ŠETŘÍME DOMA: Používejte spotřebiče na chatě efektivně

 

Jezdíte na chatu, kde máte ten luxus elektrické přípojky? Přinášíme vám dvě jednoduché rady, jak udržet spotřebu na uzdě. Řiďte se jimi a úsměv na rtech vám nezamrzne ani s příštím vyúčtováním!

šetříme doma - chalupa 
 

Vozíte si na chatu staré spotřebiče? Používání vyjde draho

Celá řada českých chatařů bere toto dočasné útočiště jako takové odkladiště. Co se starým gaučem? Bude se hodit na chatě. Co s otlučeným setem talířů? Sejde se na chalupě. A co se starou lednici? I ona přece ještě poslouží. Starší, ale stále funkční elektrospotřebiče většinou na chatě skutečně skončí. Nejenom proto, že se tak často nevyužívají, ale v případě krádeže nás jejich ztráta nebude až tak bolet.

S levným dodavatelem elektřiny se šetří samo!Srovnat dodavatele

Jistěže není třeba mít na chalupě nejnovější model spotřebičů, přesto byste měli zvážit jejich energetickou náročnost. Starší spotřebiče ji mají rapidně vyšší než ty nové. Zkuste zjistit spotřebu a porovnat ji s cenově přijatelnými novými produkty. Spotřeba chladnička, která má za sebou už více než deset let, vás vyjde výrazně dráže než pořizovací cena chladničky nové.

spotřeba na chatěA který model je ten váš? 

Odjíždíte zpátky do civilizace? Vypojte spotřebiče ze zásuvky

 

Stand-by režim má na svědomí přibližně 11 % z celkové spotřeby elektřiny. Stačí se ale řídit jednoduchými pravidly a žádné zbytečné náklady navíc se vás týkat nebudou!

 

Spotřebiče, které máte na chalupě, vám ubírají elektřinu, i když už jste dávno doma a věnujete se pracovním činnostem. Odebírají totiž malou část proudu v tzv. pohotovostním (stand-by) režimu. Snadno to poznáte podle toho, že kontrolka napájení svítí a přístroj „naskočí“ hned, jakmile ho budete potřebovat.

Největšími žrouty elektřiny jsou právě starší přístroje, kterými se to na chatách a chalupách jen hemží. „Starý videopřehrávač může za rok v režimu stand-by spotřebovat elektřinu až za 500 Kč, u televizoru s CRT obrazovkou se za rok dostaneme dokonce přes tisícovku,“ dodává k tomu poradce na energetiku Tomáš Suchý.

TIP

Nemáte na samotě u lesa do čeho píchnout?

Možná by se vám hodila rada, jak zapojit internet na chatu a chalupu.

 

Co to pro vás znamená? Jakmile se loučíte s vaším dočasným bydlením, vypojte elektrospotřebiče ze zásuvek, vypněte je centrálním vypínačem na prodlužovacím kabelu či elektřinu vypojte úplně. Možná to bude jen na pár dní, ale nezapomeňte, že stand-by režim nikdy nespí!

TIP

Už jste četli předchozí díly našeho seriálu?

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2