ŠETŘÍME DOMA: Sázení česneku na podzim vám ušetří drahé nákupy

 

Kvalitní český česnek je v posledních letech nedostatkovým zbožím, a tak si za něj pořádně připlatíte. Trh proto zavalila levnější varianta z Číny, která však typicky ostrou chutí neoplývá. Co dělat - kupovat draze poctivý česnek, nebo se spokojit s nekvalitní variantou? Pusťte se raději do sázení česneku. Na podzim přichází ideální doba.

Sázení česneku na podzim 

Cena poctivého česneku není vůbec nízká. Za kilo zaplatíte běžně okolo 130 – 180 Kč, v některých obchodech klidně i více. Český česnek je totiž nedostatkovým zbožím. Přestože každý obyvatel ČR spořádá v průměru „jen“ 750 gramů česneku, tuzemští pěstitelé nedokážou ani zdaleka pokrýt tuto spotřebu. Vyprodukují pouze kolem 1 500 tun, kdežto celková spotřeba je přibližně 7 – 8 tisíc tun. A tak se setkáváme v obchodech s česnekem z dovozu – nejčastěji z Číny, Španělska a Polska. Kvalita? Mizivá.

Jenže jak se bránit a přitom nemuset šetřit třeba při pečení masa nebo se vzdávat poctivé česnečky? Vsaďte na vlastní zdroje, ušetříte! Ideální doba na sázení česneku je podzim.

Sázení česneku na podzim začíná kvalitními stroužky

Jako první je třeba sehnat kvalitní stroužky na výsadbu. Vyberte palice s co největším průměrem. Abyste snížili riziko napadení škůdců a hub, je dobré sadbu česneku na podzim preventivně namořit. Slouží k tomu speciální přípravky, do kterých se česnek namočí přibližně na 6-12 hodin. Seženete je v zahradnictvích či hobby marketech.

Důležitá je i příprava půdy. Před samotnou sadbou je dobré záhony zrýt, odplevelit a případně vylepšit dobře uleželým kompostem. Pozor ale na ten živočišný. „Česnek nemá rád čerstvě vyhnojenou půdu chlévským hnojem,“ upozorňuje Alena Bauerová, domácí pěstitelka česneku. Stroužky rostlin by výrazně zakrněly a nedaly žádnou úrodu.

TIP

Měňte stanoviště

„Česnek nesázejte na stejné místo jako dřív,“ radí pěstitelka Alena Bauerová. Hrozí mu totiž přenos chorob a množení škůdců.

 

Česnek by se měl vysazovat na teplé a vzdušné stanoviště nejlépe do půdy bohaté na humus. „Jakmile česnek rozdělíte na stroužky a případně namoříte, můžete sázet asi 10 cm od sebe do řádků,“ radí Alena Bauerová. Namořené stroužky česneku zamačkáte do půdy do hloubky 5-8 cm. Rozestup mezi jednotlivými řádky je vhodné zachovat okolo 15-20 centimetrů.

Domácí pěstitelka radí, že s výsadbou česneku není třeba pospíchat. „Sázejte ho až na konci podzimu, než vám půda zamrzne. Ideálně v listopadu,“ doplňuje. Platí nepsané pravidlo, že teplota půdy by měla trvale klesnout pod 9 °C. Budete mít jistotu, že česnek zakoření.

Sklizeň česneku: Ideální je v létě

Česnek můžete sklízet v létě, obvykle v červenci či nejpozději v srpnu.

„Česnek sklízíme, když listy začnou žloutnout a stočený stvol s pacibulkou se napřímí. Když je česnek a nať suchá, očistíme ho a seřízneme tak, aby z natě zbylo asi 10-15 cm a postavíme do nádoby na chladnější suché místo. Nejlépe někde, kde proudí vzduch.“

- Alena Bauerová, domácí pěstitelka česneku

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 17