Baterie do koše nepatří: Jak je správně recyklovat?

 

Ročně se v České republice prodá okolo 150 milionů baterií. Bohužel jen zhruba třetina všech baterií a akumulátorů se vybere a ekologicky zlikviduje. Zbytek končí v přírodě nebo na skládkách. Víte, jak správně třídit vybité baterie a kam je odevzdat?

Recyklace baterií Ušetřeno.czKromě klasických monočlánků se recyklují i baterie z telefonů nebo notebooků Chemická laboratoř uvnitř baterií

Vyhazovat baterie do běžného komunálního odpadu je čiré barbarství vůči přírodě. Ze starých baterií se uvolňují těžké kovy a další nebezpečné látky. Co například najdete uvnitř baterií?

  • Hydroxid draselný je žíravina známá spíše pod názvem louh.
  • Olovo patří mezi toxické prvky. Nebezpečné je hlavně pro lidský organismus.
  • Nikl je jeden z kovů, který zhoubně působí na lidský organismus. Zhruba každý desátý je na něj alergický. Dlouhodobé dávky mohou způsobit rakovinu.
  • Kadmium je toxický kov, který způsobuje například rakovinu. Naštěstí se už do baterií přidávat nesmí.

Kovy obsažené v bateriích tvoří 60 až 80 % jejich hmotnosti. Díky recyklaci lze většinu těchto kovů znovu použít, a to nejen při výrobě baterií. Třeba zinek míří do kosmetického průmyslu, stříbro na výrobu DVD disků a zrecyklovaný mangan se používá na barvení skla, keramiky nebo tkanin.

Recyklace bateriíTyto kovy lze z recyklace baterií získat a znovu použít. Zdroj: EcoBat.cz 

Vybité baterie můžete odevzdat téměř všude

Pomozte přírodě a udělejte si doma inventuru nepoužívaných baterií. Novou baterii od použité poznáte s pomocí jednoduchého triku. Zákon všem prodejcům elektroniky nařizuje tzv. systém zpětného odběru. V praxi to znamená, že každý prodejce baterií je musí také zdarma vybírat. Odevzdat baterie můžete v jakékoli prodejně a bez ohledu na to, kde jste je koupili. Není potřeba se prokazovat paragonem.

Takových sběrných míst najdete po celé České republice tisíce. Baterie vybírají nejen obchody s elektronikou, ale i prodejny s potravinami, hobby centra, drogerie. Zbavit se jich můžete také ve sběrných dvorech nebo na obecním úřadě. Do sběru jsou v rámci projektu Recyklohraní zapojeny i vybrané školy.

TIP

Najděte nejbližší sběrné místo ve svém okolí. [MAPA]

 

Třídí se i baterie z telefonů nebo notebooků

Řada lidí se mylně domnívá, že do sběrných kontejnerů mohou vyhodit jen monočlánky (tužkové baterie, buřty, ploché baterie). Opak je ale pravdou. Patří tam i baterie z mobilních telefonů, notebooků, foťáků nebo knoflíkové baterky z hodinek.  

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Kam s autobaterií

Vysloužilé autobaterie a jakékoli baterie s tekutým elektrolytem rozhodně nepatří do tříděného odpadu. Musí se ekologicky zlikvidovat. Odevzdat ji můžete u jakéhokoli prodejce autobaterií. Další možností je prodej. Boháči se z vás nestanou, ale aspoň získáte pár desítek korun. Autobaterie vykupují firmy, které se zabývají recyklací kovů. Obsahují totiž nezanedbatelné množství olova.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6