ŠETŘÍME DOMA: Využijte tropy k úspoře energií

 

Venku to peče a vy nevíte co dělat? Využijte sílu slunce ke svému prospěchu. Máme pro vás další várku jednoduchých tipů jak ušetřit. Do kterého se pustíte jako první?

sušení prádla 

1. Využijte sílu sluneční energie

Celá řada domácností už využívá výhody sluneční energie prostřednictvím solárních systémů. Ty umí snížit výdaje na výrobu tepelné energie až o 80 %. Zkuste to taky, pořizovací náklady nemusí být tak vysoké, jak si možná myslíte. Za ohřev vody či přitápění domu tak budete platit mnohem méně než kdykoliv předtím.

O solárním ohřevu vody v bazénu už jsme psali v předchozím díle našeho seriálu. Přečtěte si ho!

TIP

Prší, prší...

Samozřejmě nezapomeňte na starý dobrý tip – chytat dešťovku a zalévat s ní zahradu. Za 10minutové zalévání vodou z kohoutku zaplatíte 8,10 Kč. Kropit zahradu dešťovou vodou vás nestojí ani korunu.

 

2. Dopřejte si místo koupele osvěžující sprchu

Na teplou koupel bude čas zase v zimě, kdy se budeme jako zmrzlíci vracet z dlouhých procházek zasněženou krajinou. V létě je daleko příjemnější osvěžující sprcha. A navíc vás bude stát až 5× méně než takové naložení do vany. Na koupel totiž padne přibližně 200 litrů vody, kdežto sprchování si vezme 40 litrů. Když navíc zvolíte vhodnou hlavici, můžete svou spotřebu při sprchování stáhnout dokonce až o polovinu.

Propočítali jsme to za vás

  • Kolik stojí sprcha: 5,70 Kč
  • Kolik stojí koupel: 9,70 Kč
A výhodného dodavatele elektřiny máte?Srovnat dodavatele

2. Prádlo nechejte oschnout na sluníčku

Nedáte dopustit na sušičku? Zkuste jí dát v létě dovolenou a sušte prádlo na sluníčku. Nejenže vám ho letní větřík krásně provoní, ale navíc ušetříte energii. Přestože jsou sušičky mezi lidmi velmi oblíbené, jsou poměrně energeticky náročné. Pokud navíc prádlo opravdu dobře pověsíte, nemusíte ho už vůbec žehlit. Stačí ho jen uložit do skříně a těšit se z čistého domova.

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9