Půjde cena plynu nahoru i v roce 2014?

 

Budeme zase platit víc peněz za zemní plyn? Z dlouhodobého hlediska ceny energií neustále rostou. Jejich vývoj ovlivňuje hned několik faktorů. Jaký vývoj můžeme očekávat nadcházející topné sezóně a v roce 2014?

Cena plynu Konečné vyúčtování ceny energií se skládá z několika částí. Do výsledných poplatků se promítají státem regulované platby za distribuci plynu a aktuální cenová politika dodavatelů plynu. Distribuční poplatky jsou pevně stanoveny Energetickým regulačním úřadem. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o platby za provozování plynovodního potrubí, rozvodů a celé soustavy. Dobrou zprávou je, že Energetickým regulační úřad chystá snížení regulovaných cen o více než 5 %. Nová pravidla vejdou v platnost na začátku roku 2014.

Sníží se ceny zemního plynu?

Otázkou je, zda koncový odběratelé snížení vůbec pocítí, protože platby za distribuci tvoří pouze necelou čtvrtinu konečné ceny zemního plynu. Zbytek ovlivňuje cena plynu jako komodity a hlavně obchodní politika samotných prodejců. Vlivem reklamní akce společnosti RWE klesla v posledních měsících cena o slušnou porci. Na krok dominantního dodavatele, který vyhlásil zlevnění o deset procent, zareagovaly též ostatní společnosti. Současný boj obchodníky s plynem nemusí tolik bolet, jelikož mimo topnou sezónu je spotřeba plynu minimální.

Sjednejte si levnější plyn onlineSjednat levnější plyn

Otázkou zůstává, jak budou vypadat nové ceníky, až skončí léto a ohlásí se podzim. Z porovnání cen plynu je patrné, že za poslední roky výše poplatků pro koncové zákazníky neustále narůstá. Nejvíce zdražení pocítí lidé, kteří bydlí v rodinném domě a plynem topí, ohřívají vodu a vaří na něm.

Jak ušetřit za odběr plynu

Ať budou ceny zemního plynu stoupat nebo ne, před zbytečně vysokými poplatky se chytří odběratelé brání. Změna dodavatele plynu může srazit domácí rozpočet až o tisíce korun za rok. Například rodina bydlící v malém domku na severní Moravě, která plynem topí, ušetří přechodem na levnější plyn až 9 000 tisíc korun za rok. Jen za rok 2012 přešlo v České republice na levný plyn 348 000 domácností, rok předtím dokonce o čtrnáct tisíc klientů víc. Podobný počet změn se dá očekávat i v nadcházející topné sezóně.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1