ŠETŘÍME DOMA: Výhodná sazba elektřiny sníží chatařům účty

 

Trávíte na chatě mnoho času a přemýšlíte, jak stáhnout náklady na minimum. Místo toho, abyste si kupovali ty nejlevnější špekáčky, zkuste raději změnit sazbu elektřiny.

Spotřeba elektřiny na chatě - Ušetřeno.cz 

Využijte výhodnou distribuční sazbu

Cenu za vodu sice nijak neovlivníte, ale u elektřiny je situace úplně jiná. V případě, že jezdíte o víkendu či na prázdniny na chatu či chalupu, máte totiž možnost využít speciální distribuční sazbu D61d. Hodí se zejména pro ty, kteří nemají v dočasném příbytku energeticky náročnější elektrospotřebiče.

TIP

Zajímají vás konkrétní úspory?

Spočítali jsme pro vás, kolik můžete reálně ušetřit.

Přečtěte si i vy, jak zatočí s vašimi účty víkendová distribuční sazba D61d.

 

Levný proud budete čerpat od pátku 12 hodin do neděle 22 hodin. I v případě, že si klidu a pohody užíváte v létě častěji, se vám tato sazba může vyplatit. A to zejména tehdy, pokud máte odběr energie do 1 000 kWh ročně. Získat ji je přitom velmi jednoduché. „Lidé často nevědí, že přidělení víkendové distribuční sazby není podmíněno žádnými zapeklitými podmínkami. Stačí o její přidělení jednoduše požádat svého dodavatele elektřiny,“ vysvětluje specialista na energie Tomáš Suchý.

Ilustrační příklad

Spotřeba elektřiny na chatě | Ušetřeno.cz 

Pan Sovák jezdí na svou chatu v Libereckém kraji po celý rok ve středu a vrací se v neděli. Proud odebírá v nejběžnějším produktu ČEZ Comfort. Při roční spotřebě 1 000 kWh zaplatí se sazbou D01d 6 077 Kč. Když ji změní na víkendovou sazbu, přijde mu účet jen na 5 426 Kč, i když zhruba polovina jeho odběru energie nespadá do výhodnějšího víkendového času.

S výhodným dodavatelem klesnou účtySrovnat dodavatele

Ještě víc ušetříte změnou dodavatele

Kromě distribuční sazby můžete změnit i samotného dodavatele elektřiny. Rozdílné ceny mezi nimi můžete pocítit i v rámci využívání chaty či chalupy.  „Vzhledem k menší roční spotřebě bude úspora spíše v řádu pár stokorun ročně. Ale i to se počítá,“ dodává Tomáš Suchý. Ve spojení s výhodnou distribuční sazbou tak můžete úplně jednoduše stáhnout cenu elektřiny, aniž byste museli jakkoli snížit svou spotřebu. Odoláte tomu?

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3