PRŮZKUM: 90 % Čechů plánuje v roce 2015 šetřit. Za co?

 

Každá koruna dobrá. Tak zní heslo letošního roku. Výsledky našeho průzkumu totiž mluví jasně. Češi budou šetřit. A to hodně. Proč a na čem nejvíce?

plánování příjmů a výdajůHlídat si své účty plánuje 9 z 10 domácností. 

Vysoké vánoční útraty nám daly naději, že Čechům se konečně začalo dařit a nemusí už počítat každou korunu. Jenže chyba lávky, dalo by se říci po výsledcích našeho průzkumu. Z 800 respondentů se chystá alespoň trochu šetřit celých 90 % dotázaných. Téměř třetina pak uvedla, že své náklady chce snížit opravdu razantně. A to hlavně proto, že musí splatit své dluhy. Držet své náklady na stejné úrovni jako loni chce pouhých 8 % lidí. A jen 3 % lidí má v plánu užívat si života a peněz více než minulý rok.  

plánujete šetřit v příštím roce - průzkum 

Spoření z nutnosti

Syslit si úspory na účtu a radovat se, jak rostou? Kdepak. Pro 86 % dotázaných je důvodem k uskromnění především nutnost. Téměř pětina dotázaných uvádí, že k úsporám je nutí napjatý rodinný rozpočet. Se současnými náklady jednoduše nevyžijí. Celých 43 % respondentů pak musí šetřit hlavně kvůli splátkám dluhů či půjček. A čtvrtina dotázaných už má dost života od výplaty k výplatě. Každý měsíc by si ráda odložila alespoň něco stranou.

proč chcete šetřit - průzkum 

Konec velkým útratám

Prostor k úsporám vidí Češi nejvíce v jídle a domácnosti. 42 % z nich plánuje výrazně snížit útratu za potraviny, protože se jim zdá nepřiměřeně vysoká. O něco méně, 37 % respondentů, plánuje stáhnout účty za spotřebu plynu, elektřiny a vody. Pomyslnou bronzovou medaili získávají cigarety. Celá třetina dotázaných by za tento zlozvyk utrácela daleko méně než doposud. Kult novoročních předsevzetí by jim v tom mohl pomoci.   

Změna dodavatele uspoří tisíce ročně. Srovnat dodavatele

Šetřit se dá podle dotázaných na lecčem. 24 % osob se chce uskromnit i v pořizování vybavení do bytu a 19 % dotázaných by zase rádo přestalo utrácet za oblečení a boty. Šestina si odpustí i časté návštěvy restaurací a kaváren. Stejný počet lidí si plánuje najít levnější způsoby trávení volného času.

Za ušetřené peníze na kraj světa

Našetřené peníze chce drtivá většina Čechů použít k uhrazení nezbytných nákladů. Ale co kdyby přece jen pár korun zbylo? Čtvrtina dotázaných by ji bez váhání investovala do cestování a 17 % respondentů by si udělalo radost novým autem, případně počítačem, fotoaparátem či jinou technikou.

na co chcete šetřit průzkum 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6