Elektroodpad: Kam s ním?

 

Těšíte se z nového mobilu, notebooku nebo televize? Jak odkládáte svého elektromiláčka na stůl, zavadíte očima o ten starý a píchne vás u srdce? I když je to téměř člen rodiny a pojí vás k němu spousta vzpomínek, přepošlete ho dál. Nezavírejte své zastaralé elektrospotřebiče do šuplíků a už vůbec je neschovávejte do sklepa. V mnohých jsou součástky vyrobené ze vzácných materiálů, kterých je na světě omezené množství. Jestliže se nevrátí do oběhu, postupně bude těžší je sehnat, poroste jejich cena a v důsledku zdraží veškerá elektronika. Kam tedy s nechtěnými elektrospotřebiči?

recyklace elektra 

 

Češi jsou známí tím, že si ponechávají elektroniku až do jejího úplného vyčerpání. Ale proč měnit vlastně dobře fungující mixér? Jenom protože už slouží přes třicet let?

 

Není překvapením, že každoročně přibývá elektroodpadu. Kvalita většiny spotřebičů rapidně klesá, jak se zvyšuje snaha společností srazit výrobní náklady na minimum. Jedná se možná jen o konspirační teorii, ale všeobecně známým, i když tajným, způsobem, jak si prodavači zajišťují tržby, je zavedení takzvaného „kurvítka“. Účelem této součástky je vytvořit na elektronice závadu pár dní po uplynutí záruky. Pokud se nejedná přímo o hmotný komponent, využívá se aktualizací systému, co z chytrého telefonu udělají ekvivalent zombie.

Některé spotřebiče obsahují jedovaté látky. Mezi ně patří rtuť, toxické zpomalovače hoření nebo těžké kovy. Proto je absolutně zásadní, aby nekončily na skládkách a jejich odstranění provedli profesionálové.

Člověk neznalý techniky je pak nucený vzít porouchanou elektroniku do opravny, nebo rovnou vyrazí zakoupit nový kousek. V konzumním světě tento přístup hraje výrobcům do karet. V dlouhodobém měřítku se ale jedná o krátkozrakou strategii, při které si spotřebitelé začnou spojovat značku s nízkou kvalitou výrobků a přestanou od ní předměty zakupovat. Problém elektrospotřebičů je ovšem v jedné věci poměrně ojedinělý.

 
S novou elektronikou se zvedá hodnota bydlení

S neustále se vyvíjejícími technologiemi mnoho kupujících utíká od jedné vymoženosti k druhé. Zdá se, že každý měsíc přichází nový model mobilního telefonu s větší pamětí, s fotoaparátem o lepším rozlišení, s ohybným displejem atd. Pokud očekáváme, že za rok koupíme jiný, nízká kvalita spotřebiče nám přestává vadit. Někdy ani nezjistíme, že obsahovala to ďábelské „kazítko“, protože spotřebič přestaneme používat ještě před jeho druhými narozeninami. 

V roce 2016 svět vyprodukoval přes 44 700 000 tun elektroodpadu, což je přibližně 4 500 Eifellových věží.

The Global E-waste Monitor 2017, United Nations University

S kým máme tu čest?

Od 1. ledna 2019 bude platit nová kategorizace elektroodpadu. Podle toho, do které kategorie váš vysloužilý elektrospotřebič patří, se ho také budete zbavovat. Házet na jednu hromadu křehké zářivky a lednice by totiž asi nedopadlo dobře. Stejně tak nedoporučujeme cpát pračku do malého červeného kontejneru na recyklaci elektrických spotřebičů.

  • 1) Zařízení pro tepelnou výměnu (například lednice, klimatizace, čerpadla).  

  • 2) Obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2

  • 3) Světelné zdroje (například lineární a úsporné zářivky, výbojky).

  • 4) Velká zařízení, jejichž kterýkoli vnější rozměr přesahuje 50 cm (například elektronické hudební nástroje, pračky, sušičky, myčky, výdejní automaty).

  • 5) Malá zařízení, jejichž žádný vnější rozměr nepřesahuje 50 cm (například hračky, domácí spotřebiče).

  • 6) Malá zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení, jejichž žádný vnější rozměr nepřesahuje 50 cm (tablety, notebooky).

Kam s elektroodpadem?

Červený kontejner

červený kontejner Je vhodný pouze na malou elektroniku a baterie. Na webových stránkách můžete najít vašemu bydlišti nejbližší kontejner. Při vhazování elektroodpadu navíc pomáháte, jelikož každé kilo šrotu přinese korunu nadaci „Národní rada osob s tělesným postižením“.
 

Místa zpětného odběru elektrozařízení

Budete možná překvapení, ale jsou i na menších vesnicích. Většinou ve školách a na úřadech. Zadejte jméno obce, typ vyhazovaného spotřebiče a na mapce se vám zobrazí, kde je nejbližší místo zpětného odběru. Obvykle je ovšem podmínkou, aby bylo zařízení vcelku, neboli není rozmontované a půlka ho nechybí.

 
Za vrácení elektrospotřebičů byste neměli nic platit.

Sběrné dvory

V České republice je jich aktuálně přes 14 tisíc. Mnoho z nich však funguje jen ve velmi omezeném období v roce a navíc nemusí mít kapacitu na větší elektrospotřebiče, proto v případě, že se chcete zbavovat objemných kusů, kontaktuje dvůr a zjistěte, že tak můžete skutečně udělat.

Věnuj počítač/Věnuj mobil

Máte doma vysloužilý počítač nebo mobil? Už se vám těch „záložních“ kousků hromadí doma víc? Věnujte je dětským domovům. Společnost se navíc zaručuje, že zcela bezpečně odstraní vaše údaje z harddisků.

Remobil

Remobil se specializuje na rozebrání a další recyklaci mobilních telefonů. Práci pro ně vykonávají v chráněných dílnách hendikepovaní. V rámci projektu můžete zažádat o umístění sběrné nádoby v práci nebo ve škole.

Ecobat

Použité akumulátory, tužkovky i monočlánky můžete odevzdat společnosti Ecobat na jejich sběrných místech.

Ecolamp

Nevíte, kam se zářivkami? Rozhodně ne do směsného odpadu. Najděte si na mapě, kam můžete světelné zdroje uložit bezpečně a s čistým svědomím.

Jsem zpět

Přebírá funkční nebo opravitelné elektrospotřebiče a přeposílá je do azylových domů, Klokánků atd. Navíc při odběru vysloužilého zařízení můžete zažádat o instalaci nového zdarma. Vyplňte do dotazníku, čeho že se chcete zbavit a přijede k vám elektrotechnik, co už se o zbytek postará. Dejte svůj stroj zpět.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3