INFOGRAFIKA: Češi a výběr dodavatele energií? Polovina lidí volí podle ceny

 

Češi a změna dodavatele elektřiny či zemního plynu: podle jakých kritérií české domácnosti nového poskytovatele energií vybírají? Je pro ně klíčová především nízká cena? Sledují Češi své výdaje za energie a zajímá je výše regulované složky cen elektrického proudu a zemního plynu, kterou každoročně na přelomu listopadu a prosince zveřejňuje Energetický regulační úřad? Na tyto a další otázky se zaměřil náš průzkum, do něhož se zapojilo přes 600 respondentů. Zajímá vás, co všechno nám prozradili?

muž a žena probírají účtyCo Češi zvažují při změně dodavatele energií? 

Prosincový průzkum ukázal, že pro 51 % respondentů zůstává hlavním faktorem při volbě dodavatele energií především nízká cena. I když se to na první pohled nemusí zdát, jde o pozitivní informaci – pro necelou polovinu Čechů jsou důležité i další faktory než částka na vyúčtování. Téměř čtvrtina účastníků průzkumu bedlivě sleduje kvalitu služeb dodavatele, pětinu dotázaných zajímá jeho pověst a zkušenosti blízkých či známých. Zohlednit nejen cenu, ale i další faktory je rozumnější, než za každou cenu vybírat nejlacinějšího dodavatele.

Zároveň se ukázalo, že Čechům výdaje za energie rozhodně nejsou lhostejné. O výši svých účtů se důkladně zajímají tři čtvrtiny účastníků průzkumu, pouhých 6 % dotázaných přiznalo, že výdaje za elektřinu či plyn nesleduje vůbec. Zbylí respondenti je sice vedou v patrnosti, ale příliš se o ně nezajímají, a tak si dobrovolně nechávají útect šanci na změnu k lepšímu, kterou by jim mohla změna dodavatele přinést.

Vyplatí se vám váš dodavatel plynu?

 

Povede konkurence ke zkvalitnění služeb?

A jak by účastníci šetření reagovali, kdyby se hypoteticky ocitli před volbou, zda odebírat energii od malého, nepříliš známého, ale zároveň levného dodavatele, nebo dát přednost prověřené velké společnosti s vyššími cenami produktů? 64 % lidí by se v takové situaci nechalo nalákat na nízkou cenu. A to navzdory tomu, že malého dodavatele s nepříliš vysokým počtem odběrných míst může ohrozit jakýkoliv výkyv na trhu, který zavedený energetický gigant nemusí ani zaznamenat. Chcete znát další čísla? Pomůže vám přehledná infografika níže:

InfografikaKontrolují Češi své výdaje za energie? Zdá se, že velká část ano. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé