Obci hrozí odpojení od plynovodů. Nedohodla se s RWE na ceně

 

Největší distributor plynu u nás, RWE GasNet, se musí do konce roku dohodnout s více než 2 400 městy na výši nájmu za použití obecních plynovodů. Zatím společnost RWE uzavřela smlouvu pouze se 111 městy. Některá města na navrhovanou cenu nájemného odmítají přistoupit a zvažují odpojení svých občanů od plynu.

plynovodCena za nájemné plynovodů se promítá do regulované části účtu za plyn.  

Cena plynu není horkým tématem jenom na Ukrajině, ale také v některých českých městech, která se vzepřela energetickému gigantu RWE. Prvním rebelem se stala obec Vratimov na Ostravsku, která odmítá přistoupit na cenu nájemného za plynovod.

Kolik můžete ušetřit za plyn? Zjistit

Potrubí pro rozvod plynu jsou obvykle v majetku měst, která financují jejich opravy a pravidelnou údržbu. Distributoři (RWE, E.ON a Pražská plynárenská) se starají o dopravu plynu v potrubí a městům za použití plynovodů platí nájemné. Nová vyhláška mění pravidla pro uznatelnost nákladů za distribuci plynu, proto musí do konce tohoto roku uzavřít provozovatelé plynovodů (distributoři) s majiteli potrubí (města) nové smlouvy o nájemném.

Na nájemném zaplatí RWE o 60 milionů více

Nejvíce starostí vyhláška zatím přidělala společnosti RWE GasNet, která rozvádí plyn po celé republice s výjimkou Prahy a jihu Čech. V necelých 80 % případů zaplatí na nájemném za plynovody více než předtím. Pouze u pětiny obcí dojde ke snížení nájmů. Jenže i tam, kde dostanou obce více peněz než v minulosti, se objevily problémy.

RWE nabízí za nájem 169 tisíc, Vratimov chce milion

V posledních deseti letech získala obec Vratimov symbolickou 1 korunu ročně za nájem, nyní RWE nabízí 169 tisíc za rok. Starostka Dagmar Hrubá ale namítá, že město investovalo ohromné částky do oprav, a při takové výši nájemného by se jim investice vrátila za 130 let. Dále poukazuje na skutečnost, že podpis jednostranně nevýhodné smlouvy pro město může znamenat spáchání trestného činy zastupiteli. Pokud město nedostane dostatečnou částku za nájem (1 milion ročně), hodlá zvážit možnost odpojení obyvatele od plynovodů a hledání jiného zdroje.

Drtivá většina měst a obcí smlouvu o pronájmu potrubí s RWE ještě nepodepsala, takže podobná situace může nastat i jinde.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1