Amper 2019: A to nás hrozně baví

 

Toto úterý odstartoval 27. ročník největšího veletrhu elektrotechniky na území Česka a Slovenska. Amper 2019 přináší mnohým vhled do nejnovějších technologií a jejich využití pro firmy i obyčejné smrtelníky. Na své si tu přijde každý. Ať už navštíví jednu z přednášek o budoucnosti moderních platebních metod, internetu věcí či fotovoltaických systémů, nebo si prostě projde obří prostory veletrhu a pobaví se třeba pohledem na roztomilé roboty, co ve svých tlustých prstech svírají miniaturní nástroje a snaží se ze všech sil vykonávat jemnou manuální práci. 

revolut 

Každé zákoutí veletrhu připomíná různé scény ze sci-fi filmů. Jakou verzi budoucnosti jste si zde tedy mohli prohlédnout? Dnes vám Ušetřeno.cz připomene zmiňované vymoženosti, o kterých se mluvilo v kontextu moderních plateb. Znáte je?

Účet a karta jsou jen začátek

„A to je něco, co mě hrozně baví,“ opakuje Jakub Michlovský z časopisu Computer, když účastníkům přednášky ukazuje různé funkce, se kterými přichází další a další platební aplikace. Moderní platební metody se totiž na první pohled možná zdají být hlavně záležitostí pro fajnšmekry. Postupně se však dostávají mezi obyčejné smrtelníky a na svět se již klubou spekulace, že se brzy stane hotovost minulostí.

V Čechách narazíte na mobilní aplikace pro konkrétní banky, Google Pay a nedávno na náš trh vrazil také Apple Pay konečně přinášející milovníkům jablečných technologií možnost vyměnit platební kartu za telefon. Znáte ovšem i další způsoby, jak se vyhnout hotovosti? Jakub Michlovský se ptá publika, zda jim něco říká Twisto a mnozí krčí rameny. S touto službou jednoduše nakoupíte za cizí a vše splatíte najednou patnáctý den dalšího měsíce. Dotaz z publika, jaká je vlastně přidaná hodnota této aplikace je zodpovězena klasickou frází: „Nemusím platit vlastními penězi.“ Proč tedy české Twisto trží z de facto znovuobjevení funkce kreditní karty, se tedy zase nedozvídáme.


Revoluční Revolut?

 

Zajímá vás, jaké novinky byly prezentovány na fóru elektromobility? Přečtěte si reportáž z Amperu „Česko prochází technologickou revolucí“​.

 

Zajímavějšími jsou ovšem možnosti celosvětových moderních platebních metod, mezi které patří například nedávno počeštěný Revolut. V této aplikaci máte možnost vést si konto a následně také platit v nepřeberném množství měn s kurzem udávaným ČNB. Obejdete tím tedy speciální kurzy vaší konkrétní banky, co si z každého převodu do cizí měny chce ždibíček taky uloupnout a ušetříte tak za každou platbu v cizí měně pár drobných. Pokud však například žijete v pohraničí a často jezdíte nakupovat do ciziny, tak se vám využívání této aplikace může vrátit klidně i ve stovkách či tisících korunách ročně. Revolut je navíc revoluční ve způsobu zabezpečení, kde využívá například blokace v případě, že se kartou pokusí někdo zaplatit v obchodě třicet kilometrů vzdáleném vašemu telefonu. V mobilní aplikaci navíc jedním kliknutím zablokujete vybírání z bankomatů, využívání magnetického pásku, vypnete bezkontaktní platby a tak podobně. 


Cestování v čase peněz

Další zmíněnou moderní platební aplikací byla Imagine Curve. V mnohém je možná podobná Revolutu, disponuje však několika přidanými funkcemi. Curve nabízí možnost spravovat větší množství karet, takže nemusíte nosit v peněžence všechny svoje plastové trezory a riskovat jejich ztrátu či zcizení. Místo toho je máte v telefonu zaheslované způsobem, který prý může službě závidět i kdejaká armádní bezpečnostní služba. Navíc vám Imagine Curve nabízí možnost vracet se zpátky v čase. No vážně. Marty McFly by byl hrdý. Zaplatíte kartou a následně si uvědomíte, že to vlastně byla ta pracovní, vaší babičky nebo bývalé manželky? Stačí využít stroje času a transakci připsat jiné kartě. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4