Češi vědí, že s LED žárovkami ušetří. Přesto je využívá jen pětina domácností

 

Nahrazení klasických wolframových žárovek LED osvětlením může domácnostem přinést až několikatisícovou úsporu. Přesto Češi s nákupem LED žárovek váhají. I když většina lidí o jejich přednostech ví, odrazuje je vyšší pořizovací cena. Ukázal to průzkum, který mezi svými čtenáři realizoval portál Elektřina.cz.

LED žárovky a klasické wolframové žárovkyLED žárovky mají celou řadu předností, jejich pořizovací cena je však vyšší.  

Klasické žárovky „edisonky“ sice lidstvu úspěšně sloužily více než 100 let, ale v posledních letech je začínají porážet vyspělejší a úspornější technologie. Nevýhodou wolframových žárovek totiž je, že až 95 % investované elektrické energie proměňují v nepotřebné teplo, a tak na svícení zbyde pouhých 5 % vynaložené elektřiny.

Kromě toho, že LED  žárovky efektivněji využívají energii na svícení a nikoliv na topení, mají ve srovnání s klasickými žárovkami také mnohem delší životnost. Ta se v závislosti na konkrétním typu žárovky pohybuje v řádu let. Od těchto předností se ale samozřejmě odráží také vyšší pořizovací cena „ledek“.

TIP

Jak ušetřit v domácnosti? Pomohou LED žárovky i další triky

 

Češi dávají přednost kombinaci klasiky s novými technologiemi

Z průzkumu portálu Elektřina.cz, do něhož se zapojilo přes 750 respondentů, vyplynulo, že 64 % českých domácnosti ke svícení nejčastěji využívá kombinaci LED a klasických žárovek.

Výhradně LED žárovky pak upřednostňuje 20 % dotázaných, zatímco pouze jejich wolframovým předchůdkyním je věrných 11 % respondentů. Necelá 4 % domácností pak k osvětlení využívá zářivky a další druhy úsporných žárovek.

Investice do LED žárovek se velmi rychle vrátí

Šetření jednoznačně ukázalo, že většina dotázaných (93 %) o přednostech LED žárovek ví, ale přesto se mnozí z nich do jejich pořízení příliš neženou. Jaký mají důvod? Ondřej Valuštík z portálu Elektřina.cz se domnívá, že mnoho lidí od nákupu odrazuje právě vyšší investice, kterou nákup LED osvětlení vyžaduje.

 
LED žárovky už máte, ale přesto byste uvítali nižší účty za elektřinu? Prozkoumejte, jak si stojí váš dodavatel.

39 % respondentů uvedlo, že by za LED žárovky do celého bytu či domu investovali maximálně 1 000 korun a dalších 42 % dotázaných by do nich určitě nebylo ochotno investovat více než 2 000 korun. Vzhledem k tomu, že 62 % dotázaných uvedlo, že doma svítí 12 a více žárovkami, není dosažení dvoutisícového limitu při pořizovacích cenách LED žárovek zcela reálné.

„Cena jedné LED žárovky se pohybuje od 200 korun výše. Pokud se tedy člověk rozhodne pro výměnu všech žárovek v domácnosti, bude se muset připravit na nemalou investici. Vstupní náklady na nákup LED osvětlení se ale lidem díky uspořené energii rychle vrátí, často už v průběhu jednoho roku. Pak už domácnosti vzhledem k dlouhé životnosti ledek jen šetří."

- Ondřej Valuštík, projektový manažer portálu Elektřina.cz

Náklady, které provoz LED žárovek vyžaduje, jsou mnohdy i desetkrát nižší než v případě klasických žárovek. Pokud bude zmíněných 12 žárovek v provozu 3 hodiny denně, vyšplhá se roční úspora k částce 3 500 korun. Vstupní investice do pořízení LED osvětlení, které bude v domácnosti sloužit řadu let, se přitom, v případě nákupu 12 kusů levnějšího typu žárovek, může pohybovat okolo 2 400 korun

tabulka s výpočtem, který ukazuje, kolik lze ušetřit s LED žárovkamiNáš výpočet ukázal, že návratnost investice do nákupu LED žárovek může být otázkou pouhého roku. 

Kde české domácnosti svítí nejvíce?

Žárovky jsou v českých domácnostech nejčastěji v pohotovosti tam, kde rodina tráví nejvíce času, tedy v kuchyni a obývacím pokoji, jak uvedla téměř polovina respondentů.

Jen velmi malá část účastníků průzkumu svítí více v jiných místnostech a částech bytu či domu. Mezi těmito odpověďmi se objevila například pracovna (3 %), dětský pokoj, toaleta/koupelna či předsíň se 2 % a ložnice či herna s jedním procentním bodem.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1