Často kladené otázky - půjčky

 

S žádostí o půjčku vzniká velká spousta otázek. Spousta lidí třeba žádost o půjčku zvažuje ale nejistota v tom, co půjčka obnáší, je odrazuje.

mince 

Půjčit si peníze nemusí být složité. Vždy by to ale mělo být zodpovědné a žadatel o půjčku by si měl dobře uvědomit rizika a případné následky. Pokud si o půjčce zjistíte všechny dostupné informace a řádně si vše spočítáte a zvážíte, nemůže se Vám stát, že by Vám s půjčkou vznikly nějaké nepředvídané problémy. Klidně si nechte na podepsání smlouvy dostatek času a ujistěte se, že všemu rozumíte. Nikdo Vás nesmí nutit cokoli podepisovat "teď hned a tady".

 

1. Co potřebuji k žádosti o půjčku?

To záleží na typu půjčky, na výši půjčené částky a na vůli instituce, která půjčku poskytuje. V případě bankovních půjček je běžné, že potřebujete dva doklady totožnosti, potvrzení o místě bydliště, potvrzení o výši příjmu a další dokumenty. U nebankovních půjček to bývá trochu volnější, a tak si často vystačíte jen s průkazem totožnosti a orientační výší Vašeho příjmu. Vždy ale záleží na konkrétní půjčce.

2. Jak rychle dostanu peníze?

Vždy pochopitelně záleží na mnoha faktorech, ale pokud jde vše bez problémů a dodáte vše, co po Vás poskytovatel půjčky požaduje, mužete mít peníze již během několika dnů od schválení žádosti. Obecně v případě bankovních půjček to trvá o něco déle, ale i tam máte obvykle peníze k dispozici nejpozději během jednoho týdne.

3. Co je to RPSN?

RPSN neboli Roční Procentní Sazba Nákladů je vyjádření částky, kterou ročně přeplatíte proti půjčené částce. RPSN se vyjadřuje v procentech a zahrnuje v sobě všechny náklady spojené s půjčkou, tedy nejen úrok ale i všechny další poplatky. Podle RPSN snadno poznáte, jak moc je půjčka výhodná, případně která z vybraných půjček je výhodnější.

4. Jaký je rozdíl mezi RPSN a úrokem?

Úrok je obvykle jen část z nákladů, které jsou spojené se splácením půjčky. Banky a instituce poskytující půjčky často vybírají různé další poplatky (za zřízení půjčky, za vedení účtu, atd.), které mohou výrazně zvýšit celkovou částku, kterou proti půjčené částce přeplatíte. Abyste se nenechali zlákat na nízký úrok a pak se nedivili vysokým poplatkům, zkontrolujte si RPSN. RPSN je tzv. Roční Procentní Sazba Nákladů a zahrnuje v sobě úrok i všechny další poplatky.

5. Co je to registr dlužníků?

Registr dlužníků je databáze fyzických osob, které dluží peníze nebo v minulosti dlužily a měly problémy se splácením. Většina institucí, které nabízejí půjčky, do tohoto registru nahlíží a v něm obsažené informace zohledňují při schvalování žádosti o půjčku. Některé instituce lákají své klienty na to, že do registru dlužníků nenahlížejí. Riziko, které jim taková půjčka přináší, si ale kompenzují vyššími úroky.

6. Co mám dělat, když půjčku nemůžu splácet

Pokud splácíte půjčku a tušíte, že se blížíte k tomu, že nebudete mít peníze na další splátku, musíte to rozhodně probrat s bankou nebo institucí, která Vám půjčku poskytla. Ta největší chyba, co můžete udělat, je přestat komunikovat a jak se říká "hrát mrtvého brouka". Banky ani jiné finanční instituce (alespoň ty solidní a seriozní) na Vás kvůli jedné nezaplacené splátce nebudou volat exekutory. Když jim vysvětlíte svoji situaci, pomohou Vám společně najít řešení jako je například odložení splátek nebo snížení měsíční splátky.

7. Co můžu dělat, když mám více různých půjček?

Jestliže máte více úvěrů a půjček a začínáte mít zmatek v tom, kolik komu ještě dlužíte a kdy máte kterou splátku poslat, můžete sáhnout po produktu nazývaném konsolidace půjček. Konsolidace neboli sjednocení půjček funguje tak, že za Vás banka nebo jiná finanční společnost zaplatí všechny Vaše stávající úvěry a půjčky, a Vy dále splácíte pouze jeden souhrnný dluh. Konsolidací navíc nezískate jen větší přehled nad svými dluhy, ale při zvolení vhodné výše měsíčních splátek můžete získat i výrazně nižší úrok a tím snížit částku, kterou celkově přeplatíte.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0