Rušení TV signálu LTE: Komu hrozí a jak se bránit?

 

Začal se vám v poslední době televizní obraz nepříjemně sekat a kostičkovat? Možná jste se stali obětí rychlého internetu LTE. Vzhledem k překotnému budování nových vysílačů, bude mít problém stále více lidí. Jak vyřešit rušení TV signálu LTE?

rušení tv signáluZlobí vás televizní signál? Možná za vaše problémy může LTE internet. Zahájení provozu rychlého internetu se neobešlo bez potíží. Okamžitě po spuštění prvních LTE stanic mají někteří diváci problém s příjmem televizního signálu. Kromě zamrzání obrazu nebo typického kostičkování se to projevuje potížemi se zvukem. Někteří lidé hlásí, že signál vypadává dokonce úplně.

Technický koutek: Jak vzniká rušení TV signálu LTE

LTE sítě fungují v několika frekvenčních pásmech. V České republice se turbo internet šíří v kmitočtech 800 MHz, 900 MHz, 1 800 MHz a 2 100 MHz. Z hlediska problémů s televizním příjmem nás zajímá pouze pásmo 800 MHz, které ale pokrývá většinu území.

Podobná kmitočet jako rychlý internet má pozemní digitální televizní vysílání DVB-T. Nejblíže pásmu LTE jsou TV kanály 59 (778 Mhz) a 60 (786 Mhz). K rušení vysílání dochází proto, že televizní antény mají nízkou odolnost oproti silnějšímu LTE signálu.

Špatný signál hrozí na řadě míst ČR

Ačkoli se nejedná o masové problémy s příjmem televizního vysílání, potíže se objevují napříč celou republikou. Na kanálu 59 se vysílá v Praze, Brně a okolí. Na kanálu 60 pracuje vysílač na Černé Hoře, který zajišťuje televizní signál pro podstatnou část východních a severních Čech.

Koho se to týká

 

Jak daleko je LTE vysílač?

Podívejte se do interaktivní mapy, kde zjistíte, zda bydlíte poblíž stanice LTE, nebo ne. Informace se neustále aktualizují.

 

Postavili ve vaší blízkosti stožár s ultra rychlým internetem? Když bydlíte blíž než 500 metrů od vysílače, tak je velká pravděpodobnost, že za vaše problémy s rušením televize může LTE. Potíže se dají očekávat na místech, kde je slabší pokrytí signálem DVB-T. Podle Českého telekomunikačního úřadu pravděpodobnost roste:

  • při použití aktivní pokojové televizní antény,
  • při použití jakékoliv jiné náhražkové antény,
  • při použití řádné televizní antény se zesilovačem signálu, zejména širokopásmovým.
Vyberte si nejvýhodnější mobilní internetSrovnat ceny

Za problémy mohou nové stanice

V současnosti stojí kolem tisícovky LTE stanic. Jejich počet ale výrazně vzroste. Operátoři se zavázali pokrýt signálem rychlého internetu téměř celou republiku, a to 98 % území. Každý operátor plánuje zhruba 4 000 vysílačů. Problém se signálem tedy bude hrozit výrazně více divákům.

Vyřešte vypadávání TV signálu jednou provždy

S vypadávajícím signálem vám pomůže Český telekomunikační úřad. Odborníci celou oblast změří, a když ČTÚ zjistí, že stížnost je oprávněná, obrátí se na provozovatele sítě. Mobilní operátor musí zajistit a na své náklady zaplatit výjezd technika. Ten vám namontuje speciální filtr, který rušení signálu omezí. Pokud by ani to nepomohlo, provozovatel sítě musí LTE signál omezit, nebo dokonce vypnout.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 42
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png