Ohlédnutí za rokem 2017: Co s sebou přinesl?

 

Už je to tak. Zase další rok za námi. Utekl jako voda. Než se ale vydáte vkročit do toho nového, začnete plnit svá předsevzetí, některá poctivě, jiná jen tak na oko, protože mrkvový dort je prakticky dietní zelenina že jo, ohlédněte se zpět za nejdůležitějšími loňskými momenty. Zveme vás na menší vzpomínkovou exkurzi. A na jejím konci možná přijde i kouzelník. Nebo predikce pro rok 2018. Nechte se překvapit.

ohlédnutí za rokem 2017 

Zrušení roamingu, trapas na Oscarech, inaugurace Donalda Trumpa, zákaz kouření, zavedení EET, nebo zdražení elektřiny, rok 2017 byl na důležité události poměrně bohatý. O některých jsme vás informovali my, jiné do sytosti proprala média. Pojďme si ty nejdůležitější ještě jednou zrekapitulovat.

 • LEDEN

Příznivce kryptoměn z novoroční kocoviny bezpochyby probral bitcoin, jehož kurz 3. ledna raketově vystřelil na 1 000 USD. Kéž bychom tehdy věděli, že to je teprve začátek. Češi si vzpomněli, že kromě Prahy existuje i jakési Brno. Tamní zastupitelé totiž začali projednávat hypotetickou stavbu futuristické dráhy Hyperloop, která připomíná potrubní poštu pro lidské cestující. V dalších ohledech už však leden tak růžový nebyl. V platnost vstoupil kontroverzní anti-hazardní blacklist. Úrokové sazby hypoték se odrazily ode dna a začaly pomalu ale jistě stoupat nahoru. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek potvrdil existenci rozsáhlého kybernetickému útoku proti emailovým schránkám zaměstnanců ministerstva zahraniční. No a Donald Trump se po Baracku Obamovi stal 45. prezidentem USA. 

Energetika v roce 2017energie ikona 

Uplynulý rok byl na poli energetiky ve znamení investic do moderních zdrojů. Na Uherskohradišťsku bylo spuštěno první tuzemské velké bateriové úložiště pro nadbytečnou energii a do budoucna se můžeme těšit i na další podobná zařízení. Stále ovšem nevíme nic o financování potenciálního nového jaderného bloku v Dukovanech. A na Energetickém regulačním úřadě (ERÚ) se hrála škatulata hejbejte se. Předsedkyni Alenu Vitáskovou, která úřad vedla aktivisticky a vyhroceně, vystřídala pětičlenná rada v čele s Vladimírem Outratou poté, co jí vypršel šestiletý mandát.  

 • ÚNOR

Druhý měsíc v roce mrzlo, až praštilo a podepsalo se to nejen na vyúčtování energií. V celé Evropě zdražilo ovoce a zelenina. Například cena ledového salátu se v ČR vyšplhala až na děsivých 70 Kč. Ze smutku a rozhořčení nás ovšem vytrhla fotografie Václava Klause, jak se smrtí v očích pluží na sjezdovce ve středočeském Monínci, která vyšla v MF Dnes. A to není zdaleka všechno. Únor byl také měsícem, kdy byl 195 hlasy z 210 zvolen za předsedu hnutí ANO Andrej Babiš, který následovně obohatil češtinu o výraz sorry jako a další perličky. Sněmovnou, parlamentem a překvapivě i prezidentovou kanceláří prošel protikuřácký zákon, Michal Horáček oznámil kandidaturu na prezidenta pro další volební období a Severní Korea provedla raketovou zkoušku, během které odpálila raketu do Japonského moře a poškodila tak již značně špatné vztahy USA s KLDR. Zapomenout nesmíme ani na největší trapas na Oskarech v historii věků. La La Land byl vyhlášen vítězným filmem omylem. 

 
 • BŘEZEN

Velká Británie spustila článek 50, zahájila brexit a oficiálně započala snahu opustit Evropskou Unii. Na domácí scéně se začalo opět mluvit o elektronické evidenci tržeb (EET), což vyvrcholilo v bouřlivé diskuze, jestli má závadět něco takového vůbec smysl. My už ale dobře víme, jak to dopadlo. Bohužel. Pražský městský soud rozhodl, že gotický obraz Madonna z Veveří náleží církvi i přesto, že Národní galerie (NG) zpochynila zákon o církevních restitucích. První z operátorů udělal krok vpřed směrem do moderní doby. T-Mobile představil nové tarify Mobil s výrazně objemnějšími balíčky dat a začal opět dotovat mobilní telefony. Třikrát hurá.

 • DUBEN

Na scéně je opět Brno. Tentokrát však nejde o lidskou potrubní poštu, ale o kauzu s dopravcem Uber, který dostal ve městě stopku. A ačkoli mu byla v druhé polovině roku blokace zrušena, do města už se nevrátil. Brňáci mají tudíž právo si stěžovat. Nejenom, že nemají metro, ale teď už ani Uber. V dubnu došlo ale i na Prahu, kde se začalo bourat. První obětí měla být zajímavá budova s členitou fasádou na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Ve světě financí pak došlo na tradiční vyhlašování na celém světě nejlepších, klientsky nepřívětivějších a dalších bank roku. A co se dělo na zahraniční scéně? Elon Musk, současný šéf vlivných společností Tesla Motors a SpaceX, se začal trochu nudit a přišel s novou vizí: propojení lidského mozku s počítačem. A Spojené státy americké vypálily 59 raket Tomahawk na syrskou základnu Šajrát.

Finance v roce 2017finance 2017 

Poté, co v prosinci vešla v účinnost novela zákona o spotřebitelskému úvěru, která omezila dostupnost hypoték, a nad hlavou spotřebitelů se začal vznášet Damoklův meč v podobě dalších regulací ze strany ČNB, v bankách se netrhly dveře. K ochlazení realitního trhu nepomohl ani růst úrokových sazeb z historických minim 1,77 % až na 2,15 % (v listopadu 2017). Rostly také ceny nemovitostí a Český statistický úřad potvrzuje, že tomu tak bude i nadále. Zmrtvýchvstání zažilo stavební spoření, které se po několika letech opět začalo těšit oblibě. Tak velké, že si toho všimla i ČNB a začala přemýšlet nad dalším omezením.

 • KVĚTEN

Tváří měsíce v České republice se stává Miloš Zeman, který neustále pokyvoval hlavou, hrozil holí při vládní krizi a s velkou slávou osvobodil dvojnásobného vraha Kájínka. Osvobozování kriminálníků se tak v Česku oficiálně stává prezidentskou tradicí. Hawk. Pozornosti se dostalo také Petře Kvitové, která se po pětiměsíční pauze způsobené zraněním levé ruky (ve které drží raketu) vrátila opět na kurt a hned ve svém prvním zápase porazila na Roland Garros Američansku Boserupuvou 6:3 a 6:2. Hlavní jobovkou května se nakonec stala událost více celosvětovější. A to sice kobercový útok WannaCry, který odstavil některé úřady a letiště ve východní Evropě a na Ukrajině a potrápil nemocnice ve Velké Británii. 

  
V květnu jsme také testovali zákaznický servis bank na Facebooku. Jak obstála ta vaše?
 • ČERVEN

Telekomunikační revoluce je tu! Roaming skončil. Od 15. června 2017 oficiálně můžeme v zemích Evropského hospodářského prostoru používat svůj tarif jako doma (u Vodafone a T-Mobile již od 11. června). Do tohoto prostoru spadají veškeré země Evropské unie + Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Další převratnou novinkou je vyvrcholení sporu o kožešinové farmy. Do ledna 2019 musí skončit. Ve prospěch ochránců zvířat mluví množství zabitých zvířat. Pro představu, na dámský kožich musí být zabito 50 norků nebo 18 lišek z klecí. Ročně je zabito cca 20 tisíc těchto zvířat. Tomu musí být učiněna přítrž. Kromě dobrých zpráv je tu ale i jedna špatná. Červen si vyžádal 11 mrtvých a 48 zraněných během teroristického útoku v Londýně.

 • ČERVENEC

Někdo by si mohl říct, že léto bude okurkovou sezónou, ale ejhle. Stalo se toho víc než dost. Zlín a vesnice v okolí zachvátil prasečí mor. Máslo se stalo luxusním zbožím. V Egyptě zemřela po útoku teroristy na pláži v Hurghadě česká turistka. Inženýři z Hyperloop One nadšeně bouchali šampaňské, protože testovací podvozek se poprvé projel podtlakovým tunelem s prostředím blízkým vakuu. A to nejlepší nakonec. Apple slavil 10 let od představení prvního mobilního telefonu. Na počest této významné události se zanedlouho začne prodávat zcela nový iPhone X.

Telekomunikace v roce 2017telekomunikace 2017 

Operátoři se v roce 2017 pochlapili. Nabídku služeb oprášil T-Mobile a zanedlouho ho následovali i jeho konkurenti. Díky tomu přibylo objemnějších datových balíčků. Významným milníkem ve světě telekomunikací byl také již zmiňovaný konec roamingu. Největší revoluce však přišla až v listopadu, kdy Vodafone představil nové balíčky Pass, díky kterým mohou jeho klienti využívat vybrané aplikace bez toho, že by jim to ukusovalo gigabajty z drahocenného FUP limitu.

 • SRPEN

Českem otřásá kauza Čapí hnízdo. Cena másla stále stoupá. Na desítkách billboardů kolem dálnic a silnic byly reklamy překryty českou vlajkou. Majitelé je totiž v pětileté lhůtě nestihli odstranit. Stát platí myslivcům ve Zlíně zlatem za střílení prasat nakažených morem. V Kalifornii robotický sekuriťák nezvládl hlídkování obchodního domu a spáchal sebevraždu skokem do fontány. Spojenými státy se prohnal hurikán Harvey, který byl nejsilnějším huriken od roku 2005 (Katrina). Do 2. září, kdy se již definitivně rozptýlil, způsobil škody za více než 70 miliard dolarů a vyžádal si 90 obětí. A my jsme si proklepli poskytovatele P2P půjček, Zonky.  Jak vlastně funguje to půjčování od lidí? Je opravdu tak výhodné? Na to jsme se zeptali přímo jednoho z klientů.

 • ZÁŘÍ

Prezident Miloš Zeman se konečně dočkal, do svého rodinného alba může umístit fotografii s Donaldem Trumpem, na kterou ovšem musel vystát frontu. Nu což, to přece na snímku není vidět. Taxikáří započali bitvu s řidiči Uber u Letiště Václava Havla. Fotovoltaika se podle Karla Pařenici dostala do fáze, kdy je nezastavitelná. Téma číslo jedna televizních zpráv, prasečí mor na Zlínsku, nahradila jedovatá vejce z Nizozemska a možná potencionální otrava z oblíbených žloutkových věnečků. Kardinál Dominik Duka se obořil na obchodní řetězec Lidl, že na svých reklamách ikonických kostelů na Santorini vyretušoval kříže, a oficiálně nám začala topná sezóna.

začátek topné sezóny 

 • ŘÍJEN

Ani desátý měsíc v roce nebyl chudý na události. Některé nás potěšily, jiné nám vyrazily dech. Jednou takovou událostí byly parlamentní volby, ve kterých s vysokým náskokem zvítězilo hnutí ANO. Zatímco ODS, KDU-ČSL, TOP O9 i KSČM dostaly na frak. Pozitivních výsledků nedosáhli ani Zelení. Těžko říct, jestli na tom mělo podíl i prohlášení jejich předsedy Matěje Stropnického, že je gay, jen pár hodin před otevřením volebních místností. Říjen byl ale také měsícem, kdy zapačalo šílenství jménem Účtenkovka, mobilní aplikace pro stejnojmennou loterijní hru organizovanou ministerstvem financí. Evropou se prohnala ničivá vichřice a katalánský premiér Carles Puigdemont vypsal referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku, což vyústilo v politickou krizi, během které Španělsko omezilo Katalánsku autonomii a vydalo zatykač na katalánského premiéra, který uprchl do Belgie.

 • LISTOPAD

Rok se nám pomalu ale jistě chýlí ke konci a odborníci predikují, že cena elektřiny i plynu vzroste. Což na konci měsíce potvrzuje i cenové rozhodnutí ERÚ, který se rozhodl zvýšit regulovanou složku obou komodit. Zažili jsme již tradiční nákupní mánii Black Friday. Pro strýčka Příhodu si zopakovali, kdy je nutné mít zimní pneumatiky a co říká zákon. A oplakali jsme smrt známého písničkáře Wabiho Daňka. Rozruch byl i v zahraničí. Po téměř čtyřiceti letech byl Robert Mugabe donucen pod nátlakem armády i některých politických oponentů rezignovat na post prezidenta Zimbabwe. No a aby toho nebylo málo, japonští designéři představili chlupatý polštář s vrtícím ocasem, který má zastoupit zvířecího kamaráda a pomoci od emočního napětí.

 • PROSINEC

Donald Trump se opět pochlapil, oznámil, že Spojené státy uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele, což poměrně rozpálilo radikálního vůdce hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. E.ON zdražil ceny energií o 6 % a umožnil tak zákazníkům odejít ve zkrácené výpovědní lhůtě. Povídali jsme si o tom, co je na Vánoce opravdu důležité i jak vybrat stromeček a proč přispívat na dobrou věc. Zprovoznili jsme novou sekci pojištění. Největší obojživelné letadlo absolvovalo svůj první úspěšný let. Otužilci plavali v Jizeře. A v brněnské ZOO se narodila lvíčata.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6