu paradox, že zatímco my se cpeme pomalu k prasknutí dobrotami a rozdáváme si dárky, pro ně je toto období tím nejhorším v roce. Modlí se, aby neumrzli. A nám to v tu chvíli dojde, i když neustále nadáváme, jak se máme špatně, na světě existuje tolik lidí, pro které by byl náš život výhrou v loterii, a soucitně jim hodíme do kelímku pár drobných. Pomáhat ale můžete i jinak. Například tak, že letos darujete skutečný dárek. Podpoříte jednu z neziskových organizací nebo třeba útulek. Věřte, že vás jeden takový dobrý skutek bude hřát u srdce celé Vánoce.  

Kterým organizacím můžete přispět? Pociťují neziskovky v předvánočním období větší zájem dárců? Jak konkrétně? A zúčastnili se listopadového Giving Tuesday? Na to jsme se zeptali.  

 

„Lidé jsou v závěru roku opravdu štědřejší, více se zajímají o druhé a jsou ochotnější pomáhat. I naše produkty jdou více na odbyt. V tomto ohledu hraje velkou roli fakt, že nabízíme věci, které jsou opravdu praktické a poslouží i jako vhodný dárek k Vánocům. Měli jsme například limitovanou edici trička, na které navrhla motiv Mariia Makeeva, nebo trenýrky vyrobené ve spolupráci s oblíbenou značkou spodního prádla Elka. Dále nabízíme například diáře na rok 2018, či přívěsky se srdíčkem. Zkrátka člověk ví, co za peníze dostane. Jinak s chutí utrácet souvisí i fakt, že všechny neziskové organizace či charitativní projekty pořádávají v tomto období nejrůznější benefice a aukce. Právě naše aukce na závěr výstavy Žiješ srdcem byla rovněž úspěšná.“

Tomáš Holý z neziskové organizace Loono 

Chci nakoupit v Loono shopu 

 

Co je vlastně Giving Tuesday? 

Giving Tuesday je světový svátek dárcovství, tvz. nejštědřejší den v roce, připadá na 28. října (po Black Friday a Cyber Monday) a otevírá charitativní předvánoční sezónu. Tento den lidé po celém světě konají dobré skutky, pomáhají bližním a podporují, ať už finančně nebo jakkoli jinak, ty, kteří to potřebují. V Česku se ale letos pod záštitou Asociace společenské odpovědnosti uskutečnil teprve podruhé. A měl úspěch.

 

„Přes 150 tisíc dárků za víc než 90 miliónů korun už Češi nakoupili v charitativním e-shopu Člověka v tísni. Distribuce 6 025 koz a ovcí či stavba 9 000 vodních zdrojů tak nejchudším lidem planety pomohly zajistit další zdroje obživy a postavit se na vlastní nohy. Výběr dárků vychází z aktuálních potřeb našich misí. Mezi nejoblíbenější patří kuřata, školní pomůcky, koza, první knížka a sazenice.

Novinkou letošního roku je certifikát dámské vložky. V mnoha zemích provází menstruaci stigma a různé mýty a ženy zažívají doma i ve škole pocit ponížení. Jsou považovány za nečisté a někdy nesmí vstoupit ani do vlastního domu. Vložky a tampóny jsou nedostupné, nebo si je ženy nemůžou dovolit. Například dívky v Nepálu v době periody nechodí do školy, protože na vložky nemají a téma menstruace je takové tabu, že o něm nemluví ani matky s dcerami.“

Tomáš Urban, vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni 

Chci koupit Skutečný dárek   

Poznámka: Vytištěný a podepsaný certifikát lze získat do 19. 12. Pokud ale nestíháte, nezoufejte, i když dárek objednáte na Štědrý den, můžete s ním někomu udělat pod stromečkem radost. Certifikát si jednoduše vytisknete doma.

Podívejte se jak organizace Člověk v tísni pomáhá 

Na krátkém videu níže, nebo si můžete projít fotogalerii. Projekt běží od roku 2009 a díky českým dárcům se už dostalo pomoci tisícům lidí.

 

VÁNOČNÍ TIP: Myslete i na děti. Nákupem dárku pro život od organizace Unicef uděláte radost sobě i dítěti, kterému vrátíte sílu žít. Darovacím certifikátem s fotografií a hodnotou vašeho daru, který obdržíte, můžete udělat radost někomu z vašich blízkých.

 

„Je pravdou, že předvánoční období je v příspěvcích nejštědřejší částí roku. Zvyšuje se nejen ochota přispívat, ale také vidíme nárůst průměrné částky daru. Máme hodně dárců, kteří přispívají pouze jednou ročně a to přesně v tomto období. Pro Lékaře bez hranic v České republice představují příspěvky v posledním kvartálu téměř 40 % ročních darů.

Do dárcovského svátku Giving Tuesday jsme se zapojili poprvé minulý rok, tedy hned od jeho začátku v Česku, a zaznamenali jsme s touto akcí velký úspěch. Loni jsme se rozhodli v tento den uspořádat sbírku určenou na projekt v Nigérii, kde se odehrávala obrovská humanitární krize. Sbírku jsme uspořádali formou dárcovské výzvy na portálu darujme.cz. Zároveň se nám podařilo k této sbírce získat partnera, který vybrané dary zdvojnásobil, a díky tomu jsme během pěti dnů vybrali částku přes 800 tisíc korun. 

 

Letos jsme zaměřili na pomoc Rohingům, kteří uprchli z Myanmaru do Bangladéše. Stanovili jsme si cílovou částku 285 tisíc korun a podařilo se nám ji naplnit už během tří dnů. Nakonec jsme získali 113 % z cílové částky (322 tisíc korun). Sami jsme byli překvapeni, jakou rychlostí dárci zareagovali a velmi nás potěšilo, že jsme tak mohli poslat peníze na pomoc 50 tisícům lidem. Dárcovský svátek Giving Tuesday je v České republice teprve krátce a veřejnost si na něj musí zvyknout, aby se dostal více do povědomí. V Lékařích bez hranic ale věříme, že je to skvělá příležitost, jak smysluplně oslovit a zapojit nové dárce a určitě se ho zúčastníme i příští rok.“

Kateřina Smolková, vedoucí fundraisingu v české kanceláři Lékařů bez hranic  

Chci podpořit Lékaře bez hranic 

Každý druh pomoci se počítá

Pomohát nemusíte za každou cenu jen finančně. Stavte se mezi svátky třeba vyvenčit pejska z útulku, nebo rovnou nějakého čtyřnohého chlupáče adoptujte. Zvířátkům můžete přispět také materiálně – dovézt jim granule, obojek, nebo třeba pelíšek. Lidé bez domova zase ocení vaše starší oblečení, které už nenosíte. Donést jej můžete do jednoho ze sběrných kontejnerů nebo přímo do Armády spásy. 

VÁNOČNÍ TIP: Jste již unaveni všudypřítomným shonem a stresem se sháněním dárků? Nemáte chuť kupovat další kosmetický balíček, či tričko? Kupte Nocleženku a obdarujte dvakrát, jak svého blízkého, tak člověka bez domova, který získá noc v teple, jídlo a možnost se umýt.

Radost můžete udělat někomu i tak, že mu věnujete svůj čas jako dobrovolník. Strávíte čas s osamělým seniorem, pomůžete handicapovaným, účastníte se výběru peněz pro nějakou organizaci, zapojíte se do šíření prevence nemocí nebo informací o škodlivosti drog a alkoholu. Všechno se počítá.

 

„Přes dnešní hektickou dobu máme tendenci se v předvánočním čase zamyslet nad uplynulým rokem a svou životní situací. Leckdy si uvědomíme, že naše starosti a strasti nejsou v porovnání s trápením jiných tak významné a ochotněji pak přispíváme neziskovým organizacím. Vánoce jsou prostě nerozlučně spojené s obdarováváním a nemusí se vždy jednat jen o naše blízké.

Světluška v době adventu nabízí na trzích Křišťál pro Světlušku, jsou to krásné vánoční dekorace z českého skla a korálků, které vyrobili nevidomí. Taková ozdoba se stává dárkem hned několikrát: nejprve potěší toho, kdo si ji koupí a následně obdarovaného, zároveň je však i dárkem pro nevidomého tvůrce, kterému dává pracovní příležitost a pocit, že je užitečný. Navíc z každého nákupu putují peníze do sbírky Světluška, aby dál podporovaly lidi s těžkým zrakovým handicapem na jejich cestě k maximálně samostatnému životu plnému pestrých aktivit. Při ročním bilancování potom častěji myslí na charitativní projekty i firmy, které uzavírají rozpočty. 

 

Do akce Giving Tuesday jsme se nezapojili. Dárcům se snažíme děkovat v průběhu celého roku a pravidelně je informujeme, kde jejich příspěvky pomáhají. Naši dárci tak vědí, že i malá částka má svůj význam. Vždyť například jedna hodina osobní asistence, která usnadní lidem se zrakovým handicapem život, přijde zhruba na 100 Kč. Navíc dárcovství nemusí být jen o penězích, můžeme mluvit i o poskytnutí času ve formě dobrovolnictví. Pokud se vrátíme k projektu Křišťál pro Světlušku, tak ten by se bez firemních dobrovolníků, kteří zdarma prodávají ozdoby na adventních trzích, vůbec nemohl uskutečnit. V posledních letech se média věnují tématům dárcovství a dobrovolnictví více, přesto je možné, že akce jako Giving Tuesday ochotu Čechů pomáhat ještě zvýší. Základem však zůstává, aby byla nezisková organizace důvěryhodná a informovala otevřeně, jak s dary od svých příznivců nakládá.“

Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který sbírkový projekt Světluška na pomoc lidem s těžkým zrakovým handicapem organizuje 

Chci podpořit Světlušku 

VÁNOČNÍ TIP: Děti z dětských domovů nemají rodiče, kteří by jim na Vánoce koupili tunu hraček, nebo nové oblečení. Jejich Ježíškem se ale díky projektu Milý Ježíšku můžete stát právě vy. Jednoduše si vyberete jedno z vánočních přání a splníte ho. Na podobném principu funguje i například Tomikup.cz a další stránky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6