Internet přes ADSL nebo VDSL: Jak se připojíte a čím se liší

 

Připadají vám zkratky xDSL, ADSL a VDSL jako prapodivná slova v mimozemské řeči? Vysvětlíme, jaký rozdíl se mezi nimi skrývá a co budete potřebovat pro připojení k internetu přes telefonní linku.

pevný internet - připojení přes kabelRychlost ADSL internetu už narazila na své technické limity, u VDSL ještě prostor k zrychlování je. 

Záhadný pojem xDSL označuje všechny DSL technologie pro vysokorychlostní připojení k internetu skrze telefonní dráty. Na světě jich najdeme více, ale v České republice narazíte na dva typy; ADSL a VDSL.

 

DSL (Digital Subscriber Line)

V překladu znamená digitální uživatelskou linku či přípojku. Uživatel surfuje po internetových vlnách díky běžné telefonní přípojce a DSL modemu.

 

Rozdíl mezi ADSL a VDSL

Nebudeme se šťourat v jiné šířce kabelů a podobných technických „lahůdkách“.

Ručně a stručně, pokročilejší VDSL překonává starší ADSL v rychlosti přenosu. Ceny obou variant připojení se obvykle v nabídce jednoho operátora nijak neliší.

V České republice dosahuje průměrná rychlost při stahování s VDSL 16 Mbit/s, zatímco ADSL se plouží rychlostí 6 Mbit/s. Pro většinu běžných hrátek na internetu si s touto rychlostí ale bohatě vystačíte. 

ADSL (Asymmetrical DSL = Asymetrické DSL):
 • rozdílná rychlost pro stahování dat (download či downstream) a nahrávání dat (upload či upstream)
 • nejnovější verze ADSL 2+ max. 25 Mbit/s download a 4 Mbit/s upload
VDSL (Very High Speed DSL = Vysokorychlostní DSL):
 • umožňuje asymetrický i symetrický přenos (stejná rychlost pro stahování a nahrávání) 
 • VDSL: max. rychlost 55 Mbit/s downstream a 16 Mbit/ upstream
 • VDSL 2: max. rychlost 100 Mbit/s pro stahování i nahrávání

Kam se ale poděly raketové rychlosti 20 až 40 Mbit/s, které na vás útočí z reklam operátorů? Maximální rychlosti totiž dosáhnou jen ti šťastlivci, kteří bydlí blízko telefonní ústředny. Na vzdálenost od ústředny je více citlivá právě VDSL, takže když váš domek či byt stojí více než 1,3 km od ústředny, rozdíly v rychlosti mezi VDSL a ADSL 2+ se stírají.Telefonními kabely s ADSL je Česko doslova protkáno. S VDSL linkami už je situace o něco horší.

TIP

Jak rychlý DSL internet doma můžu mít?

 

Časy, kdy jste si nemohli pořídit internetové připojení přes ADSL či VDSL bez aktivní pevné linky, jsou už dávno pryč. Nyní v nabídce českých operátorů převažuje tzv. nahé ADSL/VDSL. To znamená, že zákazník nemusí platit měsíční paušál za telefon, aby mohl využívat internet přes DSL.

Co budete potřebovat pro připojení k internetu přes DSL

 • Pevná linka (1)
 • Telefonní zásuvka (2)
 • ADSL nebo VDSL modem kombinovaný s Wi-Fi routerem (3)
 • Rozbočovač (splitter) (4) (nezbytný v případě aktivní pevné linky)
 • Ethernetový kabel (5) nebo USB kabel, další telefonní kabely
 • Napájecí adaptér pro modem (6)

Rozbočovač neboli splitter slouží pro oddělení frekvencí DSL a používané telefonní linky. Pokud si zřizujete pouze internet bez hlasových služeb, rozbočovač nemusíte shánět.

Jak připojit internet přes ADSL či VDSLZapojení ADSL/VDSL, Obrázek: broadbands.deals 

Připojení k internetu přes ADSL a VDSL: Jak na to?

 1. Z rozbočovače povedou hned tři telefonní kabely. Jeden zastrčte do telefonní zásuvky na zdi, druhý do pevné telefonní linky a třetí povede k DSL modemu.
 2. Domácí počítač propojíte s modemem pomocí ethernetového nebo USB kabelu.
 3. Nakonec stačí jen zapojit napájecí zdroj pro modem do elektřiny a modem zapnout.

 

Kompatibilta modemů a ADSL/VDSL připojení

Jak si rozumí různé modemy s připojením přes odlišné DSL linky? ADSL modemy v sobě nemají technologii VDSL, proto si při přechodu z ADSL na VDSL musí klient opatřit nový modem. VDSL modem hravě zvládá obě varianty připojení.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 13