Průtahy a protesty aneb historie Temelína

 

Málokterá elektrárna rozděluje širokou veřejnost jako Temelín. Termín otevření se několikrát posunul a cena se více než zdvojnásobila. Nahlédněte do divoké historie jihočeské jaderné elektrárny.

stavba temelínaStavba Temelína začala v únoru 1987.  

Zlatý věk jaderné energie v socialistickém Československu odstartovalo otevření první elektrárny ve slovenských Jaslovských Bohunicích. I přes časté provozní problémy a smrtelné nehody, dalo vedení státu v 70. letech jádru zelenou. Vznikla energetická koncepce, která počítala se stavbou husté sítě jaderných elektráren. Čtyři měly stát v Česku. Nakonec se dostalo pouze na Dukovany a Temelín. Elektrárny v severomoravských Blahutovicích a v Tetově na Pardubicku zůstaly na papíře.

Proč zrovna Temelín

Temelín měl vyřešit energetickou krizi v jižních Čechách. Region trpěl nedostatkem elektřiny a častými výpadky. Byl odkázaný na dodávky energie až z dalekých severních Čech, kde zastaralé tepelné elektrárny ničily životní prostředí. Proto Temelín dostal přednost před ostatními projekty a po Dukovanech přišel na řadu jako druhý.

Kam s ní

Když nejvyšší kruhy rozhodly, že další elektrárna vyroste na jihu Čech, začalo se usilovně hledat vhodné místo. Uvažovalo se o několika lokalitách. Obec Malovice ze seznamu vyřadil geologický průzkum. Obyvatelé Dívčic si zase oddechli, když plánovači zjistili, že území je vhodné pro výstavbu maximálně dvou bloků. Jako nejpříhodnější se jevil prostor poblíž obce Temelín, která leží přibližně 24 km od Českých Budějovic a 5 km od Týna nad Vltavou.  

Najděte si levného dodavatele elektřiny. Porovnat ceny

Pro hrála blízkost Vltavy, která zajišťuje vodu na chlazení, příhodná nadmořská výška a stabilní skalní podloží. Navíc je okolí zalesněné a relativně řídce osídlené. Přesto muselo výstavbě mamutího komplexu ustoupit šest vesnic.

Pomalu se rodící projekt

 

Jaderná elektrárna Temelín v číslech:

  • Reaktory: 2× 1055 MWe
  • Celkový výkon: 2 110 MW
  • Roční výroba: 13 914 GWh
  • Koeficient využití: 79,4 %
 

Stavba Jaderná elektrárny Temelín se protáhla na dlouhých třináct let. Investiční záměr byl vydán již v únoru 1979. Následující rok posvětila výstavbu vláda, ale společnost Energoprojekt Praha začala připravovat plán výstavby s tříletým zpožděním. Jeho finální podoba spatřila světlo světa až v roce 1985. Inženýři počítali se stavbou čtyř reaktorů s výkonem 1 000 MW. Vlastní stavba začala v únoru 1987 a o rok později stála první mohutná chladící věž. Podle harmonogramu měl být první blok dokončen v roce 1992 a kompletní elektrárna v roce 1997, jenže přišla Sametová revoluce.

Od sovětské technologie k americké

Objevily pochybnosti o bezpečnosti sovětských reaktorů a řídicích systémů. Původní projekt přepracovala podle mezinárodních standardů americká firma Westinghouse. V rozjitřené době vláda přehodnotila dosavadní plány a rozhodla, že bohatě stačí dva bloky. Třetí a čtvrtý blok byl zakonzervován. Vzhledem k dodavatelským problémům a politickým změnám došlo k několikanásobnému posunutí termínu dokončení. Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu 21. prosince 2000.

Blokáda hranic

Celou dobu provázely výstavbu protesty. Mezi nejhlasitější odpůrce patřili rakouští politici a ekologické organizace. Odpůrci dostavby blokovali hraniční přechody a krajně pravicoví rakouští poslanci chtěli blokovat vstup ČR do Evropské unie. Bouře se uklidnila až podpisem Melkského protokolu. Česká strana se zavázala, že bude lépe informovat o dění v Temelíně. Rakousko slíbilo volné hranice.

Současnost a budoucnost

Se spuštěním Temelína se citelně zvýšil podíl jaderné energie na výrobě elektřiny. Přes 35 % elektřiny pochází z jádra a v budoucno by se číslo mohlo ještě zvýšit. Plánuje se dostavba dvou bloků. Tím by se výkon Temelína zdvojnásobil. Poslední tendr na dostavbu elektrárny ČEZ zrušil. Zda se vypíše nový, je zatím ve hvězdách.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé