Rady a tipy jak šetřit energií

 

Nenasytní upíři v podobě energetických společností vysávají z našich peněženek desetitisíce korun. Vžijte se do role lovce upírů a vyhlaste válku vysokým účtům. Začněte konečně šetřit elektřinou a plynem.

Tipy jak ušetřit  Energetická úspora neznamená automaticky snížené pohodlí. Nemusíte se bát, že budete žít jako v době kamenné. Pokud se budete držet následujících rad, můžete uspořit až polovinu všech nákladů. Popřemýšlejte, co budete dělat s ušetřenými penězi. Nové oblečení, konečně dovolená u moře, lepší auto? Kdo šetří má zkrátka za tři. Kromě obligátních rad o zatepleném domě či výměně oken očekávejte i praktické nápady, které můžete okamžitě realizovat. 

Vytápění a větrání

Známe to všichni, nekonečný koloběh přírody nás nutí v zimě topit jako divé a v létě větrat a klimatizovat. Jenže všeho s rozumem Jako ideální pokojová teplota se udává 20 či 21 stupňů. V místnosti určené na spaní bohatě postačí teplota v rozmezí 17 až 18 °C. Každé snížení teploty o jeden stupeň automaticky znamená zhruba 6% energetickou úlevu. Před radiátory nestavte žádný nábytek, nezakrývejte je záclonami a závěsy. Snižuje se tím jeho účinnost. Investujte pár stovek do reflexní fólie za radiátor. Ta odráží vyprodukované teplo zpět do místnosti.

Větrání to je kapitola sama pro sebe. Větrejte pouze krátce, ale zato intenzivně. Topit s otevřeným oknem je jako kdybyste rovnou pálili bankovky. Jestli byt vytápíte plynem, najděte si nejlevnějšího dodavatele. Kalkulačka plynu vám vypočítá, která společnost je pro vás nejvýhodnější.

Sjednejte si levnou elektřinu        onlineSpočítat levnější elektřinu

Domácí přístroje

Seznamte se s nenápadným energetickým žroutem. Televize, počítač, DVD přehrávač, budík, Hi-Fi soustava, set-top-box, router, modem a mnoho dalších domácích přístrojů odebírá energii, i když zrovna nepracují. Proto nenechávejte elektroniku v pohotovostním režimu. Nezapomínejte vytáhnout nabíječku ze zásuvky. Ačkoli nabíječka nic nenabíjí, tak často funguje jako velmi drahé topení. Stačí se přesvědčit dotykem. Naprostým základem je používání energeticky šetrným spotřebičů. Ty nejúspornější jsou označeny jako A+++. Naopak výrobkům s označením D se vyhněte. Největší rozdíl ve spotřebě pocítíte u ledniček a mrazáků.

Svícení

Nepodceňujte ani možnou úsporu co se týče osvětlení. Obzvlášť když cena elektřiny neustále stoupá. Úsporné žárovky ušetří až 80 % energie. A jedna klasická rada na závěr: zhasínejte v místnostech, kde nikdo není.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0