Rozhodčí doložka k úvěru: Jaké nástrahy pro dlužníka skrývá?

 

Víte, jak může lichvář zneužít půjčku s rozhodčí doložkou? Jak se liší práva dlužníka v soudním a rozhodčím řízení? Zatímco u bankovních půjček se s nástrahami rozhodčí doložky nesetkáte, u některých nebankovních poskytovatelů úvěrů je to běžná praxe při podpisu úvěrové smlouvy. U koho narazíte na rozhodčí doložku, a proč byste si na ni měli dávat pozor?

socha s váhamiRozhodčí doložku nenajdete u úvěrů od společností Provident ani Cofidis. 

Na rozhodčí doložku můžete narazit nejčastěji v spotřebitelských smlouvách o úvěrech od nebankovních společností. Banky doložku sice v minulosti využívaly, ale po časté kritice tohoto postupu ze strany veřejnosti od ní postupně upustily.

Rozhodčí doložka usnadňuje práci exekutorům

Co si má člověk, jehož koníčkem není studování právnických spisů a ani konverzace v právnické hatmatilce, představit pod pojmem rozhodčí doložka? Jde o ustanovení obsažené v úvěrové smlouvě, které říká, že jakýkoli budoucí spor mezi smluvními stranami (tedy dlužníkem a poskytovatelem úvěru) nebude řešit soud, ale osoba rozhodce.

Rozhodnutí ve sporu je následně prakticky okamžitě vykonatelné, což znamená, že se věřitel může ve vymáhání obrátit rovnou na exekutora. Navíc osobu rozhodce si díky doložce vybírá právě poskytovatel úvěru.

Soudní vs. rozhodčí řízení? Rozhodce potěší spíš věřitele

Proč byste měli zpozornět, když vám poskytovatel úvěru podsouvá k podpisu souhlas s rozhodčí doložkou? Prakticky se tak zříkáte některých práv spotřebitele, které vám zaručuje klasické soudní řízení. V čem konkrétně se soudní a rozhodčí řízení liší?

postup při sporu ohledně úvěrové smlouvy 

Z porovnání jednoznačně vyplývá, že rozhodčí doložka hraje do karet poskytovatelům úvěrů.

Jak může dlužník zrušit rozhodčí nález?

Po vlně kritiky, kdy úvěrové společnosti využívaly rozhodčí doložky často k tomu, aby rychle uvalily exekuci na dlužníka, který se upsal k výrazně nevýhodnému úvěru, došlo k několika úpravám českých zákonů. Od roku 2012 musí být k úvěrové smlouvě přiložena rozhodčí doložka na samostatném papíře a dlužník musí být seznámen s možným řešením sporu u rozhodce. Dříve se text rozhodčí doložky choulil malým písmem někde v málo čitelném oddíle smlouvy, nebo byl součástí jiného dokumentu, který předtím spotřebitel ani neviděl.

Které nebankovní společnosti využívají rozhodčí doložky?

Úvěry bez rozhodčích doložek u firem: Firmy, kde se běžně rozhodčí doložky objevují
  • Home Credit
  • Cetelem
  • Essox
  • Credium
  • eCredit

Hlavní výhodu ale přinesla změna, která spotřebitelům dala možnost přezkoumat platnost rozhodčího nálezu u klasického soudu. Do té doby se prakticky nešlo vůči řešení sporu rozhodcem nijak odvolat. Soud pak může rozhodčí doložku prohlásit za neplatnou z několika důvodů (např. rozpor s dobrými mravy či porušení práv na ochranu spotřebitele).

Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

Kdo poradí jestli, je rozhodčí doložka proti dobrým mravům?

Posuzování jednotlivých případů neplatnosti rozhodčí doložky může běžnému spotřebiteli ve svízelné situaci pořádně zamotat hlavu. Mnoho situací je oříškem dokonce i pro právní odborníky. Proto, když jste na pochybách, jestli proti vám úvěrová firma využila rozhodčí doložky oprávněně, obraťte se nejlépe na jednu z bezplatných dluhových poraden.

Snižte své měsíční splátky půjček konsolidací Spočítat úsporu
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1